I v takovém počtu lidí se ale dokázala na americké Mayo klinice před osmi lety prosadit skupina brněnských lékařů, kteří zde studují poruchy spánku. Podařilo se jim prozkoumat vztahy mezi činností mozku a srdce a za oceán přepravili vlastní unikátní přístroj zvaný AnnaLab, pomocí kterého lidský spánek studují.

Od roku 2001 české špičky vytvořily řadu projektů, za které získali mnoho ocenění. V americkém prostředí pracují na výzkumu, který má odhalit příčiny poruchy spánku.

„Máme tady spánkovou laboratoř, kam dobrovolný pacient přijde, abychom ho mohli sledovat. Celou noc zaznamenáváme všechny pohyby, dech, tepovou frekvenci, kterou pak vyhodnocujeme,“ shrnul Jan Bukartyk, který v laboratoři působí jako biomedicínský inženýr.

Brněnským lékařům se podařilo zjistit, že za problémy ve spánku mohou poruchy srdce. Nemocný pak uprostřed noci přestane na pár vteřin dýchat.
„Díky spánkové laboratoři můžeme odhalit příčinu problémů, které člověk má,“ objasnil Bukartyk.

Lékaři momentálně pracují na nové studii, která má za úkol zjistit příčinu Brugada syndromu, který se objevil ve Španělsku. „Je to zvláštní nemoc, při které zcela zdravý jedinec najednou uprostřed noci zemře, přestože neměl předtím vůbec žádné problémy,“ vysvětluje další brněnský vědec Pavel Leinveber.

Ten se proto do španělské Barcelony vydal, aby problémy analyzoval. „Syndrom se objevuje na různých místech světa ve shlucích. Vždycky ho má skupina lidí, která v daném místě žije. Dá se tedy říct, že je to genová choroba. Zatím hledáme příčiny a snažíme se nasbíraná data analyzovat,“ doplnil Leinveber.

Výzkumné centrum, ve kterém brněnský tým pracuje, by mělo vzniknout i v Mezinárodním centru klinického výzkumu ICRC, které během příštích pěti let vyroste v areálu svatoanenské nemocnice. Lékaři chtějí v Brně prosadit i vznik projektu CardioVision 2020. Ten má za úkol do roku 2020 snížit počet jihomoravských pacientů, kteří mají problémy se srdcem, na minimum.