Na umístění v některém ze zařízení pro staré lidi nyní v Brně čeká šest a půl tisíce lidí. A podle náměstka brněnského primátora Daniela Rychnovského si počkají ještě dlouho. „Situace je dlouhodobě špatná, čeká se i pět let. V letošním roce se sice po přijetí nového zákona o sociálních službách situace mírně zlepšila, ale kapacita přesto nedostačuje. Nezbytně se musí zvýšit minimálně o dvacet až třicet procent,“ soudí náměstek Rychnovský.

Nyní mají brněnská zařízení kapacitu kolem osmnácti set míst. Dalších sto pět přibude už za pár týdnů. V tuřanské Holásecké ulici totiž dokončují nový penzion.

„Budova stojí na klidném místě za poliklinikou. Je tam sice málo prostoru, ale snad se nám okolí domu podaří zpříjemnit,“ doufá starosta Tuřan Miroslav Dorazil.

Město navíc rozjíždí projekt denních center, kam mohou staří lidé chodit přes den. Večer si je jejich příbuzní zase vyzvednou. Domov pro důchodce ve Vychodilově ulici v městské části Žabovřesky je první a slouží jako vzorový. „Dochází k nám zhruba sto devadesát lidí. Největší zájem mají o stravování, ale nabízíme i jiné aktivity, například cvičení nebo přednášky,“ řekl ředitel domova Petr Němec. V Žabovřeskách zaplatí důchodci za oběd třiapadesát korun, hodina cvičení je vyjde na desetikorunu.

„Ceny dotuje město, takže jsou pro naše docházející lidi velmi příznivé. Navíc zaplatí pouze za to, co opravdu potřebují,“ dodal Němec.
Podobná denní centra mají už v příštím roce nabídnout až čtyři stovky míst. „Uvidíme, zda o to mají důchodci zájem. Pokud ano, rozšířili bychom to i do dalších čtyř až pěti zařízení,“ uvedl Rychnovský.

Osloveným starým lidem se nápad většinou líbí. „Teď si obědy nechávám dovážet. Kdybych na ně mohla někam chodit za nízkou cenu, bylo by to lepší. Mohla bych se totiž při jídle setkávat se svými vrstevnicemi,“ řekla sedmašedesátiletá Vladěna Kučerová.

Dlouhodobý trend ukazuje, že Brno pomalu ale jistě stárne. „Každoročně roste počet lidí starších pětašedesáti let zhruba o tisíc. Průměrný věk je v Brně nyní dvaačtyřicet let,“ uvedla Iveta Konečná z Českého statistického úřadu.

Ani tuřanský dům proto problém příliš neřeší. Vedení města nyní zvažuje jinou možnost. „Penzion pro seniory by mohl postavit a poté i provozovat soukromý investor. Tuto možnost bychom určitě uvítali,“ řekl Rychnovský. Město však zatím s žádným vážným zájemcem nejednalo.

Čtěte komentář Rovnosti: Stáří jako byznys