VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některá koupaliště otvírají už v sobotu

Brno /INFOGRAFIKA/ - Osvěžení při začínajícím letním horku už Brňané nemusejí hledat jen na zahrádce u piva nebo v klimatizované kanceláři. Společně se stoupající rtutí teploměru se totiž blíží doba, kdy se otevřou své brány brněnská koupaliště.

22.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

To ve Starém Lískovci otevřelo už minulý týden, jedno z největších brněnských – Královopolská v Křižíkově ulici zahájí sezonu v sobotu.

„Všechny děti do patnácti let u nás budou mít vsobotu vstup zadarmo. Chceme tím do bazénů nalákat co nejvíce lidí a oslavit s nimi začátek letní sezóny,“ vysvětlil provozovatel Královopolské Bruno Jelínek.

Většina koupališť připravila pro letošní rok několik novinek. „Celý areál jsme vylepšili umělou trávou, takže tam vznikl takový přírodní koberec. Děti se mohou vydovádět pod hříbkem, který chrlí vodu,“ popsal Jelínek.

Za koupáním mohou vyrazit už tento víkend i lidé i v okolí Brna. Mezi prvními se otevře přírodní koupaliště v Kovalovicích. „Záleží samozřejmě na počasí, ale pokud bude pěkně, zahájíme sezónu už v sobotu ve dvanáct hodin,“ potvrdil starosta obce Milan Blahák.

Další týden otevřou v Kuřimi, Rosicích nebo Zbýšově. Jinde čekají až na červen, kdy by mělo být výrazně tepleji než teď.

Všichni připravili novinky. Kromě Zábrdovic
Jak mají otevřeno brněnská koupaliště a co nabízejí?

Hned v pondělí se otevře nejmodernější brněnské koupaliště, to na Kraví hoře. Kromě plavání s výhledem na Špilberk nabízí i novinku v podobě víceúčelového hřiště. „Navíc jsme rozšířili venkovní sprchy, což je další vylepšení pro naše návštěvníky,“ popsal změny vedoucí provozu Roman Vojáček.

Velkou zahajovací párty připravilo i největší brněnské koupaliště Riviéra. To otevře příští čtvrtek. Letos poprvé tam mohou jít lidé i do posilovny. Kromě toho mají i přístup na internet v celém areálu. Takže návštěvníci, kteří si přinesou notebooky, mohou surfovat nejen v bazénech, ale i na síti.

Rodiče s náročnými dětmi potěší změny koupaliště v Dobrovského ulici, které otevírá první červnový den. Majitelé tam připravili dětskou zónu, kde si mohou malí návštěvníci zaskákat na trampolínách. „Navíc máme i dráhu, kde se povozí v autíčkách na elektromotor,“ upozornil správce koupaliště Tomáš Häring.

Koupaliště nabízejí i bowling nebo lanovku
Kam za koupáním na Brněnsku.

Zábrdovické koupaliště si jako otevírací den zvolilo třicátý květen. Jako jediné ze všech brněnských nenabízí návštěvníkům žádnou novinku. Láká je tradičně na tobogán a vlnobití. „Naše vlnobití je v České republice ojedinělé. Jednou za hodinu tvoří vlny, které dosahují výšky až metr a půl,“ popsal Zdeněk Berka, vedoucí technicko-ekonomického úseku Lázní Brno, které koupaliště provozují. Juliánovské koupaliště uprostřed sídliště je určeno hlavně pro děti, otevře tak až prvního července.

Koupání v městských bazénech však kromě zábavy a uvolnění přináší i rizika. Nejen v podobě úrazu, ale hlavně krádeží. Nejčastěji proto, že lidé nejsou na svoje věci dostatečně opatrní a nechávají je volně ležet na dekách. „Rok co rok se to opakuje. Jakmile se otevřou koupaliště, okamžitě nám lidé hlásí krádeže,“ potvrdil mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák. Podle něj se nedá říct, kde se v Brně krade nejvíce.

