O výročních desátých historických slavnostech do Oslavan znovu přijel král Přemysl Otakar II s královnou Konstancií, aby udělili klášteru na středověké obchodní cestě zvláštní privilegia. Tisíce návštěvníků slavností si tak mohli vychutnat historický obraz a také turnaj na koních, kde se rytíři vyráželi dřevci ze sedla. Jako v roce 1228.

„Poprvé se historické slavnosti konaly před deseti lety ještě mezi rozbořenými zdmi zámku. Ten se mezitím zrekonstruoval a slavnosti se rok od roku rozrůstají. V hasičském muzeu přibyla historická stříkačka z roku 1884 a také hornické muzeum se rozšířilo o tři místnosti. Letos se také po čtyřech letech znovu vrátil rytířský turnaj na koních,“ vypočítává místostarosta Oslavan Miloš Musil novinky letošního ročníku slavností, na které se podle jeho odhadu přišlo podívat téměř pět tisíc lidí.

A každý si tady mohl najít něco, co ho bavilo. Oslavanský skautský oddíl připravil v zámeckém parku pro děti úkoly, na kterých si mohli vyzkoušet svou obratnost a zručnost. „Je tady deset stanovišť. Šifrování, práce s buzolou, poznávání rostlin a stromů, házení kroužků a strefování se sekyrkou do špalku,“ ochotně vysvětluje skaut Miroslav Havelka z Oslavan a pochvaluje si, jak jsou děti šikovné. „Byla jich tady už strašná spousta a tři čtvrtě z nich se trefilo do špalku,“ ukazuje na své stanoviště malý skaut.

V zadní části parku si zase mohly děti zahrát na pavouky. Mezi dvěma vysokými stromy tam byla napnutá pavučina lan. Děti jištěné profesionály a vybavené helmou musely vylézt po žebříku na strom a pak se pustit na vratkou lanovou konstrukci. „Jsme překvapení, kolik dětí to chce zkusit. Teď litujeme, že jsme nepřivezly ty nejmenší úvazky, protože je tady i hodně nejmenších dobrodruhů,“ směje se Martin Svadbík z občanského sdružení Challenger, které provozuje i lanové centrum v brněnských Lužánkách. Dětem se přitom na laně daří víc než dospělým. „Ti už nejsou tak ohební a taky jsou dost líní,“ krčí rameny Svadbík.

Dospělé určitě potěšil vynikající burčák z místní vinárny, maminky mohly nakoupit ponožky z ovčí vlny, ručně pletené košíky nebo hračky na jarmarku, který se rozložil v zámecké aleji. Stromořadím kaštanů už vál studený podzimní vítr, který nekompromisně ohlásil změnu ročního období. Chladný vzduch naštěstí prohřálo slunce zářící na bezmračné obloze. A do zlatého sobotního odpoledne ohlásili trubky příjezd královské družiny.

Král a královna v kočáře, panoši, dvorní dámy, vlajkonoši, jeptišky i rytíři na koních přijeli na oslavanský zámek, aby udělili privilegia klášteru. Zanedlouho poté začal rytířský turnaj na louce před zámkem. Jeho vítěz se totiž měl stát patronem povýšeného oslavanského kláštera. Nejvíc kroužků sesbíral, nejlépe kance zapíchl a všechny své soupeře ze sedla nakonec vyrazil královský rytíř Jakub z Habru. O pár minut později už ho lidé mohli vidět u kovadliny na zámeckém nádvoří. „Učím se uměleckým kovářem. Kde jsem se naučil jezdit na koni? To já ještě zdaleka neumím,“ smál se vítěz turnaje, který je ve skutečnosti Jakubem Bednářem z Domašova, a dál si hleděl kování růže ze železa.

Všechny spořádané klobásky a cukrovou vatu můžou návštěvníci slavností v neděli vypotit na desetikilometrové pěší tůře „K pramenům těžby uhlí v Oslavanech“, která startuje o půl deváté ráno ze zámeckého nádvoří a povede po břehu řeky Oslavy přes doly Kukla, Františka a Mašinka. A kdo nerad šlape po svých, může si dát cyklistickou variantu po „Hornické cyklostezce“, která měří padesát nebo pětadvacet kilometrů. Prezentace výletníků na kolech je od devíti hodin ráno u zámku.