Název malé uličky na Starém Brně připomíná činnost, která se tam do konce devatenáctého století denně odehrávala. Podle brněnské historičky Mileny Flodrové nahrávala zvláštnímu využití tohoto místa poloha blízko řeky. „Ulice Bělidla leží poblíž Svratky a také nedaleko textilních závodů. Proto do těchto míst kdysi hospodyně chodily prát a bělit prádlo,“ řekla Flodrová.

Naše prababičky tehdy ještě neměly k dispozici bělicí prací prášky. Musely si vystačit s tím, co jim nabízela příroda – s vodou a sluncem. „Ještě v devatenáctém století ženy bělily prádlo tak, že je namočily do vody, rozprostřely na louce a nechaly na ně dopadat sluneční paprsky,“ vysvětlila proces Flodrová. Sluneční záření totiž zničilo v textilním materiálu barevné pigmenty.

O tom, že se v místech, kde teď leží ulice Bělidla, pralo prádlo odjakživa, svědčí i fakt, že ulice získala název už v roce 1782. „Od tohoto data jej nezměnila. Jen v roce 1939 ji Němci na pár let pojmenovali německým názvem Bleichwiese, který v překladu opět znamená Bělidla,“ řekla Flodrová.

Minulost Bělidel nepřipomíná v dnešní době už téměř nic. V malé slepé uličce, která odbočuje z Křížové ulice, sídlí například textilní závod Kras nebo také Botanický ústav Akademie věd České republiky.

KATERINA NENKOVÁ