Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve středu ve 20:00, najdete ve čtvrtečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Řidičů, kteří si ještě nepožádali o nový průkaz, je přitom na jižní Moravě přes 40 tisíc. Úřady se už teď obávají, že nestihnou odbavit všechny žádosti, které se jim nahrnou koncem měsíce.

O prodloužení úředních hodin však ve většině měst neuvažují. „Na výměnu jsme upozorňovali s obrovským předstihem. Lidé tedy měli dost času si vše vyřídit,“ řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Žádné úlevy

Podobně nekompromisní postoj mají i v Břeclavi. „Rozhodně nebudeme prodlužovat úřední hodiny. Na všechno bylo dost času,“ zdůraznil vedoucí břeclavského odboru správních věcí a dopravy Miroslav Čapka. Podle něj nyní každý den přijdou žádat o výměnu přibližně dvě stovky řidičů. Přesto jich ještě patnáct stovek chybí.

Několik měst v kraji se přesto rozhodlo vyjít řidičům vstříc. Například kyjovská radnice zavedla mimořádné úřední hodiny: o sobotách čtvrtého a osmnáctého prosince. Úředníci budou žádosti vyřizovat od osmi do dvanácti hodin dopoledne. „Zatím to ale není až tak dramatické, zažili jsme horší situace,“ hodnotil dění na kyjovské radnici zástupce vedoucího odboru správních a dopravních agend František Gazda.

Ten také zdůraznil, že řidiči nesmí zapomenout na zákonnou lhůtu vydání průkazu. Pokud chtějí hned po Novém roce za volant, nestačí jim jen zažádat v prosinci o výměnu. Na vyřízení žádosti mají úřady dvacet dní. „Mnoho lidí tak podá žádost do konce roku, ale průkaz získá až v lednu,“ upozornil Gazda. Je to podle něj ale problém každého, kdo nepřišel včas. Nikoliv chyba úřadu.

Právě na dvacetidenní lhůtu mysleli při plánování úředních hodin ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. „Úřední hodiny máme navíc od osmé hodiny ráno do dvanácti. Poslední úřední sobota ale bude už čtvrtého prosince, protože žádosti podané později se už stejně nestihnou vyřídit,“ uvedl vedoucí odboru vnitřní správy veselské radnice Antonín Korta. Úřad se domluvil i s fotografy, že budou mít také otevřeno. Ve městě zbývá vyměnit ještě zhruba třetina řidičských průkazů, což je podle Korty hodně.

Kolik zbývá vyměnit řidičských průkazů na jižní Moravě.

Stihnou, nebo ne?

V Brně si o výměnu nezažádalo šestnáct tisíc řidičů. „Zatím tady nemáme žádné velké řady, takže stíháme obsloužit všechny. Myslím ale, že všichni už si průkazy vyměnit nestihnou,“ shrnul situaci mluvčí Žára. Vedoucí magistrátního odboru dopravněsprávních činností Ladislav Prudil naopak věří, že úřad obslouží všechny zájemce. „Ale kolik lidí přijde, to nedokážu říct. Myslím si jen, že to nebude všech šestnáct tisíc Brňanů,“ vysvětlil Prudil.

Podle ministerstva dopravy existuje možnost, jak získat průkaz o patnáct dnů dříve, než stanovuje zákonná dvacetidenní lhůta. Stačí při podávání žádosti zaplatit pět set korun. Proces trvající klasických dvacet dní je jinak úplně bezplatný.

Výměna průkazů letošním rokem nekončí. Chystá se ještě poslední fáze. Do konce roku 2013 si musejí o výměnu zažádat ti, kteří získali průkaz mezi lety 2001 a 2004. Od prvního ledna roku 2014 tak budou mít všichni řidiči v Česku stejné průkazy.

