Proti spuštění radaru protivzdušné obrany NATO na Prateckém kopci protestují obyvatelé na Slavkovsku už šest let. Že armáda zařízení před dvěma dny uvedla do zkušebního provozu se ale starostové okolních obcí dozvěděli až z médií. Ministr obrany Martin Barták s nimi o tom v pátek přijede diskutovat.

„Radar je uvedený do zkušebního provozu od sedmnáctého srpna. Bude trvat ještě několik týdnů,“ potvrdila včera redaktorům Vyškovského deníku Lenka Zapletalová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Informaci o spuštění radaru Rovnosti potvrdil také tiskový mluvčí ministerstva Andrej Čírtek. Na otázky, jejichž zaslání si od redakce vyžádal, ale do uzávěrky listu neodpověděl a nezvedal telefon. V médiích později proběhla zpráva o tom, že Ministerstvo obrany zprávu o zkušebním provozu radaru dementovalo. Šlo prý jen o test zařízení.

Vedení obcí nad takovým postupem kroutí hlavou. „Je úsměvné, že Ministerstvo obrany starostům vzkáže, že má v úmyslu s nimi lépe komunikovat, a pak spustí radar, aniž by jim o tom dalo vědět,“ zlobil se starosta Sokolnic Jiří Životský.

Třicet metrů vysoká stavba s kopulí připomínající fotbalový míč stála za půl miliardy korun. Na slavkovském bojišti vyrostla už před dvěma lety. Narozdíl od radaru v Brdech, který chtějí v České republice postavit Spojené státy americké, má střežit vzdušný prostor Severoatlantické aliance. Obyvatelům okolních obcí ale vadí i tak.

„Chceme vědět, jaký vliv radar bude mít na život obyvatel. Do dnešního dne nás o tom nikdo neinformoval,“ namítl například zbýšovský starosta Jaroslav Žalkovský. Stejnou obavu mají obyvatelé obce Hostěrádky–Rešov, na jejímž katastrálním území zařízení stojí. Kvůli radaru dokonce najali právníka. Jejich protesty ale soudy nikdy nevyslyšely.

„Máme obavy z toho, že záření vysílané radarem, může mít dopad na zdraví lidí. Z minulých zkoušek radaru máme také zkušenost například i s tím, že ruší televizní signál,“ uvedl starosta Hostěrádek–Rešova Václav Martínek.

Lidé, kteří v okolí slavkovského radaru žijí, poukazují i na další rizika stavby. Mají obavy z toho, že radar NATO je v případě vojenského konfliktu prvním cílem útoku. „Navrhujeme, aby vznikl systém včasného varování, který obyvatele ohroženého území v předstihu upozorní na nebezpečí,“ objasnil svou představu starosta Sokolnic Jiří Životský. Na začátku loňského října se kvůli tomu spolu se zástupci několika dalších obcí sešel na Krajském úřadě v Brně s Peterem Macko.

„Od té doby se ale nad touto záležitostí zavřela voda. Znovu jsem ji oprášil na minulém zasedání krajského zastupitelstva, kdy jsem hejtmana požádal, aby nám do příštího zasedání sdělil, co se bude dít dál. Také tento návrh zřejmě bude jedním z témat páteční diskuse starostů s ministrem obrany v Sokolnici,“ řekl Životský.

O Bartákově návštěvě Sokolnice informoval mluvčí krajského úřadu Jan Chmelíček už dříve, oficiální pozvání k setkání s ministrem ale vedení obcí v okolí radaru ještě včera neměli. „Víme o tom jen s médií a na pátek už mám dokonce smluvené jiné jednání. Pokud se ale diskuze opravdu uskuteční, určitě se jí zúčastníme,“ potvrdil místostarosta obce Hostěrádky–Rešov Zdeněk Petráš.