Hollan se na internetu vyjadřoval ve svém deníčku o zahájení výstavy o vile Tugendhat v Bruselu a kromě jiného tam napsal právě slova o zplynování lidí jiných národností. Kvůli tomu ho na internetu kritizovalo mnoho lidí. Přestože se ještě v sobotu omluvit nechtěl, nakonec změnil názor. „Po uvážení jsem se rozhodl omluvit všem, kterých se dotkl můj včerejší výrok. Češi se zplynování Židů fyzicky neúčastnili, protože ani nemohli," uvedl Hollan. Dodal, že formulace věty byla chybná. „Za zkratkovitost svého výroku se omlouvám a ani nejzarytější český antisemita nemohl být dozorcem v koncentráku," dodal Hollan. Upozornil však, že Češi byli stejně jako Němci a další národy rozdmýchávači antisemitismu a mají přímou vinu na romském holokaustu, jehož důsledek bylo zplynování, byť ho Češi nevykonali. Zároveň dodal, že lidem neupírá zásluhy v odboji a jejich hrdinství je potřeba neustále připomínat.

Podle Haška by si měl Hollan uvědomit, že je náměstkem brněnského primátora. „Může vymyslet tisíce líbivých slov, ale historii nezmění. Německo v roce 1938 a 1939 nejdříve rozbilo a poté obsadilo Československo, nikoliv naopak. Statisíce Čechoslováků včetně Židů a Romů pak vraždila a zavírala do koncentráku Hitlerova Třetí říše, nikoli Benešova exilová vláda nebo náš domácí a zahraniční odboj. Odsun Němců je poválečnou realitou reagující na předchozí roky německé okupace a tyranie," zdůraznil Hašek.

Oba politici už v minulosti zastávali jiné názory na omluvu Brna Němcům za jejich odsun po druhé světové válce. Zatímco Hollan to považoval za dobré gesto, Hašek tvrdil, že se mají Němci omluvit Čechům. Oba se také rozdílně dívají na současnou migrační vlnu.