VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krumlov svůj boj prohrál, Praha odváží Epopej

Praha, Moravský Krumlov /AKTUALIZOVÁNO, INFOGRAFIKA/ - Pražští zastupitelé na svém čtvrtečním zasedání neodsouhlasili ani zařazení bodu o Epopeji do programu. Galerie už obrazy odváží

3.11.2011 6
SDÍLEJ:

Podpořit hlasování pražských zastupitelů o setrvání Slovanské epopeje v Moravském Krumlově vyrazily z jihu Moravy tři autobusy. Foto: Deník/ Daniel Smola

Konec nadějím! Moravský Krumlov vyvěšuje smuteční prapory. Slovanská epopej, dílo Alfonse Muchy po válce zachráněné právě na jihu Moravy, už v tichosti mizí do Prahy. Nepomohl protestní pěší pochod, nepomohla petice a nepomohla ani čtvrteční demonstrace před pražským magistrátem. Zastupitelé hlavního města se na svém zasedání odmítli Epopejí vůbec zabývat.

Do Prahy přitom ve čtvrtek po půl páté ráno vyrazily z Moravského Krumlova tři autobusy demonstrantů, na místo dojeli po osmé hodině. Nad hlavami nesli transparenty s nápisy: „Mucha není na prodej“, „Epopej už domov má, Jižní Morava“. Kabáty jim zdobily rovněž bílé špendlíky s nápisy „Slovanská epopej patří do Moravského Krumlova! Já na tom trvám.“ Demonstrující tak zakončili pochod dlouhý více než tři sta kilometrů, který na protest proti stěhování Slovanské epopeje do Prahy vážili.

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina předal pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi petici s více než dvěma a půl tisíci podpisů. „Žádáme zastupitele, aby zvážili rozhodnutí stěhovat Slovanskou epopej do provizorních podmínek ve Veletržním paláci. Vlastnictví pláten hlavního města nepopíráme. Jen chceme, aby plátna byla v Moravském Krumlově vystavena do té doby, než pro ně Praha najde vhodné prostory,“ poprosil zastupitele Třetina.

Klidný protest

Pražští zastupitelé se ale po déle než pěti a půl hodinách dostali jen k tomu, že si schválili program schůze. Do něj ovšem jednání o definitivním stanovišti pro Slovanskou epopej nezařadili.

„Nebudeme dělat žádné agresivní protesty. Chtěli jsme v klidu upozornit na to, že Epopej patří do Moravského Krumlova,“ sdělil Deníku Vladimír Kuchař, jeden z organizátorů protestu. Podle dalších účastníků demonstrace je nárok Moravského Krumlova na Slovanskou epopej především etický.

Podle Adama Škarky, studenta gymnázia z Moravského Krumlova, nedochází v zámeckých prostorách k poškození pláten. „Prvních pět pláten bylo ale před převozem do Prahy smotáno a ležely tak tři měsíce. To ale zásadně odporuje podmínkám, které Praha dala Krumlovu v tom, jak s plátny zacházet. Poškodit je přitom může právě dlouhodobé namotání na cívky,“ domnívá se Škarka.

Pražští zastupitelé se ve čtvrtek k možnosti zachování Epopeje v Moravském Krumlově nevyjádřili. Radní pro kulturu Lukáš Kautský (ČSSD) ale možnost návratu pláten na moravskokrumlovský zámek nevyloučil.

„Neřešíme přece to, že Praha bere Krumlovu Epopej. Spor je o tom, zda se plátna budou na zámek vracet po dvouleté výstavě ve dvoraně Veletržního paláce. Ale zámecké prostory je nutné pro vystavení velkoformátových pláten zrekonstruovat,“ domnívá se Kautský.
Pokud do dvou let začne Moravský Krumlov s opravou zámku, je Praha údajně ochotna o další zápůjčce Muchových pláten do jihomoravského zámku jednat. „Chtěl bych tomu věřit,“ opáčil Třetina smutně na otázku, zda se domnívá, že by se Epopej mohla ještě někdy v budoucnu na jih Moravy vrátit.

Už při emotivním vystoupení krumlovských obyvatel v Praze přitom přímo na zámku na jihu Moravy potají připravovali odborníci Galerie hlavního města Prahy odvoz pláten. „Do konce listopadu chceme mít všechna plátna převezená ve Veletržním paláci, kde budou nejprve deponována. Průběžně pro ně ale budeme ve dvoraně paláce připravovat rámy. Všechna plátna by měla být vystavena do poloviny letošního prosince,“ přiznal ředitel galerie Milan Bufka.

