VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Brněnsku začínají hony v bažantnicích

Jižní Morava - (ROZHOVOR UVNITŘ, FOTOGALERIE) Střelbu jako budíček zažilo dnes mnoho lidí na jižní Moravě. Když vyhlédli zoken, viděli mezi rudnoucími keři pobíhat muže vzelených oblecích spuškami. Kolem nich poskakovali tmavě hnědí ohaři a čekali, až jejich pán trefí pestrobarevného bažanta. Prvního listopadu začaly na Brněnskuhony.

1.11.2008
SDÍLEJ:
Fotogalerie
19 fotografií

Brněnské hony začaly, někteří bažanti měli smůluFoto: Deník/Jiří Salik Sláma

„Dnes je první hon sezóny, budeme střílet bažanty. Těch je letos průměrné množství. Za sezonu jich můžeme postřílet pět set. Překvapivě přibylo zajíců, těch můžeme odlovit osmdesát. Jediný hon na zajíce je dvaadvacátého listopadu, mezitím jsou další hony na bažanty, poslední je sedmadvacátého prosince,“ přiblížil program lovecké sezony předseda mysliveckého sdružení v Židlochovicích Stanislav Březina.

Lovu zdar! A ještě kontrola

Také v Přísnoticích na Brněnsku ráno kolem půl deváté trubač odtroubil začátek prvního lovu, na kterém měli myslivci dovoleno zastřelit dvě stě bažantů kohoutů i slepic. „Prohání se nám tady také liška v revíru, škodnou samozřejmě můžete střílet taky. Nestřílejte ty, které letí nízko, ať se někomu něco nestane a nechte je odletět. Nerozbíjejte je zbytečně. Lovu zdar,“ řídí nástup před honem předseda mysliveckého sdružení v Přísnoticích. Ohaři i čeští fousci už netrpělivě poposedávají, vrtí se, se zdviženou tlapkou mrkají na svého pána, kdy už se vyrazí na bažanty. Myslivci však ještě musí počkat. Policisté jim kontrolují zbrojní průkazy, doklad ke zbraním, lovecké lístky a pojištění. Na závěr si někteří fouknou do přístroje, zda nepili alkohol.Všichni myslivci však ráno zůstali u černé kávy. „Zkontrolujeme takhle desítky honů za sezonu, někdy jsou problémy s doklady, to se ale většinou vyřeší na místě. Alkohol se objeví jen vyjímečně,“ upřesnil vedoucí inspektorátu pro zbraně, střelivo, výbušniny a drogy Igor Šoukal. V loňském roce odhalili policisté při kontrolách tři opilé myslivce. „Ti nadýchali od 0,3 do 0,7 promile alkoholu. Museli odevzdat zbraň a pak si pro ni na policii přijít a zaplatit pokutu. A jeden z těch výtečníků si ji přišel vyzvednout a když jsme mu dali dýchnout, tak byl znovu opilý. Musel tedy přijít za tři dny ještě jednou,“ vzpomíná mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental.

Bažant na křídlech větru

Po kontrole už se k velké radosti myslivců a ještě větším nadšením psů může vyrazit na první leč, jak se říká částem honu. „Dnes však fouká velký vítr a to není na hon bažantů ideální. Bažanti se totiž vznesou do vzduchu a pak se nechají unášet větrem. Když je takhle větrno, budou moc rychlí,“ obává se trubač Miroslav Duchoň, který pochází z Unkovic a na hony chodil se strýcem od svých sedmi let. Na honech se mu nejvíce líbí to, že se člověk dostane do přírody. „Nejhezčí je dívat se, jak se proměňuje. Je taky vidět, jak se myslivci snaží a starají se o zvířata v jejich revíru,“ říká Duchoň. Hony jsou totiž pro myslivce jen třešničkou na dortu. „Je to vyvrcholení celého roku. To se teprve vidí, jak jsme celý rok hospodařili,“ říká Petr Štrbík, který je myslivcem od devatenácti let.

