Premiéra nové muzeum, které je jediné svého druhu ve světě, nadchlo. „Měl tu být deset minut a nakonec tu strávil hodinu a půl. Odcházel velmi spokojený,“ pochva­luje si úspěch slavnostního zahájení provozu muzea jeho ředitel Jan Kratochvil.

Kratochvil se narodil těsně po tom, co jeho otec utekl do exilu. Ten nejprve utíkal před nacisty, po druhé světové válce potom před komunisty. Setkal se s otcem až po roce devětaosmdesát. Aby se podobná historie neopakovala, chce předat dalším generacím co nejvíce informací. I proto založil se svou rodinou Muzeum Českého a slovenského exilu 20. století ve Štefánikově ulici v Brně. To dnes slavnostně otevře.

„Tomuto tématu se věnuji celý život. Pocházím z exulantské rodiny a tak se mě to týká osobně,“ uvedl ředitel muzea Kratochvil.

Muzeum je jediné svého druhu na světě. Vzniklo jako dokumentační a prezentační středisko věnované prvnímu, druhému a třetímu odboji a našemu exilu, který je s tím opakovaným bojem za svobodu spjat.

V muzeu jsou panely s informacemi, ale i dobové předměty. „Dědeček byl žákem Tomáše Garrigue Masaryka, vztah jeho rodiny k té naší byl velice blízký. Když otec utíkal, setkal se s jeho dcerou Alicí Masarykovou, která mu poskytla materiály. Například peněženku Masaryka nebo jeho profesorskou čepici,“ popsal Kratochvil.

Kratochvil plánuje muzeum v budoucnu rozšířit. „Nyní má asi 1200 metrů čtverečních, ale máme pod domem ještě rozsáhlé podzemí. Také chci přistavět archiv a badatelnu. Vše ale záleží na penězích,“ dodal Kratochvil. Současné muzeum totiž vybudoval za vlastní peníze.