Podle informací starosty Třetiny přitom galeristé pět obrazů odvezli již ve středu, dalších pět má z Krumlova zmizet dnes. „Je to arogance. Pražští politici nenašli ani odvahu o celé věci jednat. V této souvislosti nechápu, jak je možné, že když neexistuje žádné rozhodnutí zastupitelstva o stěhování, že již Galerie hlavního města Prahy plátna v našem městě balí a chystá k převozu,“ dodal Třetina.

DANIEL SMOLA
JITKA EISENHAMMEROVÁ

Slovanská epopej - příběh pompézního díla Alfonse Muchy.

ONLINE

14:49 - Konec on-linu

14:46 – „Jsem zklamán a velmi smutný,“ řekl při odchodu z jednání pražských zastupitelů starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. „Pražští politici nenašli ani odvahu o celé věci jednat. V této souvislosti navíc nechápu, jak je možné, že když neexistuje žádné rozhodnutí zastupitelstva o stěhování, že již Galerie hlavního města Prahy plátna v našem městě balí a chystá k převozu,“ dodal Třetina. „Chtěl bych být optimistou,“ odpověděl nakonec smutně na otázku, zda se domnívá, že by se Epopej mohla ještě někdy v budoucnu na jižní Moravu vrátit.

14:25 – Pražští zastupitelé na program svého dnešního jednání nakonec nezařadili bod o Slovanské epopeji. Jedna z komunistických poslankyň se přesto velmi kriticky vyjádřila k tomu, že zastupitelé ještě teoreticky mohli o Epopeji jednat, přesto již plátna balí pracovníci Galerie hlavního města Prahy. Moravský Krumlov tak ale zřejmě definitivně prohrál svůj boj o zachování pláten ve městě. Epopej tedy to konce listopadu z moravskokrumlovského zámku zmizí.

13:50 – Drtivá většina moravskokrumlovských demonstrantů už z magistrátu odešla a míří zpět domů. Na místě zůstává jen vedení města, které chce vyčkat, jak dnešní jednání pražských zastupitelů dopadne. Rozhořčeni jsou ale ze zpráv, že galeristé již v Moravském Krumlově balí plátna.

13:15 - Pokračující obstrukce zdržují jednání pražských zastupitelů. Politici ODS si vyžádali již třetí přerušení schůze kvůli poradě jejich klubu. Zastupitelé tak od devíti hodin ráno nebyli zatím schopni schválit ani program jednání. Stále se tedy neví, zda budou hovořit i o Slovanské epopeji. Zdržování ale není reakcí na Muchův cyklus obřích pláten, ale na trestní stíhání prvního náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD). Ten má na magistrátu na starosti mimo jiné třeba rezort dopravy, nyní je obžalován ze zkreslování údajů o hospodaření a jmění zkrachovalých firem. Zastupitelé dnes mají jednat i o tom, zda ho neodvolají z funkce.

12.33 - Na žádost předsedy klubu ODS prodlužuje primátor přestávku o další půlhodinu.

12:00 - Na žádost politických klubů prodlužuje pražský primátor Bohuslav Svoboda přestávku o další půlhodinu.

11:35 – Pražští zastupitelé ukončili debatu před schvalováním programu. Primátor Bohuslav Svoboda vyhlásil půlhodinovou pauzu na projednání změn programu v klubech. Zastupitelé se znovu sejdou ve dvanáct hodin. Pak by měli rozhodnout, zda bod pojednávající o dalším setrvání Epopeje v Moravském Krumlově vůbec proberou.

10:23 – Pražští zastupitelé zatím stále debatují o změnách v programu dnešního jednání. Projednání bodu o Slovanské epopeji již navrhli dva zastupitelé. Vystoupil ale i bývalý pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha, který současně ukázal obrázky zdevastovaných částí moravskokrumlovského zámku. V těch se ovšem Epopej nenachází. U přihlížejících obyvatel Moravského Krumlova za to sklidil bouři nevole. Slovo si vzal i současný radní pro kulturu Lukáš Kaucký. Ten považuje nynější odvoz pláten z Krumlova za hotovou věc a to i vzhledem k naplánované výstavě. Praha prý podle něj investovala do úprav prostor ve Veletržním paláci a příprav odvozu pláten dvanáct milionů korun. Nevyloučil ale, že by se Epopej mohla po opravách zámku vrátit do Moravského Krumlova.

09:25 – Jan Husák, který má jako poslanec Parlamentu ČR právo vystoupit při zasedání zastupitelů, navrhl zařadit na schůzi pražských zastupitelů bod, ve kterém by měli zástupci Prahy projednat eventuální další setrvání Slovanské epopeje v Moravském Krumlově. Před zastupiteli krátce vystoupil i starosta Krumlova Tomáš Třetina. „Vlastnické právo Prahy nezpochybňuji. Apeluji ale na to, aby zastupitelé rozhodli o zachování Muchových pláten na zámku v Moravském Krumlově do doby, než pro ně Praha bude mít vlastní prostory tak, jak to žádal jejich autor,“ řekl mimo jiné starosta jihomoravského městečka. Pro to je cyklus pláten prakticky jediným turistickým lákadlem, na který jsou navázané další služby a podnikatelé.

