Brněnská radnice dala po dlouhých jednáních vyhláškám zelenou. Vítáte to?
Samozřejmě. Také jsme na ně poměrně dlouho čekali. Jejich vznik jsme vyvolali už před rokem a půl. A na tvorbě textu se podíleli.

Jak strážníkům v práci pomohou?
Můžeme díky nim lépe reagovat na to, na co si lidé oprávněně stěžují. Tedy neregulovatelné popíjení alkoholu na všech městských prostranstvích. A především žebrání. Málokdo si uvědomuje, že v podstatě jde o organizovaný zločin. Do Brna se přivážejí lidé různých národností, mnohdy i s dětmi. Ti tu žebrají a výdělek odevzdávají svým bossům. Takových problémů je víc. A zatím jsme na ně neměli téměř žádné páky.

Jak jste je řešili dosud?
Žebrání byl problém v podstatě neřešitelný. Zasáhnout jsme mohli jen v případě, že po žebrajícím člověku pátrala Policie České republiky. Nebo se choval nepřístojně. Profesionální žebráci jsou ale natolik zkušení, že si dávají dobrý pozor, aby se ničeho podobného nedopustili. A žádnou páku jsme neměli ani na alkohol. Pokud opilý člověk neznečišťuje nebo neohrožuje své okolí, na záchytnou stanici jej poslat nemůžeme.

S jakým postihem musí počítat lidé, kteří nebudou vyhlášky respektovat?
Peněžité sankce vlastně nejsou tak důležité. Velká část lidí je ve špatné sociální situaci a pokuta je v podstatě nevymahatelná. Pro nás je v tomto případě vítězstvím, když se přestupek podaří vyřešit alespoň domluvou. Takže když to bude možné, přistoupíme k peněžitému postihu do výše tisíc korun. A tam, kde to možné nebude, zvolíme jiné řešení.

Jaké?
Můžeme věc oznámit správnímu orgánu, který má možností daleko víc než strážníci při blokovém řízení na ulici. Například může člověku zakázat pobyt na určitém místě. To je dost účinná zbraň. Mnozí lidé se do Brna sjíždějí právě proto, že v jejich skutečném bydlišti podobná vyhláška dávno existuje. A tento nástroj platí i na problémové fanoušky sportovních utkání. Za opakované prohřešky mohou mít zakázaný pobyt na stadionu.

Nestanou se obětí vyhlášek nesprávní lidé? Třeba ti, kteří si s lahví vína vyjdou do Denisových sadů a nikoho svým chováním neobtěžují?
Tyto diskuse se vedou už od okamžiku, kdy jsme začali vyhlášky připravovat. Ano, znamená to určité omezení. Restaurací a hospod má ale Brno spoustu. Nevidím důvod, proč se procházet po ulici s lahví alkoholu, když ji člověk může vypít na nějaké malebné zahrádce. Pozoruhodné je, že například zneužívání konopí zákon netoleruje. Nejběžnější drogy, tedy cigarety a alkohol, jsou ale povolené. Stát z nich má profit. Všude sice vidíme cedule, které zakazují jejich prodej dětem pod osmnáct let. Nikdo se už ale nestará o to, jaký vzor jim dávají lidé, kteří mohou alkohol kdekoliv popíjet.

Podobné vyhlášky už v Brně kdysi platily. Proč zanikly?
Platily. Celá řada vyhlášek, a dokonce i zákonů ale skončila zrušením. Lidé se domnívali, že příliš omezují jejich práva a svobody. Čas ale ukázal, že se k takovým opatřením musíme vracet. A pouze čas ukáže, zda jsme se rozhodli správně.