Vítěznou kokardu si nakonec na své ohlávce odnesla kráva ze stanice Dobrosev z Dobronína.

„Oceňuje se exteriér, zjev krávy. Hodnotí se takzvaná mléčná síla, to je kapacita těla a šířka hrudníku a potom mléčný charakter daný otevřeností a jemností žeber. Důležité je také vemeno, jeho upnutí a žilkování,“ vysvětlil jeden z pořadatelů soutěže Ladislav Vondrášek. Soudce Pierre Creppe, který přijel z Belgie, hodnotil také stavbu nohou, celkové držení těla nebo linii hřbetu holštýnských krav, chovaných na mléko.

Na soutěž se přišlo podívat mnoho lidí. Velkou část tvořili chovatelé, ale přišly i rodiny s malými dětmi, pro které to byla možnost vidět některá zvířata poprvé v životě. „Nikdy předtím jsem krávu neviděl. Ale líbí se mi,“ řekl devítiletý Mikuláš Sejbal. Jeho sedmiletá sestra Julie byla také spokojená. „Voní to tady. A krávy jsou hezké a vůbec se jich nebojíme, já jsem si dokonce jednu pohladila. Ale koně jsou lepší,“ dodala nakonec dívka.

Při soutěži přivedli vodiči zvířata do ohrady a několikrát je provedli, aby měl soudce co nejlepší přehled. Zúčastnilo se celkem čtyřicet tři krav a třináct jalovic, což jsou krávy, které ještě neměly tele. Pierre Creppe z nich ve finále vybral šampionku výstavy, ale podle jeho slov to nebylo lehké. „Chtěl bych pogratulovat všem chovatelům za perfektní předvedení tak krásných zvířat,“ řekl soudce.

Hlavní zootechnik Dobrosevu Jaromír Vlček využil vítězství své svěřenkyně k promluvě. „Mám radost z výhry, mám strašnou radost z toho, jak nádherná zvířata jsme tu viděli. Tu radost mi ale kalí to, za jak směšnou cenu se vykupuje mléko, které nám dávají,“ připomněl Vlček bolest českých zemědělců. Zootechnik v promluvě požádal lidi, aby kupovali české výrobky. „I díky tomu sem možná zase za rok budeme moct přijet,“ uzavřel Vlček.

Markéta Forró