Vedoucí dopravněsprávního odboru Ladislav Prudil o aktuální situaci v Brně říká:

Žádné fronty. U přepážek je klid


ROZHOVOR
– Šestnáct tisíc Brňanů si ještě nevyměnilo řidičský průkaz. Přitom jim zbývá už jen měsíc. Kdo proto u přepážek čeká fronty, mýlí se. Žádné nejsou. „Před třemi lety, kdy jsme vyměňovali řidičáky vydané do roku 1994, byl nával mnohem větší,“ říká vedoucí dopravněsprávního odboru brněnského magistrátu Ladislav Prudil.

Kolik už jste vyměnili řidičských průkazů?
Za celý letošní rok jich musíme vyměnit třiatřicet tisíc. Zatím jsme ale zvládli sedmnáct tisíc, takže zbývá ještě šestnáct tisíc. Často se ale stane, že se do čísel dostanou i zemřelí nebo lidé, kteří už řídit nechtějí. Mají doklady doma v šuplíku a vyměnit je nepřijdou. Proto ta čísla nejsou úplně přesná.

Co mají udělat ti, kteří už řídit nechtějí?

Přijít na úřad a vzdát se řidičského oprávnění. Odevzdají svůj průkaz. Ale rozhodně by se na to neměli úplně vykašlat.

Kdy k vám chodí lidé nejčastěji?

Nějaké pravidelnosti se moc vypozorovat nedají. Ale všeobecně bývají hluché úterky, to máme u přepážek relativně volno. Nejhorší jsou vždycky pátky. Lidé si berou dovolené, aby stihli zařizování na úřadech. Předpokládám, že to tak bude hlavně ke konci roku.

Kdy nejpozději si řidiči musí podat žádost o výměnu, aby dostali nový průkaz do konce roku?

Podle zákona má být řidičský průkaz hotový do dvaceti dnů. Ze zkušenosti víme, že je obvykle hotový do deseti dnů. Ale lidé na to nemohou rozhodně spoléhat. Z toho plyne, že ti, kteří chtějí řídit po Novém roce, by měli přijít nejpozději desátého prosince.

Když se podobná výměna konala naposledy, bylo hodně hříšníků, kteří přišli až po Novém roce?

Většinou už moc ne. Obvykle se všechno nějak stihne už do konce prosince. A po Novém roce přijde už jen pár lidí, kteří na to nespěchají a výměnu tak vlastně záměrně oddalovali.

Tolerovat opozdilce policie odmítá

Málokterého řidiče napadne, aby si průběžně kontroloval platnost svého průkazu. Mnohým se to nevyplácí, protože platnost je první věc, kterou policie prověřuje při silniční kontrole. Potvrzuje to brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb. „Hlídáme nejen platnost ve chvíli kontroly, ale díváme se i na případné brzké propadnutí průkazu,“ řekl. Když policisté zjistí, že platnost průkazu brzy skončí, vždy na to řidiče upozorní. „To aby nezapomněl, že si doklad musí vyměnit,“ vysvětlil Šváb.

Pokud policisté zjistí, že průkaz už je propadlý, hrozí jeho majiteli nemalé pokuty. „Řidič se tím dopouští přestupku, za který může dostat pokutu od patnácti set až do dvou a půl tisíce korun,“ upozornil Šváb.
Dodal, že propadnutím průkazu lidé neztrácejí oprávnění řídit. Musí jen na příslušném úřadě podat žádost a nesedat za volant, dokud nedostanou nový průkaz.

Policisté důrazně varují, aby lidé, kteří si nestihli vyměnit průkazy včas, nespoléhali na benevolenci při kontrolách. „Není přece důvod na začátku roku tolerovat prošlé řidičáky a všechny pouze nabádat, aby si je vyměnili,“ zdůraznil Šváb. Podle něj byl termín na výměnu už dvakrát prodloužený. Řidiči tak měli dost času, aby všechno stihli v termínu.

