Interní oddělení brněnských fakultních nemocnic praskají ve švech. Čekárny stále plní pacienti s vysokým tlakem a cukrovkou. A nemocnice je musejí hospitalizovat, přestože lidé mnohdy nepotřebují odbornou péči. Potom ovšem nezbývají volná lůžka pro ostatní.

Lidí, kteří leží na internách a přitom tam nutně být nemusejí, je asi polovina. „Takoví pacienti k nám chodí většinou odpoledne a nám nezbude, než si je tu nechat,“ upozornil ředitel svatoanenské fakultní nemocnice Petr Koška.

Podobný stav hlásí také bohunická nemocnice. „Kvůli takovým případům kapacitně nestíháme,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Tuto situaci může podle obou ředitelů zlepšit propojení městských zdravotnických zařízení v jeden ústav. Není to nová myšlenka, na magistrátu padla už dříve.

Vedoucí magistrátního odboru zdraví Zora Prosková nevyloučila, že se návrh na sloučení objeví v koncepci městských zdravotnických zařízení. Město ji chce dokončit letos. „Vedení ústavů by mělo přehled nad všemi zařízeními, lépe by zkoordinovalo péči a určitě i ušetřilo. Pacienti ale nesmějí změnu negativně pocítit,“ zdůraznila Prosková.

Potvrdila, že o sloučení se skutečně uvažovalo už dříve, ale myšlenka se nikdy nedostala do fáze projektu.

Městu patří dvě nemocnice: Milosrdných bratří a úrazovka. „Pokud magistrát zřídí jeden centrální ústav, klidně si sbalím kufry a ze svého postu odejdu. V nemocnicích tím pádem asi zůstanou jen lidé zodpovídající za správu budov, ekonomiku a zdravotní péči,“ uvedl ředitel Úrazové nemocnice Brno Karel Doležal.

Nový způsob řízení nemocnic a poliklinik Doležalovi připomíná městské úřady národního zdraví před rokem 1991. Systém organizoval hospodářství, administrativu a péči okresních nemocnic. „Pokud město chce tento model, musí si dobře spočítat, zda se mu vyplatí. Když ušetří deset milionů, stojí to za úvahu,“ myslí si Doležal.

Obě nemocnice se už teď snaží spolupracovat. Nechaly si udělat analýzu chirurgických zákroků. „Výsledek zatím nechceme komentovat. Nicméně všeobecná chirurgie by se mohla přesunout k nám,“ uvedl ředitel nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal.

Město také zřizuje polikliniky Zahradníkova a Centrum dětských odborných zdravotnických služeb, které sídlí v takzvaném Bílém domě. Ředitelka obou zařízení Rut Svobodová o slučování nic neví.

Myšlenka sloučení se některým Brňanům zamlouvá. „Spousta lidí jde do fakultní nemocnice i se zadřenou třískou. Nedivím se, že tam lékaři nestíhají. Kdyby ústav přispěl k zlepšení, určitě jsem pro jeho zřízení,“ řekl například Zdeněk Lajtner.

Městská zařízení

Úrazová nemocnice Brno
Nemocnice Milosrdných bratří
Poliklinika Zahradníkova
Centrum dětských odborných zdravotnických služeb