Stavbyvedoucí o nálezu munice okamžitě informoval policii. „Do Rajhradu vyjel policejní pyrotechnik, který si plně funkční dělostřeleckou minu ráže dvaaosmdesát milimetrů převzal k bezpečné likvidaci,“ uvedla mluvčí jihomoravských policistů Petra Vedrová.

Tento případ ale není na jižní Moravě ojedinělý. Lidé totiž podobné předměty nacházejí stále. „Od začátku roku policisté v kraji vyjížděli ke 122 nálezům staré vojenské munice. Nejméně sto granátů či min bylo plně funkčních,“ doplnila Vedrová.

Nebezpečně riskují

Většině lidí přijde logické na podezřelé věci, které připomínají minu, bombu nebo granát, raději nesahat. Brněnští strážníci ale mají i jinou zkušenost. „Není to ani rok zpátky, co nám jeden Brňan přinesl funkční granát až na služebnu v městské části Bystrc. Kolem Brněnské přehrady jsou totiž nálezy staré vojenské munice poměrně časté,“ popsala adrenalinový zážitek mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Velmi neopatrně si podle policistů počínali i zaměstnanci kovošrotu ve Znojmě. Věc, která jim připomínala bombu, si odnesli do kanceláře, zkoumali ji a až poté zavolali policii. „Na tísňovou linku volal muž, který v hromadě šrotu před firmou našel asi třicet centimetrů dlouhý rezavý válec s hlavicí. Nález si s kolegy odnesli do kanceláře a potom se rozhodli zavolat policii,“ popsala jednání pracovníků kovošrotu mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Muži měli tehdy obrovské štěstí. „Pyrotechnik zjistil, že se jednalo o dělostřelecký granát z druhé světové války, který mohl kdykoliv vybuchnout. Proto chceme proti podobnému jednání důrazně varovat. Pokud lidé najdou jakýkoliv předmět, který připomíná vojenskou munici, neměli by se ho dotýkat a v žádném případě převážet. I zkorodované a poškozené výbušniny mohou explodovat a jsou citlivé na otřesy,“ varovala Drahokoupilová. Dodala, že nález je nutné nahlásit na Policii České republiky.

Před neopatrným a neodborným zacházením s jakoukoliv trhavinou varuje také mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. „Výbušniny mohou způsobit smrt nebo velmi vážná zranění. Jde především o poranění rukou. Následkem výbuchu vznikají také vážné popáleniny většinou obličeje,“ popsala reálnou podobu nebezpečí Mrázová.

Z druhé světové

Obrovské množství především granátů nacházejí lidé v Bořím lese na Břeclavsku, kde měli Němci za druhé světové války továrnu na výrobu střeliva. Výbuch továrny rozmetal často funkční vojenskou munici po celém lese. Najít ji mohou houbaři, lidé na procházce nebo ti, kteří mají vyhledávání pozůstatků války jako hobby. „V Bořím lese jsem už pár věcí našel. Například dělostřelecké granáty různých ráží. Všechno je funkční,“ popsal svou zkušenost Miroslav Milion z Klubu vojenské historie Břeclav.

Munice je sice zkorodovaná, ale uvnitř je stejně zachovalá jako při výrobě. „Lidé si musí uvědomit, že střelivo za války vyrobili za účelem zranit nebo zabít, takže je opravdu nebezpečné,“ varoval Milion. Podle brněnského vojenského historika Vlastimila Schildbergera budou Jihomoravané nacházet pozůstatky války ještě několik let. „V kraji se na frontě bojovalo měsíc. To jsou stovky nábojů, granátů a min. Ženijní jednotky se sice snažily munici po bojích odklidit, všechno ale najít nemohly,“ vysvětlil Schildberger.

IVANA MACÍKOVÁ

Hledač: Lesy jsou plné pokladů

Břeclav – Chuť dobrodružství a romantika klukovských let. Především kvůli nim vyrážejí na toulky lidé, kteří podél opuštěných stezek pátrají s detektorem kovů po prázdných nábojnicích nebo starých mincích. K novodobým hledačům pokladů patří i předseda břeclavského Klubu vojenské historie Petr Holobrádek.

