Děti z diagnostického ústavu pro mládež v Brně se dočkají nového pavilonu. Nynější ubytování totiž neodpovídá hygienickým normám. „Nemáme tu dostatečné prostory, které vyžaduje vyhláška. Například na šestnáct děvčat, která v ústavu bydlí, připadají pouze dva pokoje,“ popsala situaci ředitelka Diagnostického ústavu pro mládež Soňa Cpinová.

Pavilon, který vyrůstá ve Veslařské ulici nedaleko původních budov, nabídne svěřencům větší komfort a především soukromí. Nová budova byla podle Cpinové potřeba už dávno. Jenže ministerstvo školství, pod které ústav spadá, nemělo peníze. „Potřebovali jsme kolem čtyřiceti milionů korun,“ spočítala Cpinová.

O ty požádala už dřív. Dozvěděla se ale, že není jediná, kdo peníze potřebuje. Nakonec se ale dočkala a pavilon bude hotový v červnu. Děti se přestěhují v září, poté, co budova získá kompletní vybavení. „Staré vily, ve kterých ústav sídlil pětapadesát let, využijeme jako školu a centrum pro zájmové činnosti a jídelnu. V novém zázemí budou děti bydlet, a to maximálně po dvou v jednom pokoji,“ dodala Cpinová.

Nečestná soutěž

Tento komfort však mohli mít svěřenci už dávno. Výstavbu pavilonu totiž zdržel antimonopolní úřad. Zrušil zakázku stavební firmy, která měla pavilon stavět. Porušovala prý zákon.

Podle předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje zadavatel v dokumentaci odkazoval na stavební materiály a výrobky od konkrétních výrobců. Firma měla od předem vytipovaných dodavatelů objednat například topná tělesa, potrubí, čerpadlo a svítidla.

Ústav na Veslařské ale není jediný, koho trápí nevyhovující podmínky. Podobný problém řeší například také ředitel Dětského diagnostického ústavu Brno v Pisárkách Norbert Tomek. „I my nutně potřebujeme větší prostory pro splnění hygienické normy. Zatím jsme dostali výjimku,“ popsal řešení současné situace.

O peníze ministerstvo žádali ještě za starého ředitele před devíti lety. „Máme už i vypracovanou projektovou dokumentaci rekonstrukce, která by naše prostory rozšířila, jenomže ministerstvo vyhlásilo na příspěvky stop stav. Takže je naše snaha marná,“ posteskl si Tomek.

Rekonstrukce je podle něj plánovaná na příští rok, ale jestli skutečně začne, to zatím nikdo neví. Ministerstvo školství se zatím k čekacím lhůtám, po které musí ústavy na peníze čekat, nevyjádřilo.

Nedostatek prostoru přitom není problém pouze kvůli nedodržení norem. Podle brněnského psychologa Jiřího Brančíka mohou mít stísněné prostory v ústavech špatný vliv na psychiku dětí. „Pokud člověk nemá dostatek osobního prostoru, vede to k osobnímu napětí a konfliktům. Nejen u problémových dětí,“ vysvětlil Brančík.

Stěhování do nového objektu by podle něj dětem stres působit nemělo. „Na lepší si člověk zvykne vždycky snadno,“ dodal.

ANNA FAJKUSOVÁ