Většina radnic se snaží vycházet dlužníkům vstříc. Nejčastěji tím, že jim vytvoří splátkový kalendář. „Nájemní smlouvu vypovíme ve chvíli, kdy dluh přesáhne tříměsíční nájem. Pak má provinilec tříměsíční lhůtu, ve kterých může ještě svůj dluh vyrovnat nebo se domluvit na splátkovém kalendáři,“ popsala obvyklý postup mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Přísnější podmínky

Pokud dlužníci nezaplatí v termínu, případ přebírají právníci a na řadu přijdou žaloby. „Někdy chtějí lidé vše napravit i po výpovědní lhůtě. Většinou jim vyjdeme vstříc, ale nové smlouvy s nimi pak uzavíráme za přísnějších podmínek,“ dodala mluvčí.

Problémy s neplatiči mají téměř všechny jihomoravské radnice. „Lidé městu dluží více než šest milionů korun,“ postěžovala si starostka Blanska Jaroslava Králová. V Hodoníně dluh dosahuje skoro osmi milionů a ve Vyškově přerostl přes deset milionů.

To, že se dluh rok od roku zvyšuje stále více, potvrzuje i brněnský magistrát. „Nedoplatek za byty, které spravují městské části, se jen za loňský rok zvýšil o víc než čtyřicet milionů korun. To je rekordní přírůstek. Celkem nám lidé dluží 262 milionů korun,“ sdělil náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil.

Na to, jestli dokážou Jihomoravané platit nájem, má největší vliv finanční krize. „Letos je dluh asi o 660 tisíc korun větší než loni. Podle mě za něj může krize, protože přibylo především krátkodobých neplatičů. Dostali výpověď z práce, ale snaží se peníze rychle sehnat a svůj dluh vyrovnat. Většinou jim vypracujeme splátkový kalendář,“ řekla vedoucí majetkového a bytového odboru radnice v brněnských Žabovřeskách Miroslava Cihlářová.

#nahled|https://g.denik.cz/50/73/dluhy_najemne_jizni_morava_infografika_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/73/dluhy_najemne_jizni_morava_infografika.jpg|Dluhy na nájemném v nějvětších městech kraje.#

Podobná je situace v brněnských Vinohradech. „Za poslední půlrok přibylo asi dvacet dlužníků. Většinou jde o lidi, kteří chtějí chybu napravit,“ poznamenal místostarosta Vinohrad Jiří Pustina.

To, jestli mají dlužníci po vystěhování z obecního bytu kam jít, radnice neřeší. „Stává se, že když přijdeme na místo exekuce, byt už je prázdný. Jen klíče od něj leží na stole,“ řekl Pustina.

V jiných městech mají se stavem bytů po exekuci špatné zkušenosti. „Většinou zůstanou vyrabované a potřebují minimálně tři sta tisíc korun na opravu,“ řekla jednatelka hodonínské bytové správy Jana Bimková.

Bez náhrady

O ubytování vystěhovaným lidem se musí radnice postarat jen v případě, že to nařídí soud. „Většinou je to u rodin s nezletilými dětmi,“ řekl vedoucí bytového odboru brněnského magistrátu Jiří Lahoda.

Na rozdíl od radnic soukromí majitelé bytů problémy s neplatiči téměř vůbec neřeší. „Za čtrnáct let, co pracuji v realitách, jsem se s problémovým placení nájmu soukromníkovi setkal jen jednou,“ řekl brněnský makléř Dušan Přikryl.

Podle makléře si soukromí majitelé určují přísnější podmínky nájemních smluv a také mnohem pozorněji vybírají, komu byt svěří. „Zpočátku se báli byty pronajímat třeba studentům, ale časem se ukázalo, že ti často platí ještě poctivěji než ostatní,“ dodal Přikryl.

Radnice lidem nastaví splátky

Naplánujte si splátkový kalendář. A my vám na oplátku zaručíme, že když jej budete dodržovat, z bytu vás nikdo nevyhodí. Takovou dohodu nabízí neplatičům nájemného pilotní projekt brněnského magistrátu pojmenovaný Druhá šance.

Zapojit se do něj před půl rokem mohly městské části Brno­-střed a Brno­-sever. Nabídky využila jen radnice Brno­-střed, protože právě ji trápí neplatiči nejvíce z celého města.

Cílem projektu je snaha vymáhat peníze od neplatičů efektivněji. „Jména lidí, kteří za bydlení nezaplatili, předá správce městských bytů radnici. A ta je postoupí koordinátorovi, který Druhou šanci řídí z magistrátu,“ vysvětlila ředitelka organizace IQ Roma Servis Katarína Klamková.

Terénní pracovníci brněnských organizací IQ Roma Servis a Drom, s nimiž magistrát na projektu spolupracuje, pak podle Klamkové osloví rodiny zadlužených nájemníků. „Pomůžeme jim sestavit přísný, ale také realistický splátkový kalendář,“ uvedla ředitelka.

Projekt už nyní funguje v jedenácti bytech takzvaného brněnského Bronxu, tedy části města, ve které žijí především Romové. Seznam neplatičů, kteří nabídky využijí, bytový odbor Brna-­středu teprve připravuje. „Hotový bude nejpozději do konce měsíce. Tipujeme, že se na něm objeví deset až dvacet lidí, kteří patří k těm nejproblematičtějším,“ potvrdil starosta největší městské části Libor Šťástka.

Podle Leo Venclíka, který stojí v čele Brna-­severu, projekt nemá šanci na úspěch. „Dříve jsme neplatičům splátkové kalendáře nabízeli, ale neosvědčilo se to,“ vysvětlil Venclík.
Lidem v potížích pomáhají i internetové porady. Jejich nejčastější doporučení zní:

Vše řešte osobně. Je to vždy lepší

Kde můžu zjistit, jestli jsem v seznamu dlužníků?
V Česku existuje několik úvěrových registrů, které evidují dlužníky. Ale jen kvůli úvěrům, ne třeba kvůli nájemnému nebo pokutám od policie. Každý seznam má určitou lhůtu, po které se záznam smaže. Nejdéle je to deset let.

Čím se musí prokázat exekutor, když přijde k nám do bytu?
Takový člověk musí mít průkaz exekutora, který obsahuje jméno, sídlo společnosti, označení soudní exekutor a státní znak. Kromě toho chtějte vidět i občanský průkaz exekutora a listiny týkající se exekuce. K těm patří usnesení soudu o nařízení exekuce a exekuční příkaz s kulatým razítkem a podpisem exekutora.

Dluhy mi přerostly přes hlavu a bojím se, že přijdu o byt. Nemám totiž z čeho platit nájem. Existuje nějaká firma, která mi pomůže?
Můžete využít takzvané konsolidace půjček. Jejím principem je sloučení všech půjček, které se rozloží na delší dobu. Teoreticky se vám tím u nevýhodných půjček sníží úroky. Zkuste také zajít na radnici a vše s úředníky probrat. Určitě vám vyjdou vstříc sestavením splátkového kalendáře.

Kdysi jsem měla exekuci na účtu kvůli nezaplacené pokutě. Vše jsem vyřešila, ale teď mi kvůli tomu banka nechce dát hypotéku. Dostanu ji vůbec ještě někdy?
Pravděpodobně vás nějaký program ohodnotil jako rizikového klienta. Kontaktujte banku ještě jednou a vysvětlete jim, jak k exekuci došlo. Může to pomoci.

TEREZA BARTOŠÍKOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI