Narkomané v Brně berou drogy častěji. Pracovníci sdružení Podané ruce spočítali, že vyměnili vloni o šedesát procent injekčních stříkaček víc, než v roce 2005.

„Dřív totiž stačila drogově závislým jedna dávka pervitinu na tři dny, teď berou denně,“ potvrdil včera odborný ředitel Sdružení Podané ruce Jiří Libra.

Je to tím, že kvalita pervitinu, který si drogově závislí píchají do žil není taková, jak bývala. Narkomané proto potřebnují drogu častěji. „Pervitin není tak silný. Konstatují to naši klienti. Může to být i marketingový tah dealerů,“ podotkl předseda sdružení Jindřich Vobořil.

Víc dávek víc stojí

Opatřit si tolik dávek je proto drahá věc. Jedna dávka pervitinu přijde na zhruba jeden tisíc korun. „Dřív to byly tři tisíce za týden, teď potřebují drogově závilslý zhruba třikrát víc,“ uvedl Vobořil.

Narkomané se proto mohou častěji snažit sehnat perníze na drogu nezákonným způsobem, zvyšuje se i riziko infekčních chorob.

„Pokud by vynechaly výměnné služby, může to být nebezpečné. Mohlo by to znamenat nárůst infekčních nemocí,“ upozornil odborný ředitel Jiří Libra.

Sdružení Podané ruce obrací totiž v ruce každou korunu a je možné, že některé své služby bude muset omezit. Rozpočet organizace klesl oproti roku 1998 o třicet procent. „Bojím se toho, že HIV přijde mezi nitrožilní uživatele drog a naše programy se budou muset opět zaměřit mnohem víc na prevenci HIV. Ale v situaci, kdy se nám snižují dotace, s tím nic výrazného dělat nemůžeme,“ upozornil Vobořil.

HIV přitom brněnské sdružení u narkomanů už dva roky netestuje. Není proto jasné, kolik HIV pozitivních mezi nimi na jihu Moravy je. „Ministersvo zdravotnictví zakázalo testy, které byly na trhu, nám zakázali je používat a postupně se přestalo testovat úplně. A laboratorní testy hygieniků jsou drahé. Je to proto naprosto bez kontroly,“ konstatoval Vobořil.

Z města na venkov

Narkomané v kraji se navíc z měst nyní stahují do vesnic. Dostat se do kontaktu s nimi je proto pro terénní pracovníky protidrogového sdružení čímdál tím složitější. „Rostou nám tím náklady na dopravu, ale to není to nejhorší. Horší je, že roste nedůvěra vůči našim pracovníkům. A tak se terénní pracovníci setkávají třeba jen s jedním člověkem, který mění jehly pro zbytek komunity,“ vysvětlil Jiří Libra.

Drogově závislí mizí na venkov také proto, že tam nejsou tolik vidět. „Z Brna se stěhují zejména na Vyškovsko, ale vidíme to i v menších okresních městech. Jsou party i z větších měst, které si koupí usedlost a tam žijí. Poznáme to podle počtu vyměněných jehel,“ řekl Jiří Libra.

Nejčastěji užívanou drogou v kraji je pervitin, v Brně je populární zejména heroin.