Neobvyklý koníček si poprvé vyzkoušel před dvěma lety. „Je to zkrátka forma aktivního odpočinku. Člověk se dostane ven z města, projde si lesy a louky. A možná je v tom taky kus klukovství,“ vysvětluje Holobrádek. Pátrat po zapomenutých maličkostech, které se ukrývají pod vrstvou země, podle něj ti praví hledači vyrážejí alespoň jednou týdně. „Já ale chodím spíš jako kopáč. Nemám totiž vlastní detektor, a tak se obvykle k někomu přidám jako pomocná síla,“ podotýká Holobrádek.

Kvalitní detektor kovů vyjde na šest až sedm tisíc korun, dokáže ale rozpoznat barevné kovy od železa. A zkušení hledači díky němu hned vědí, na jaký kousek se mohou těšit. „Tak například nábojnice do pušek se dělaly z mosazi nebo z oceli. Pokud detektor zapípá, dokážu podle zvuku zhruba odhadnout i to, jak je daný předmět velký,“ popisuje Holobrádek.

Aby ale hledač s jistotou zjistil, jestli půda pod jeho nohama ukrývá skutečnou vzácnost, musí začít kopat. „Člověk nikdy neví, co mu nakonec při návratu domů bude hrkat v kapse,“ podotýká Holobrádek. Většina lidí podle něj pátrá především po starých mincích nebo pozůstatcích z druhé světové války. „Na zajímavý nález můžete narazit třeba na zrušených cestách v pohraničí nebo ústupových trasách německých vojsk. Mnozí sbírají militarie, munici ale vyhledává málokdo. A pokud už něco najdeme, většinou to řešíme telefonátem na policii. Dodnes totiž můžete mimoděk najít nebezpečné věci,“ varuje Holobrádek.

LUCIE HRABCOVÁ

Mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek o nálezech v Jihomoravském kraji říká: K nevybuchlé munici jezdíme denně

Jižní Morava /ROZHOVOR/ – Lidé nacházejí nevybuchlou munici po celé jižní Moravě. Většinou jde o předměty z druhé světové války. „Obvykle nejsou tak nebezpečné jako nové výbušniny, přesto lidé musí být opatrní,“ upozorňuje brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Co mají lidé dělat, když najdou nějakou nevybuchlou munici?
Měli by ihned zavolat na linku 158 a nesahat na ni. Je také vhodné zajistit místo, aby tam nikdo nechodil. Přivolaná hlídka ověří, o co jde,
a zavolá pyrotechniky.

Jak často musíte likvidovat nevybuchlou munici?
Setkáváme se s tím prakticky denně. K těmto případům vyjíždíme totiž po celém kraji. Velmi často jezdíme třeba do Poštorné na Břeclavsku. Bývala tam zbrojovka, kterou za druhé světové války vybombardovali. Lidé nám ale ještě teď volají, že tam něco našli.

Co pak s municí děláte?
Pyrotechnik ji zlikviduje. Většinou ji odváží na nějaké bezpečné místo, jako jsou třeba kamenolomy, a tam ji odstřelí. Rozhodně se ji nesnaží třeba rozmontovat.

Stalo se už, že nějaká munice při likvidaci vybuchla?
Nepamatuji se, že by se v poslední době něco takového stalo. Většina věcí, které najdeme, je z druhé světové války a nebezpečí u nich není tak velké jako u novějších výbušnin. Těch je jen pět až deset procent, ale jsou o to nebezpečnější. Voláme k nim proto specialisty z Olomouce, kteří je dají do speciálního kontejneru a poté zrentgenují.

Setkáváte se s planými poplachy?
Skoro vždy, když nám někdo volá, že někde nechal bombu, je to planý poplach. Většinou jde o různé vtipálky. Takové volání je trestné. Něco jiného je, když někdo skutečně najde něco podezřelého. Pak je správné, když jsou lidé opatrní a zavolají nás.

JAN NĚMEC