„Je to vyrovnané. Snažíme se Brňany varovat předem a připomínat jim, že by si na svoje věci měli dávat pozor. Vůbec nejlepší by bylo, kdyby cennosti nechávali doma a nebrali je s sebou,“ řekl Novák. Koupaliště jsou totiž většinou soukromými areály a strážníci tam nemohou hlídat.

Hygienička Anna Žádníková o kvalitě vody říká: Žádné problémy nepamatuji

ROZHOVOR - Pro většinu lidí je návštěva koupaliště zábava. Pro hygieniky je to však především práce. To potvrzuje Anna Žádníková z Krajské hygienické stanice.

Na co se při kontrole koupališť soustředíte nejvíce?
Na kvalitu vody. Tedy především na její průhlednost, ale třeba i na teplotu. Ta se kontroluje denně, stejně tak jako obsah chloru. Kontroly dělají provozovatelé i my. Chemické vlastnosti vody a její makrobiotické složení zkoumáme každý měsíc. Takže vše máme trvale pod kontrolou.

Měli jste někdy vážnější problémy s kvalitou vody?
Menší nedostatky se najdou vždycky. Ale na nic zásadního si nevzpomínám. Ostatně nikdy jsme nemuseli nikde zastavit provoz.

Na co především by si lidé měli dát pozor?
To, že voda není v pořádku, poznají jednoduše. Každý by měl zvážit, jestli do bazénu vstoupí, když voda v něm hodně zapáchá po chloru nebo je zkalená. Taky nárůsty na stěnách nebo nečistoty jsou varovným signálem.

Co hrozí těm, kteří se v takové vodě vykoupou?
Nejvíc asi to, že si domů přinesou bradavice nebo jiné kožní infekce.

Jak je na tom Brno v porovnání s dalšími městy v kraji?
Nijak nevyčnívá. Často řešíme to, že lidé nezapisují provozní věci do deníku. Ale to je problém všude.

Do aquaparku jezdí 30 kilometrů…

Benzín, pevné nervy a případně i klimatizaci v autě potřebuje Brňan, který se chce v horkých dnech osvěžit v nejbližším aquaparku. Musí za ním do třicet kilometrů vzdáleného Blanska. Jinou možnost nemá. V Brně takové zařízení není a v nejbližších letech nejspíš nebude.

„Město má dlouhodobý záměr vybudovat v Brně aquapark, jenže projekt zatím stojí,“ potvrdil zatím špatné vyhlídky primátor Roman Onderka. Podle něj jsou na vině nedořešené majetkové poměry. „Chtěli bychom zájmu Brňanů vyhovět. Kapacita koupališť ve městě je totiž nedostačující,“ dodal Onderka.

Za současný neuspokojující stav může podle něj částečně také Brněnská přehrada, ve které se nedá koupat. Pokud město slib dodrží, možná se jednou Brňané projedou po tobogánu i ve svém městě.

Mezi nejbližší aquaparky, které mohou Brňané v současné době navštívit, patří blanenský. Otevírá už zítra. Návštěvníky láká na divokou řeku, velkou skluzavku nebo vodní hřib. „Jezdí k nám hodně lidí, především z Brna,“ potvrdil velký zájem o koupání vedoucí zařízení Pavel Ševčík. Podle jeho odhadu návštěvníků letos ve srovnání s loňskem přibude.

„V okolí je totiž několik koupališť uzavřených. Například v Boskovicích dělají rekonstrukci bazénu, proto počítáme, že zájemci o koupání zamíří k nám,“ podotkl Ševčík. Využívat volejbalové kurty, písečnou pláž nebo masáže mohou koupající se v Blansku v létě od devíti hodin ráno do osmi večer.

Oblíbeným cílem Brňanů je také vyškovský aquapark. Nabízí divokou řeku, dva tobogány nebo masážní lavice. Za týden mohou zájemci o koupání vyrazit i tam.

„Zahájit sezonu chceme příští pátek, ale záleží na počasí,“ řekl vedoucí areálu Jaroslav Hastík. Loni podle něj navštívilo vyškovský aquapark více než čtyřicet tisíc lidí. „Bylo to méně než v jiných letech. Srpnové počasí se totiž moc nevydařilo,“ vysvětlil vedoucí.

I ve Vyškově letos doufají ve větší počet lidí. „Naší specialitou je vyhřívaný padesátimetrový bazén, který má málokteré venkovní koupaliště. A také velký areál s upravenými trávníky,“ dodal Hastík. Vyškovské atrakce mohou zájemci v sezoně navštívit vždy od osmi hodin ráno do osmi večer.

…brzy ho budou mít blíž. V Kuřimi

Přímo v Brně jej mít nebudou, ale blíž než v Blansku ano. Už za rok mohou milovníci aquaparků jezdit do Kuřimi na Brněnsku. Vznikne tam nový. Děti se mohou těšit na tradiční vodní atrakce, dospělí pak na fitness nebo posilovnu.

„Přestavíme současný krytý bazén. K současnému pětadvacetimetrovému přibude nový s tobogánem a dalšími místy, kde si návštěvníci vody skutečně užijí,“ slíbil kuřimský starosta Oldřich Štarha. Podklady k projektu si podle něho zastupitelé už vyzvedli.

„Do čtrnácti dnů zahájíme výběrové řízení,“ informoval starosta. Výstavba areálu začne už letos v srpnu. „Dokončit jej plánujeme koncem října příštího roku,“ konstatoval Štarha.

Na nový projekt potřebuje město necelých sto sedmdesát milionů korun, přes třetinu peněz už má. „Téměř osmašedesát milionů jsme dostali jako dotaci z evropských fondů. Na zbylých sto milionů si vezmeme úvěr,“ nastínil další postup starosta.

Zpestřit letní nabídku pro místní i turisty neplánují jen v Kuřimi. Vířivek a jízd na tobogánu se možná za pár let dočkají i v Tišnově na Brněnsku. „V příštím roce projednáme výstavbu aquaparku i u nás. Lidé si pod tímto slovem představují něco megalomanského, ale my se držíme při zemi,“ řekl k záměrům města tišnovský starosta František Svoboda. Podle něj nepůjde o nic velkolepého.

„V současné době máme zpracovanou studii tohoto projektu, a pokud všechno půjde dobře, za dva roky bychom mohli začít tento plán uskutečňovat,“ upozornil starosta Svoboda.

Další obcí, která se časem pochlubí aquaparkem, se stanou Pasohlávky na Břeclavsku. V blízkosti plánované dálnice mezi Brnem a Vídní má vzniknout komplex, jehož součástí bude i bazén s vodními atrakcemi. V současnosti se na tomto místě koná archeologický výzkum. „Začal letos v dubnu a potrvá do října příštího roku. Pak přijde další etapa výzkumu,“ popsala dlouhodobý projekt manažerka Renata Vörösová. Pro zájemce komplex otevře i termální vody nebo relaxační areál.

„Návštěvníci budou mít možnost ubytovat se přímo v areálu, počítáme v něm s pokoji pro dvě stě lidí,“ upřesnila manažerka. Celý projekt bude stát více než miliardu korun.

JIŘÍ M. ŠPIČÁK A MARIJA NOBILISOVÁ

22.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
13

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Ilustrační foto.
1

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

AKTUALIZOVÁNO

Gott kvůli nemoci zrušil vystoupení v Brně. Na LétoFestu zazpívá Koller

Brno – Nezaměnitelný hlas Karla Gotta v sobotu nakonec nezazní na brněnském stadionu za Lužánkami. Nejznámější český zpěvák měl vystoupit pod širým nebem na festivalu LétoFest. Z důvodu nemoci a hlasové indispozice však svůj koncert zrušil. Místo Gotta zazpívá Brňanům David Koller. Fanoušci se těší taky na Wanastowi Vjecy nebo Marka Ztraceného.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Styl a Kabo po padesáté. Představí ikonu módy, která oblékla Thatcherovou

Brno /FOTOGALERIE/ – Brněnské veletrhy módy Styl a Kabo slaví padesátou exhibici od svého začátku v roce 1993. Jako největší novinku o tomto víkendu představí v české premiéře aktuální kolekci světoznámé návrhářky Vivienne Westwoodové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení