Obezřetnost a umírněnost. První z platonských ctností má symbolizovat mapa Brna, druhou bazén s fontánkou. Obě sochy přibudou na Moravském náměstí, kde doplní kontroverzního Jošta na koni a plastiku Spravedlnosti.

Bronzový reliéf historické mapy z doby, kdy Brno obléhali Švédové, se má stát třetí z platonských ctností, které na Moravské náměstí navrhuje architekt Petr Hrůša.

„Symbolizuje to prozíravost města, které se dokázalo ubránit před Švédy. A také ukazuje, že Brno nebylo jen proslulým moravským Manchesterem, ale sídlem s bohatou historií,“ přiblížil svoji koncepci Hrůša.

Mapa o velikosti 1,7 x 1,7 metru má zatím dvě varianty. „Buď půjde jen o reliéf, nebo to bude titěrný model města. Druhá možnost je daleko pracnější a dražší. A bohužel u ní také více hrozí, že ji poškodí vandalové,“ řekl Hrůša.

Mapa bude stát na sedmdesáticentimetrovém podstavci, aby si ji mohly prohlédnout i děti. Zobrazuje hradební opevnění a členění města, které se ubránilo dvacetinásobné přesile Švédů.

„Velký podíl na tom má vojevůdce Raduit de Souches, který se na Švédy připravoval celé měsíce. Hradební opevnění za tu dobu ještě vylepšil. Tak, že nechal strhnout budovy několik set metrů od hradeb, aby je Švédové nemohli využít. Také odstranil střechy domů, které k hradbám přiléhaly, aby je Švédové nemohli zapálit,“ vysvětlil Radim Dufek z Muzea města Brna na Špilberku. Všechny tyto změny jsou po〜dle něj na mapě patrné. Navíc jsou v ní vidět i dopady švédských bomb.

Mapa asi vznikne podle obrazu z historické expozice s názvem Brno Špilberku. „Je to olejomalba z roku 1650, která visí na Špilberku. Ukazuje ale situaci ve městě o pět let dříve,“ uvedla historička Dana Olivová z Muzea města Brna.

Hrůšův ateliér oslovil již několik umělců, kteří měli odhadnout, kolik by bronzový reliéf či model historického Brna stál. Město za něj podle odhadů zaplatí dva až tři miliony korun.

Poslední ze soch představující čtyři ctnosti podle filozofa Platona, by se měl stát bazén s fontánou. Ten symbolizuje Umírněnost.

„Architekt Hrůša je filozofujícím architektem. Studuje filozofii a na základě svých poznatků vytváří své koncepce. Nápad i umístění historického panoramatu Brna není špatný. Ale tato epocha dějin nebyla tak slavná na to, aby se takto vyzvedávala. To, že se město ubránilo, byla spíš shoda šťastných náhod,“ zdůraznil brněnský historik umění Jan Sedlák.

Soše Jošta, o které rozhodovali včera brněnští radní, přitom hrozí zpoždění. Přestože na ni město spěchá kvůli výročí Joštovy korunovace v roce 1410, z téměř padesáti návrhů nakonec včera rada nevybrala. „Jak magistrát oddálí výběr, termín nebude možné dodržet,“ upozorňuje autor nejlepšího návrhu Marius Kotrba, který čelí dalším problémům kvůli své soše Spravedlnosti.