Na stavech zvěře se však podepisuje i počasí. V okolí Vyškova je díky posledním dvěma mírným zimám hodně zajíců. „Kvůli suchu je to trochu horší s bažanty. Celkem je to ale dobrý rok,“ informoval hospodář mysliveckého sdružení Boří a člen rychtářovského mysliveckého sdružení Radoslav Kotík.

Divokých prasat přibývá

Podle něj je hodně také černé zvěře, což potvrzují i myslivci, již hospodaří v lesních honitbách. „Divokých prasat je díky mírné zimě opravdu hodně. Také stavy vysoké jsou dobré. Nebyly mrazy a sníh, takže zvěř se dostala ke zbytkům na polích,“ uvedl například myslivec Marek Slanina, který loví v honitbě ve Ždánickém lese na Bučovicku.

S přemnožením divokých prasat se potýká i Znojemsko. „Na okrese máme třeba normovaných pouhých dvanáct kusů divokých prasat, přičemž vloni se jich zastřelily skoro tři tisíce. Reprodukční schopnost divokých prasat je obrovská a jejich přemnožení působí ohromné škody v lesích i na polích. Podmínky pro divočáky jsou na Znojemsku ideální, je tu spousta polí s kukuřicí a řepkou,“ vysvětlil Jiří Semotam, který má na starosti myslivost na odboru životního prostředí znojemského městského úřadu.

Stavy se postupně naopak cíleně zvedají u zajíců. „To souvisí se snižováním množství chemie v zemědělství a i myslivci k problému s malým počtem zajíců přistoupili zodpovědně. Zvěř se tak nelovila, spíš se vypouštěla do volné přírody,“ dodal Semotam.

Hony? Kdepak, pořádáme bál

Na Břeclavsku začaly hony už v polovině října. Předseda Mysliveckého sdružení ve Starovicích Jaroslav Tesař potvrdil, že zvláště u bažantů je sezóna horší než před rokem. „Nebude to nic moc, možná ještě horší než loni. Bažantů bude zhruba o třetinu méně. Počty zajíců by měly zůstat přibližně na úrovni uplynulého roku,“ srovnával Tesař.

V okolí Blanska se dokonce kvůli nízkým stavům zajíců a bažantů pomalu mění myslivost na společenskou záležitost. „Hodně mysliveckých sdružení uvažuje, že hony dělat nebude, protože stavy populace bažantů a zajíců jsou dlouhodobě nízké a nezvedají se. Je totiž hájené velké množství predátorů. Například krkavci, straky a hlavně jestřábi. Jediné, co se smí střílet, je liška a omezeně jezevci. Teď se chodí na lov kačen, vždy každou středu a sobotu. Ale musí u toho být dost psů, aby mrtvé kačeny vylovili z vody. Myslivost je teď spíše kulturní záležitostí, pořádají se různé bály a podobné akce,“ tvrdí myslivec Karel Žák.


Předseda myslivců v Židlochovicích Stanislav Březina říká: "Myslivci nejsou salónní ochránci"

Židlochovice - Osmdesát zajíců a pět set bažantů mohou letos odlovit myslivci v Židlochovicích. „Hony jsou pro nás jen třešničkou na dortu. Odměnou za celoroční práci se zvěří,“ podotýká předseda židlochovického mysliveckého sdružení Stanislav Březina.

Jaká je letos pro myslivce v okolí Židlochovic sezóna?

Překvapivě došlo ke zvýšení stavu zajíců, což je zřejmě dáno dvěma mírnými zimami a naší dobrou péčí o zvěř. Je to dáno i jejich biologickými cykly. Letos je jich prostě víc. Jinde to může být i menší chemizací plodin, to však není případ Židlochovic. U nás v revíru totiž nejsou žádné pole. Bažantů je průměrné množství. Taky se u nás po desetiletích objevila křepelka.

Na podzim je lovíte, přes rok se o zvířata staráte. Jaký byl letošní rok?

