Odpoledne devatenáctého listopadu do Brna vstoupily první jednotky francouzské armády. „Brněnské městské poselstvo vyjelo vstříc francouzskému generálu Muratovi ke kostelu svatého Václava na Starém Brně. Večer se Murat ubytoval v Dobbelsteinově paláci na Velkém náměstí, dnešním náměstí Svobody,“ uvádí historik Jiří Vaněk. Ostatní generálové se ubytovali v jiných panských palácích a vojáci v měšťanských domech a klášterech.

O den později do Brna dorazil i sám císař Napoleon Bonaparte. Už dopoledne přišlo do města dvanáct tisíc vojáků. „Císař přijel po poledni v doprovodu tisícovky mužů osobní gardy. Ubytoval se v místodržitelském paláci na Moravském náměstí,“ upřesnil Vaněk. To připomíná i pamětní deska na zdi paláce.

V Brně se Napoleon zdržel deset dní. Kromě jiného tady vyjednával s vyslanci rakouského císaře. Vyjednávání ale nebyla úspěšná. „Na konci listopadu se proto přidal ke svému vojsku, které čekalo v okolí Brna,“ doplnil Vaněk.

Prvního prosince dorazily na bojiště i koaliční armády ruského a rakouského císaře. O den později je Napoleon porazil. Tuto událost každoročně připomíná rekonstrukce bitvy. Ta letošní se bude konat čtvrtého prosince. „Kvůli významnému kulatému výročí bude bitva větší než v jiných letech. Přijede dvanáct set vojáků, z Česka i celé Evropy, zdvojnásobíme počet koní,“ podotkl tajemník pořádajícího projektu Austerzlitz Jakub Samek. Organizátoři dokonce museli zvětšit i plochu bojiště, aby se tam vojáci vůbec vešli.

Bitvy se zúčastní i skupina historického šermu Buhurt. „Už po několikáté budeme dělat dělostřelce při bitvě. Mezi bojovníky máme i ženy,“ řekla vedoucí skupiny Kristiana Belcredi. Bitva bude mít i svého Napoleona. Bude jim Francouz Frank Samson.

ANETA NEJEZOVÁ
KATEŘINA SMOLOVÁ