Přesto si například v Brně o výměnu nezažádala ještě bezmála polovina lidí. Karel Černovský je tak výjimkou. „Už jsem si o řidičák zažádal, takže po Novém roce nebudu mít komplikace,“ řekl Černovský. V práci auto sice neřídí, ale doma jej používá často.

Většina lidí výměnu nechává až na poslední chvíli. Buď si na ni nenajdou čas, nebo na ni jednoduše zapomenou. To je i případ Ludvíka Pavelce ze Znojma. „Horko těžko sháním termín, abych na úřad zašel. Přes den skoro není kdy,“ stěžoval si Pavelec.

Celý rok na výměnu zapomínal. „Vzpomněl jsem si na ni třeba o víkendu nebo večer, když se o tom mluvilo v televizi. Tím pádem si teď asi vystojím pěkně dlouhou frontu se všemi ostatními opozdilci,“ dodal.

Elektronická objednávka předem je zbytečná


REPORTÁŽ – Řady lidí, nazlobení řidiči nebo davy stojící venku na mrazu. Nic z toho není k vidění před registrem řidičů brněnského magistrátu. Do konce roku zbývá už jen sedmnáct pracovních dní. Řidiči si ale z toho zjevně nedělají těžkou hlavu. Šestnáct tisíc z nich se totiž na úřad ještě vůbec nevydalo.

Možná i proto panuje na registru řidičů relativní pohoda. Úřednice ale i tak pracují naplno, protože je otevřeno všech deset přepážek, kde lidé mohou podávat žádosti. U každé stojí ale jen jeden řidič. Ostatní sedí na židlích a vyplňují formuláře. Nikdo nečeká déle než pět či deset minut.

Někteří lidé se raději k přepážce objednali elektronicky. Obávali se velkých front na úřadu. „Objednala jsem se, ale zjevně zbytečně. Žádné fronty tu nejsou,“ popisuje s úsměvem Sabina Ondráčková. Využila rezervačního systému, který má Brno na svých webových stránkách. Do konce roku už jsou ale všechna pole beztak obsazená. Další tři speciální přepážky jsou připraveny jen na vydávání již vyřízených nových průkazů. U těch Brňané nečekají ani deset minut. Ve frontě totiž nikdy nestojí více než tři.

Přesto jsou někteří lidé nepříjemní. „Nepředbíhejte, hezky si vezměte číslo a postavte se do řady,“ rozčiluje se prošedivělý pán na mladíka. „Promiňte, ale já jsem se předem elektronicky objednal,“ ohrazuje se muž. Přesto rezignuje a si počká tři minuty. Je mu to celkem jedno. „Mám spoustu času, jestli někdo spěchá, ať jde klidně i přede mnou. Stejně tady není žádná řada,“ dodává muž. Nakonec nečeká ani pět minut a odchází domů s novým dokladem, který deset let nebude muset měnit.

Žádost si v úterý přišla podat i blonďatá slečna, které se teprve den předtím povedlo složit zkoušky po autoškole. „Měla jsem strach, že tady bude hodně lidí, když teď všichni potřebují nové řidičáky. A tady nikdo není,“ raduje se dívka. Čeká přesně tři minuty, než může k přepážce. Málem si ani nestihla vyplnit žádost. „Nejprve jsem se chtěla objednat elektronicky, ale pak jsem na to zapomněla. Naštěstí to nevadí,“ říká dívka.

V některých městech v kraji ale taková pohoda nevládne. V Břeclavi úředníci nestíhají. Denně přijdou i dvě stovky lidí, a na to není úřad menšího města připravený. Oproti tomu v Bučovicích na Vyškovsku jsou řidiči pečliví a ukáznění. V kraji je to výjimka. „Jsme na tom velice dobře. Motoristé u nás jsou totiž vzorní. Průkazy stíháme vyměňovat bez front. Dokonce jsme i v předstihu a měníme už i některé řidičáky, které končí až v roce 2013,“ chválil řidiče vedoucí bučovického odboru dopravy Zdeněk Kolaja.

KATEŘINA SMOLOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI