Lidé s mentálním postižením či s dalšími druhy postižení nemají po skončení školy v Brně žádnou možnost svého dalšího uplatnění. „Vrací se proto do svých rodin a uzavírají se před světem. Místo toho je však potřeba, aby své nabyté dovednosti dále rozvíjely,“ vysvětlil náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Brno se kvůli tomu rozhodlo, že podpoří vybudování stacionáře s chráněnými dílnami, které těmto lidem pomůže. A jako nejvhodnější místo pro nový stacionář se ukázal dům z devatenáctého století v Božetěchově ulici. „Má velikou zahradu, na které budou moci jeho obyvatelé odpočívat i pracovat v příjemném prostředí,“ popsal výhody domu Rychnovský.

Provozu stacionáře se ujme občanské sdružení Ruka pro život, které už provozuje dvě podobná centra v Praze a jedno v Liberci. „Příští rok bychom měli zahájit rekonstrukci domu za peníze, které ze svého rozpočtu uvolnil Jihomoravský kraj. A po jejím skončení tam otevřeme denní stacionář s chráněnými dílnami pro čtyřiadvacet lidí,“ nastínila plány ohledně stacionáře jednatelka sdružení Lenka Janištinová.

Pokud se navíc Rukám pro život podaří časem získat další peníze, své služby ještě rozšíří. „Plánujeme dostavět i dvanáct bytů, kde by postižení přímo bydleli,“ dodala Janištinová.

Ani šestatřicet míst, které by poté mohl dům v Božetěchově ulici postiženým nabídnout, však podle ní potřebám Brna stále nevyhovuje. Podle odborníků by totiž podobnou pomoc potřebovalo i sto lidí.