Jestliže má člověk na balkoně svého panelového bytu nebo na zahradě za baráčkem ptačí budku, měl by vědět, co do ní dávat. Každou zimu se totiž vyskytnou úhyny ptactva způsobené nesprávným přikrmováním. Proto myslivci připomínají základní pravidla pro předkládání potravy.

„Zejména je třeba zdůraznit, že vařená domácí strava je pro ptactvo nevhodná, stejně tak solená, kořená a vařená jídla. Způsobují jim závažné problémy trávicího traktu, se kterými se nedokáží vyrovnat. Uvařený pokrm jako třeba knedlíky ze vzduchu přijímá vlhkost a rychle plesniví. Topinky jsou zase plné přepáleného oleje,“ upozornil Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty.

Pro ptáky je podle myslivců naopak vhodné tvrdé pečivo, jako jsou rohlíky, chleba, pečivo z topinkovače bez přidaného oleje. Nejbezpečnější je pro ptactvo jejich přirozená strava. Jedná se o různé druhy olejnatých semen, slunečnice, proso a řepka. Vhodné je také zavěsit do krmítka syrový hovězí nebo skopový lůj a raději se vyhnout vepřovému.

Kosi mají rádi sušené bobule, jeřabiny a ořechy, jako například vlašská nadrcená jádra. „Ptákům stačí hrst potravy, ale pokud je tuhá zima, tak je lepší dávky zvýšit. Krmítka by měla být umístěna tak, aby na ně nedosáhly kočky, musí být taky chráněná proti větru a dešti,“ uvedl Šilha.