Nápad, díky kterému mohou mít lidé denně na stolech zdravou pochoutku za nevelký peníz. A zároveň podpora pro místní zemědělce. Z pochval na adresu z automatů na čerstvé mléko, které se na jaře objevily na několika místech v Brně, se dal ještě před nedávnem sestavit celý seznam. Pak jejich popularita klesla a s ní i počty čepovaných litrů. Natolik, že se po mnohých mlékomatech slehla zem.

„Kde jsou mlékomaty v Brně? Všechny někam zmizely,“ povzdechl si na diskusním fóru webu České potraviny přesně před týdnem jeden z pisatelů. Reakce ostatních mu dávají za pravdu. „Taky jsem si všiml, že zmizel, a netuším proč,“ podivil se například uživatel s přezdívkou Wency nad koncem mlékomatu u královopolské­ho Tesca.

Zařízení, které zmínil, v Cimburkově ulici zahájilo provoz v březnu. Skončilo na počátku tohoto měsíce. „Je to škoda, neměli jsme ale jinou volbu. Prostě se nám to nerentovalo,“ konstatovala Alena Řežábková ze šitbořické firmě Zemex, která královopolský automat zásobovala.


PRÁZDNÉ MÍSTO. V Králově Poli u Tesca už automat na mléko nestojí. Foto: Attila Racek

Strmý pád

Mléko dodávala také do automatů umístěných v brněnských Vinohradech a u modřického nákupního centra Olympia. Momentálně stojí všechny. Prodej se rozběhl dobře, v létě ale přišel propad. „Doufali jsme, že se to zlepší, až se město po prázdninách zalidní. Denní výtoč v mlékomatu musí být aspoň dvě stě litrů. Zastavila se ale na polovině,“ dodala Řežábková.

Zájem zákazníků si nedokázal udržet ani mlékomat, který na Brněnsku začal fungovat jako první. Z rosického náměstí, kde stojí, si lidé ještě na jaře v páteční špičce odnesli i víc než tři stovky litrů mléka. V létě se denní prodej propadl na desetinu. „Dostali jsme na mlékomat dotaci z kraje, takže zavřít jej nemůžeme. Omezili jsme ale provoz na dva dny v týdnu. A jestli to tak půjde dál, skončíme,“ připustil chovatel Zdeněk Plocek ze Zálesné Zhoři.

Vývoj prodeje v případě dalších brněnských mlékomatů. měl scénář prakticky stejný. Z toho, že zájem lidí tak razantně opadl, dodavatelé viní mimo jiné i hlavního hygienika Michaela Víta. Ten v návaznosti na boom mlékomatů varoval před riziky syrového mléka. „Spustil kampaň, které se řada nakupujících lekla. I když zčásti je za tím jistě i lidská pohodlnost, čerstvé mléko se musí převařit a dlouho nevydrží,“ poznamenal Cyril Sigmund z dědické firmy Agros, která zásobuje mlékomat v Novém Lískovci.

Pseudomléko

Mnozí příznivci mlékomatů dávají nespokojeným chovatelům za pravdu. „Mrzí mě, jak to dopadlo. Myslím, že za to může nízká cena pseudomléka v supermarketech, kterou vytváří velké koncerny. A také mediální masáž kolem údajné škodlivosti čerstvého mléka,“ podotkla královopolská zubní lékařka Dana Stračárová.

Ředitel jihomoravské hygienické stanice Jan Mareček upozorňuje, že problém není v mléce. „Ale v tom, jak s ním lidé nakládají. Žádný hygienik neřekl, že mlékomaty nemohou existovat. Je ale povinností odborníků upozornit na to, že syrové mléko může obsahovat choroboplodné zárodky. A musí se vždy převařit,“ uzavřel Mareček.