Hnutí, které nepřímo propaguje rasovou nenávist, vyrazí na Prvního máje do brněnských ulic. Národní Odpor ale nevyjde pod svým skutečným názvem. Policie ho totiž vede jako extremistickou organizaci. Místo toho do ulic vyrazí „studentský pochod“.

„Lidé, které známe už z minulosti, se skutečně pokoušejí na prvního května ohlásit studentský pochod. Víme, kdo to je, a rádi bychom jim to zakázali. K tomu ale bohužel nemáme žádné zákonné prostředky, stačí jim, že akci nahlásí,“ řekl Roman Burián, mluvčí z radnice Brno-­střed, na jejíž stůl oznámení o konání akce doputovalo.

Podle Buriána musí radnice ohlášení pochodu respektovat. „Z té žádosti není patrné, že jde o neonacisty. Víme to, ale dokázat to nemůžeme. Budeme se ale všemi legálními prostředky snažit, abychom akci odsunuli někam, kde bude vadit co nejméně,“ ubezpečil Burián.

Podle bývalého aktivisty a současného poslance za Stranu zelených Ondřeje Lišky je postup neonacistů očekávaný. „Je to už tradiční zneužití práva na shromažďování. Podobně se pochod konal v roce 2005. Tehdy s sebou nesli obrovitý hnědý transparent s německým nápisem ve švabachu, který se dá přeložit jako Hnědá moc. To je zjevný odkaz k počátkům nacismu. Policie přesto nezasáhla,“ vzpomíná na události Ondřej Liška. Policisté tehdy naopak postihli aktivisty.

Mluvčí radnice Brna­ ­středu ubezpečuje, že neonacistický pochod bude úřad ostře sledovat. „Letos jsme výslovně požádali policii, aby vyslala speciálně vyškolené lidi, kteří budou celou akci monitorovat a v případě, že dojde k porušení zákona, okamžitě zasáhnou,“ potvrdil Roman Burián.

Podle politologa Miroslava Mareše, který se zabývá extrémismes, je pro neonacisty podobný pochod skvělá příležitost jak se zviditelnit. „Rozhodně to na sebe strhne mediální pozornost podobně, jako se to stalo před dvěma a pěti lety. Demonstruje to připravenost a jasné poselství, že jsou tady a připravení do akce,“ myslí si Mareš.

Podle poslance Ondřeje Lišky by měly úřady při ohlašování akci postupovat rázněji. „Měly by důsledně zkoumat, jestli nedochází k rozporu mezi tím, co organizátoři nahlásí do dotazníku a tím, co se pak skutečně děje,“ uzavřel Liška.

V klipu na internetu neonacisté hajlují

Národní Odpor patří v současnosti k hlavním oporám takzvané „White ­power“ scény, která sestává z pravicových radikálů a rasistů. V Brně má silnou pozici.

Na oficiálních stránkách sice toto hnutí kritizuje Židy a Romy, zpochybňuje holocaust a hlásí se k národnímu socialismu, vyhýbá se však jednoznačnému vyjádření sympatií ke zločinům nacistického Německa.

Na internetovém serveru Youtube.com se však v posledních dnech objevil videoklip oslavující Národní Odpor, který obsahuje nacistické pozdravy a výzvy k transportu některých lidí do plynových komor. Píseň podle závěrečných titulků nazpíval Dr. Acab, což je pseudonym jednoho z brněnských extremistů.

„Dr.Acab je známý brněnský neonacista Jiří Pavlíček. Ta přezdívka se nedá s ničím splést. Na rozdíl od ostatních místních rasistů, kteří se obvykle pouze opijí v hospodě a pak někoho zmlátí, to s ideologií myslí vážně. Nacismus poctivě studuje,“ popisuje muže, jehož přezdívka je u nahrávky, člen organizace Antifa Patr Křápek. Ta aktivity neonacistů monitoruje.

Videoklip k rasistické písni obsahuje především fotografie z demonstrací Národního Odporu. Na jednom snímku pod transparentem s názvem hnutí jsou zachyceni jeho členové se vztyčenými pravicemi v nacistickém pozdravu. Jiřího Pavlíčka alias Dr. Acaba hájila jeho bývalá dívka Veronika Temňáková. Ta na dotaz, zda Pavlíček svůj pseudonym stále používá, odpověděla, že už ne. „Někdo mu před půl rokem ukradl heslo a začal psát pod jeho jménem. Ať jede v čemkoliv, je v tom nevinně,“ řekla Temňáková.

Sama už na sebe dokázala v minulosti upoutat pozornost médií. V listopadu 2005 ji jako nezletilou zadrželi společně se třemi dalšími lidmi policisté kvůli brutálnímu útoku v Ostravě. Skupina tam v noci zákeřně napadla a zranila nejméně sedm lidí včetně ostravského policejního ředitele.

Rasistická píseň byla na internetu k vidění ještě před dvěma dny. Podle počítadla ji zhlédlo více než tisíc lidí. Dnes už se návštěvníkovi stránek zobrazí pouze upozornění, že autor svoje dílo odstranil. Redakce Brněnského Deníku Rovnost však má kopii původního klipu k dispozici.

„Národní Odpor v Brně udržuje četné kontakty s extremisty z okolních zemí, především s Německem nebo Slovenskem,“ řekl politolog Miroslav Mareš, který se na podobná hnutí specializuje.

Současně poukázal na to, jak je hnutí nezávislé. „Vychází to z amerického vzoru organizace. Hnutí tvoří jednotlivé buňky, které nemají jednotného vůdce a jsou autonomní. Je tak mnohem těžší jejich aktivity monitorovat,“ řekl Mareš.