09:00 - Na pražském magistrátu začíná zasedání zastupitelů. Opoziční TOP 09 chce navrhnout doplnění programu o projednání bodu za zachování Slovanské epopeje v Moravském Krumlově.

08:56 - Zatímco před pražským magistrátem demonstrují lidé z Moravského Krumlova za zachování Slovanské epopeje ve městě, v místním zámku už začali pracovníci Galerie hlavního města Prahy tajně balit první plátna. Znojemskému deníku Rovnost to potvrdil ředitel galerie Milan Bufka. „Do konce listopadu chceme mít všechna plátna převezená ve Veletržním paláci, kde budou nejprve deponována. Průběžně pro ně ale budeme ve dvoraně paláce připravovat rámy. Všechna plátna by měla být vystavena do poloviny prosince letošního roku,“ řekl Bufka.

08:42 - Na schodišti před pražským magistrátem promluvili ke shromážděným lidem pořadatelé protestní akce a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. Ten zopakoval své argumenty, že Krumlov nechce, aby se Epopej přesunula do jakéhokoliv provizoria v Praze a vyzval pražské zastupitele, aby věc na dnešním zasedání probrali.

08:34 - Lidé z Moravského Krumlova dorazili před pražský magistrát. Do deváté hodiny tam chtějí demonstrovat za zachování Muchovy Slovanské epopeje v jejich městě. V devět má začít zasedání pražských zastupitelů, politici z opoziční TOP 09 na ně chtějí zařadit právě projednání bodu o Epopeji. Demonstranti vytáhli reprodukce plakátů od Alfonse Muchy a také heslo: „Slovanská epopej patří do Moravského Krumlova. I já na tom trvám…“

08:15 - Autobusy z Moravského Krumlova dorazily v pořádku do Prahy. Zhruba stovka lidí se metrem přesouvá na Mariánské náměstí k budově pražské radnice. Před zasedáním zastupitelstva tam hodlají demonstrovat za zachování Slovanské epopeje v Moravském Krumlově.

04:30 - Z Moravského Krumlova odjíždí tři autobusy s místními lidmi, většinu tvoří středoškoláci. Karavan cestou nabírá další demonstranty, především v nedalekých Ivančicích.

Autor: Daniel Smola

3.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zbrojovka prohrála na domácím trávníku s Libercem 1:2.

Hladký poprvé chytal proti Brnu. Liberecký kouč vsadil na jeho zvýšenou motivaci

Evropský týden mobility na Moravském náměstí pod sochou Jošta představil i červené sportovní auto.
3 8

Týden mobilty představí elektromobily i nový autobus pro handicapované

Státní zástupce uznal chybu. Obviněný z krádeže bitcoinů přesto zůstane ve vazbě

Brno – Nové důkazy předložili v úterý znalec i státní zástupce. U Krajského soudu v Brně pokračovalo řízení s Tomášem Jiříkovským. Původně podle obžaloby získal provize přes pět milionů korun v bitcoinech za obchod s drogami. V této virtuální měně měl dalších šestnáct milionů ukrást. Obžaloba ho viní také z nelegálního držení zbraní.

O titul Park roku 2017 soutěží i brněnský park. Rozkládá se nedaleko Ronda

Brno /ANKETA/ – Park ve vnitrobloku mezi Křídlovickou a Zahradnickou ulicí soutěží o titul Park roku 2017. „Park je zcela nový a jeho stavba jsme konzultovali s místními obyvateli, což je jistě součástí jeho úspěchu,“ řekla za radnici Brna-střed Kateřina Dobešová.

Co vadí Jihomoravanům? Silnice i cena vody

Jižní Morava - Exkluzivní průzkum deníku Rovnost zjistil, co v kraji nejvíce trápí Jihomoravany. Nejčastěji zmiňovali špatný stav silnic, sucho a ceny vodného a stočného. Naopak ocenili veřejnou dopravu.

AKTUALIZOVÁNO

Ve vyškovských kasárnách údajně vybuchly granáty. Jeden voják zemřel

Vyškov – Jeden mrtvý voják a další zraněný. Na místě vrtulník. Panika. Evakuace. Tak to v úterý krátce před devátou hodinou ráno vypadalo podle očitých svědků poblíž hlavní budovy v areálu Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově. V místě údajně vybuchly granáty. „Všechny nás evakuovali. Jeden voják neměl šanci přežít,“ informovala Vyškovský deník Rovnost jedna z příslušnic dědické vojenské posádky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení