VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové zaměstnání přišli hledat na Burzu práce. V Brně takto poprvé

Brno /REPORTÁŽ/ – Světle zelená budova brněnského úřadu práce v Heršpické ulici vítá už od brzkého středečního dopoledne příchozí. Ve vstupní hale na ně totiž čeká desítka zaměstnavatelů, kteří svedou boj o každého, kdo u nich chce pracovat. Mísí se tu nejen klienti, kteří si přišli vyřídit své záležitosti, ale také další zájemci o práci, kteří si na burze zkouší najít nové uplatnění.

8.6.2016 1
SDÍLEJ:

Přes deset firem hledalo nové zaměstnance na středeční Burze práce v Brně.Foto: DENÍK/Attila Racek

Zaměstnance shání například společnost Daido Metal Czech, která se věnuje výrobě ložisek. „Obsazujeme především technické pozice, jako jsou seřizovač–operátor a operátoři výroby," říká Jana Jedelská.

U jejího stánku se zastavuje Ivo Střítežský. „Vystudoval jsem strojní průmyslovou školu, proto mě láká automobilová výroba. Dříve jsem se v autech trošku i šťoural," uvádí uchazeč o zaměstnání.

V předchozím zaměstnání se věnoval technické kontrole, ale jezdil také s dodávkou a rozvážel potraviny. „Práci sháním tři čtvrtě roku a zkouším všechno," dodává Střítežský.

U firem se mu nelíbí jejich přístup k uchazečům. „Slíbí se ozvat, ale neudělají to. Jen málo z nich zavolá. Řeknou, že nemají zájem," stěžuje si.

V sousedství stojí stánek cestovní agentury Invia. „Je o nás asi největší zájem ze všech, dostali jsme desítky životopisů," neskrývá nadšení personální ředitelka Irena Tůmová.

Je přesvědčená, že firma zaujala nabídkou benefitů jako jsou třeba dovolené v zahraničí. „Ale také si myslím, že jsme už známá a důvěryhodná značka," odhaduje Tůmová.

Dotazy? Na náplň práce i kouření

Už od prvního pohledu zvládne podle svých slov odhadnout potenciálního zaměstnance Ervín Dankovský z textilky Nová Mosilana. „Takoví zájemci se ptají více na náplň práce. Když ale někoho zajímají spíše časy přestávek a jak je to u nás s kouřením, tak asi moc pracovat nechce," domnívá se Dankovský.

Textilka se potýká s nedostatkem lidí už delší dobu. Zřídila proto také vlastní učební obory ve spolupráci s brněnskými středními školami.

Zájem návštěvníků burzy o pracovní pozice se liší i mezi pohlavími. „Muži se u nás ptají na skladnické profese, ženy zase zajímá především finální kontrola výrobků. Ke strojům se zaměstnanci hledají nejhůře, protože jde o náročnější práci s těžším zaučením," informuje Dankovský.

Nabídku Nové Mosilany si prohlíží Josefa Právníčková. „Vystudovala jsem stavební školu a pracovala jsem v oboru, ale z rodinných důvodů jsem musela odejít," popisuje svoji zkušenost Právníčková.

Zkouší najít práci v administrativě a personalistice. „Ale nebráním se ani strojírenství," podotýká. V nové práci sice chce především zhodnotit své znalosti, ale přeorientovat se na úplně nový obor by jí nevadilo.

Najít místo je v krají stále lehčí nejen pro lidi, kteří se zúčastnili středeční burzy. L„Na jižní Moravě ubylo nezaměstnaných o více než dva tisíce na necelých padesát tisíc lidí. Zároveň přibylo volných míst, " uvádí mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Burza práce
∙ Přes deset firem hledalo nové zaměstnance na Burze práce.
∙ Burzy se zúčastnilo několik stovek zájemců o práci.
∙ Na jižní Moravě bylo ke konci května bez zaměstnání necelých 50 tisíc lidí.
∙ Přibylo volných míst na více než 11 tisíc.

Autor: Michal Rapco

8.6.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Policisté zastavili auto kvůli překročení rychlosti. Řídil šestnáctiletý mladík

Autor nápadu platit za kávu dobrým skutkem Libor Hoření.
3

Za kávu mu platí místo penězi dobrým skutkem. Inspirovala ho dalajlámova kočka

Čtvrt hodiny nebeského divadla? Ohňostroj na Špilberku chystali patnáct hodin

Brno /REPORTÁŽ/ - Špilberk obsadili v osm hodin ráno. A večer z něj Brňanům ukázali, jak vypadá Nebe na zemi. Než ale ohňostrůjci ze společnosti Flash Barrandov SFX závěrečnou show festivalu Ignis Brunensis pod tímto názvem odpálili, čekaly je ještě dlouhé hodiny práce na jihozápadním bastionu hradu, přímo pod pražícím sluncem.

Auto bez řidiče i se zataženou ruční brzdou vjelo do silnice. Blokovalo provoz

Brno – Řidič zřejmě nechyběl autu, které se v neděli ráno samovolně rozjelo směrem na silnici. Poblíž zastávky Kartouzská pak v jízdním pruhu zavazelo projíždějícím lidem. Zpátky na parkovací místo jej odtlačili strážníci.

Hokejista Voráček pálil i v kopačkách. Na charitativním turnaji nasázel hattrick

Mikulov /REPORTÁŽ/ - Sobotní charitativní fotbalový turnaj sportovních a hereckých osobností v Mikulově vyhrál tým pořádajícího hokejisty Jakuba Voráčka.

Abraham vyrovnal svůj nejlepší výsledek v MotoGP. V Assenu dojel sedmý

Assen, Brno – Své nejlepší umístění v nejprestižnější kategorii MotoGP mistrovství světa silničních motocyklů vyrovnal brněnský jezdec Karel Abraham. V nizozemském Assenu dojel sedmý, což je jeho nejlepší výsledek od návratu do MotoGP.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?