Chceme změny v systému stravování v menzách Vysokého učení technického v Brně, říká pět a půl tisíce nespokojených strávníků, kteří se podepsali pod petici.

Chtějí mimo jiné snížení ceny hlavních jídel na cenu surovin nebo zveřejnění detailního rozpisu nákladů na obědy a večeře. Také zrušení administrativních poplatků za dobití studentské karty částkou menší než dvě stě korun. Ale hlavně vstřícnější přístup ze strany Kolejí a menz a veřejnou diskuzi se studenty. „Tahle aktivita nás hodně překvapila. Dozorčí rada Kolejí a menz má osm členů, z toho čtyři jsou studenti. S žádnými stížnostmi ale nepřišli,“ divila se mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková.

Autor petice Marek Hrušovský však tvrdí, že názory studentů nikdo neposlouchá. „Účelem petice je přimět vedení Kolejí a menz ke komunikaci. Kdysi organizovali debaty se studenty, ale poslední rok už je naše dotazy nezajímají. Máme sice diskuzní fórum, na něm ale přibude jen jedna odpověď týdně. Chceme víc,“ řekl Hrušovský. Studenti se nejvýrazněji bouří proti dražšímu jídlu. „Poslední dobou menzy zdražily a porce jsou hodně malé. Za pětapadesát korun bych si mohl koupit menu v hospodě a ještě bych se pořádně najedl,“ zlobí se například Daniel Korňák z Fakulty informačních technologií.

Nespokojeni jsou i zaměstnanci. „Ceny narostly, ale nikde není možné zjistit proč. Například asi před týdnem byla v menze novinka: smažené tvarůžky. Cenu si přesně nepamatuji, ale bylo to přes čtyřicet korun. To je přemrštěné,“ myslí si vyučující Vladimír Kapoun.

Ředitel Kolejí a menz Jaroslav Grulich tvrdí, že petice a informace na internetových stránkách Den bez menz vyvolává bojovnou atmosféru. „Nejvíce to poškodilo projekt kreditního systému, který je teď ve zkušebním provozu. Studenti na něj reagují jen negativně a kritizují jej,“ uvedl Grulich. Hrušovský však s jeho tvrzením nesouhlasí. „Nechtěli jsme nikoho poškodit, studenti si mohou názor udělat sami. Naše stránky odkazují i na oficiální zdroje informací, jako je třeba ministerstvo školství,“ řekl Hrušovský.

Petice vyvolala prudkou diskuzi mezi studenty a vedením. „Zatím se nic nezměnilo, byli jsme ale přizváni na zasedání dozorčí rady Kolejí a menz. Tam uvidíme, jestli zástupci studentů naše zájmy hájí nebo ne. Jednat budeme i s dalšími organizacemi,“ dodal Hrušovský. Celou akci završí Den bez menz plánovaný na prvního dubna. Studenti chtějí bojkotovat menzy tím, že se tento den naobědvají jinde.

 

Autor petice a student Marek Hrušovský z Vysokého učení technického říká: Chceme jen, aby s námi mluvili

Nelíbilo se mu, co se stalo s menzami Vysokého učení technického. Proto student Marek Hrušovský oslovil své spolužáky a vyučující. K rozpoutání diskuze o stravování v menzách využil svých znalostí ze studia informatiky. Hlavně tím, že založil speciální webové stránky.

Proč jste se rozhodl založit stránky Den bez menz a začít s peticí?
Dříve jsme se při obědech bavili o všem možném. Poslední týdny ale mluvíme jen o problémech menz. Porce se nám zdají menší, jídlo je mnohem dražší než loni a jsou zde i jiné problémy.

Jaké jsou vaše cíle? Čeho chcete petiční aktivitou dosáhnout?
V žádném případě nechceme vedení Kolejí a menz nebo Vysoké učení technické poškodit. Chceme jen vyvolat diskuzi a také dostat od vedení Kolejí a menz odpovědi na naše otázky. Chceme, aby s námi začali mluvit.

Kromě velkého zdražení jídel kritizujete i poplatky za to, když někdo platí jídlo drobnými. Přitom vedení chce, aby si každý studentskou kartu nabil nejméně dvousetkorunou.
Je zřejmé, že placení drobnými může frontu zdržovat. Zaplacení desetikorunové pokuty to ale nevyřeší. Máme návrhy na zlepšení, které jsme ochotni vedení Kolejí a menz předložit k diskuzi. O pokuty však nejde, spíš o lepší organizaci placení.

Studenti: Menzy zdražily moc

Studenti budou místo menzy chodit raději do restaurací. Jídelny Vysokého učení technického totiž podle nich zdražily natolik, že se jim tam nevyplatí chodit.

„Když si zajdu do hospody, můžu mít menu za pětapadesát korun i s polévkou a pitím. V menze už to vyjde skoro nastejno,“ postěžovala si studentka Stavební fakulty Miroslava Stehnová.

Nejenže menzy podražily, podle studentů se zhoršila i kvalita jídla. „Když to srovnám s předchozími roky, jídla jsou čím dál horší. Dřív jsem se najedl za devatenáct korun, teď musím zaplatit dvojnásobek. Pro někoho to je neúnosné,“ uvedl Ondřej Hruboň ze Stavební fakulty.

Studenti tak tradiční menzy opouštějí a hledají nová místa, kam by mohli na oběd chodit. „Poslední dobou navštěvuju spíš pizzerii v Kolejní ulici, která je sice také pod menzou a jsou tam stejné ceny, mají však mnohem kvalitnější jídla,“ řekl student Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Daniel Korňák.

Aktivity Marka Hrušovského jeho spolužáci podporují. „K akci Den bez menz se určitě připojím, prvního dubna se najím jinde. I petici jsem už na internetu podepsal,“ připojil se k iniciativě Hruboň.

Menzy Masarykovy univerzity zatím podobné problémy se studenty nemají. „Jsem s menzou spokojená. Jídlo mi chutná, je tady velký výběr a ceny jsou přijatelné,“ pochvalovala si například Maria Jančinová z Filozofické fakulty.