V místě továrny chce postavit nové administrativní budovy s kancelářemi, byty a také hotel. Kdy se do bytů a kanceláří nastěhují noví majitelé, ale ještě jasné není. „Záleží na tom, jak se bude vyvíjet ekonomická situace. Zatím je všechno v jednání,“ uvedl architekt Vladimír Pacek ze společnosti K4, která přeměnu zanedbaných budov za víc než miliardu korun plánuje.

Všechno pryč

Investor navíc pozměnil původní plány a na brněnském magistrátu momentálně leží žádost o změnu územního rozhodnutí. „Žádost teď posuzují jednotlivé odbory,“ uvedla mluvčí brněnského magistrátu Dita Havlíčková.

Konkrétní změny ale nechtěl Pacek komentovat. „Museli jsme poupravit některé plány. Záměry investora se postupem času mění. Je to komplikované,“ řekl architekt. Objevily se spekulace, že investor chce v blízké době zbourat celý areál a v místě postavit nové domy. Podle původních plánů přitom měl některé budovy zachovat.

Pokud stará Vlněna zmizí, bude to podle Romana Čerbáka z Národního památkového ústavu v Brně velká škoda. „Místa, jako jsou staré továrny, mají nezaměnitelnou atmosféru a ducha. Myslím, že je chyba přemýšlet o úplném zničení těchto historických budov. Atmosféru lze využít například při stavbě prostorných bytů,“ tvrdí Čerbák s tím, že památkáři nemohou v tomto případě téměř nic dělat.

Vlněna totiž není na seznamu kulturních památek, neleží ani v městské památkové rezervaci. „Nachází se v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Můžeme se pokusit nechat budovy prohlásit za kulturní památky, je to ale trochu alibistické,“ myslí si Čerbák.

Se zbouráním budov nesouhlasí ani Eva Bartošová z Brna. „Přestavba na byty se mi zdá jako dobrá varianta, tedy pokud jsou domy v provozuschopném stavu a nebortí se. Mají svou historickou hodnotu, tak proč je ničit. Líbilo by se mi bydlet v takovém domě,“ tvrdí Bartošová.

Také ekonom Jan Hladík z Regionální rozvojové agentury jižní Moravy si myslí, že bydlení v bývalých brownfields, tedy opuštěných průmyslových areálech, má budoucnost. „Například v Zábrdovicích vznikly byty v místě původní továrny na koberce. Musím říct, že i když jsou poměrně drahé, podařilo se je obsadit,“ řekl Hladík s tím, že je vždy potřeba dopředu vědět, zda se takto velká investice vyplatí. Poptávka po bytech dražších než pět milionů totiž momentálně stagnuje.

Na místě Vlněny mohou podle něj vzniknout kanceláře, byty a snad i prostory pro setkávání drobných podnikatelů nebo kreativních umělců. „Je třeba mít předem všechno dobře spočítané, vědět, jaká je situace na trhu a zda bude o prostory zájem. Investor musí vědět, čím lidi oslovit,“ poznamenal Hladký.

Investoři čekají

Vlněna není jediný průmyslový podnik v Brně, který chátrá a čeká na opravu. O nové čtvrti ve čtvrti se mluví i v souvislosti s téměř nevyužívaným areálem bývalé Zbrojovky v Zábrdovicích. V době největší slávy vyvážela zbraně do celého světa. Pracovalo v ní několik tisíc lidí. Od roku 2007 ji vlastní společnost J&T, která plánuje továrnu přestavět a vytvořit z ní multifunkční centrum.

Stavět se mělo začít už letos. Zatím není připravená ani kompletní dokumentace. Průtahy způsobuje hlavně nedostatek peněz a také nejistota investora kvůli možným změnám v územním plánu města. „Dokud nebude územní plán stabilizovaný, nemůžeme nic dělat. Neodvažuji se tvrdit, kdy se začne stavět,“ řekl projektový manažer J&T Pavel Opatřil.

HELENA ČTVRTEČKOVÁ
ANNA FAJKUSOVÁ