Letos bylo velmi suché léto a tak jsme každý týden rozvezli v našem revíru tisíc litrů vody. Navíc rozvážíme krmení objemové jako jetelinu, jadrné jako kukuřici. Máme také zvěřinové políčko, kde roste obilí, které nesklízíme a zvířata se tam chodí najíst sama. Právě starost o zvířata je naší celoroční prací, lovecká sezona je až třešničkou na dortu. Proto nás dokáží velice namíchnout zelení, kteří se do myslivců opírají. A když se jich zeptám, kdy naposled zvířatům něco dovezli, tak mlčí. Takovým říkáme salónní ochránci.

Děláte hony i na vysokou zvěř?

Srnce tady máme taky, ale ti se střílí průběžně. To je takzvaný průběrný odlov, kdy se individuálně chodí střílet nemocní či staří srnci, a to od května do září. V září se začínají stejně lovit i srny a srnčata, která jsou slabá či malá, a nepřežila by zimu.

Kolik můžete odlovit je přesně stanoveno. Jsou ještě jiná omezení při honech?

Ano. Zajíci se mohou střílet jen jednou ročně. Letos to u nás bude dvaadvacátého listopadu. Hon na bažanty může být dvakrát. V bažantnici však až čtyřikrát, protože tam je vypouštíme my. Chováme je od jednodenních kuřat a asi ve dvanáctém týdnu je vypouštíme do přírody.

Jak vlastně probíhá hon?

Hon začíná kolem osmé ranní srazem a troubením trubačů, kontrolou loveckých lístků a povolenek, poučení o bezpečnosti a rozdělení lečí. To jsou části revíru. A na závěr přijde poslední leč, kde je pro účastníky honu nachystáno občerstvení a můžou si povykládat o zážitcích. Tradičně se našeho honu účastní našich osmnáct myslivců a jejich přátelé. Tak je nás nakonec asi pětatřicet.

Autor: Barbora Fialová

1.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vzácná onemocnění si lidé připomínají poslední únorový den. Ve středu se při té příležitosti sešli odborníci v Mendelově muzeu Masarykovy univerzity v Brně.

Jeden ze dvou tisíc. V Brně připomněli vzácná onemocnění

Ilustrační foto.
5

Nejdelší vlaková výluka v historii Brna zavře na sto dní hlavní nádraží

Není jednoduché hrát dva měsíce pod tlakem, řekl Kováčik po přímém postupu

Brno – Se spoluhráči zvládl vypjatý duel. Obránce hokejové Komety Jozef Kováčik přispěl k výhře 3:1 nad Chomutovem a jisté pozici v elitní šestce tabulky extraligy.

Kapitán Komety Čermák má po zásahu pukem otřes mozku, zlomený nos a otok na oku

Brno - Kapitán hokejistů Komety Brno Leoš Čermák utrpěl v úterním extraligovém utkání s Chomutovem otřes mozku, otok na oku a zlomeninu nosu. Zranění osmatřicetiletého útočníka specifikoval klub na sociálních sítích a doufá, že týmu ještě v této sezoně v play-off pomůže. Po výhře 3:1 nad Chomutovem si Kometa zajistila přímý postup do čtvrtfinále.

Abraham chce v nové sezoně MotoGP dojíždět na bodech. Ducati mi sedí, libuje si

Praha, Brno - Motocyklový jezdec Karel Abraham by se při svém návratu do seriálu mistrovství světa MotoGP rád pohyboval na bodovaných pozicích. Po nedávných testech věří, že se mu to podaří. Zároveň si však uvědomuje, že teprve ostré závody mu ukážou, jak je na tom ve srovnání se soupeři v královské kategorii doopravdy.

Nucení k prostituci i znásilnění popřela. Znalec: Obvinění mělo reálný základ

Brno – U krajského soudu v Brně pokračoval ve středu proces se sedmačtyřicetiletým Vladimírem Reisem, který podle obžaloby opakovaně slovně i fyzicky napadal svou družku, nutil jí k prostituci a dokonce se jí sám několikrát pokusil znásilnit. Jeho družka však své předchozí obvinění v úterý popřela. Soud tak nakonec obžalovaného viny zprostil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies