VYBERTE SI REGION

O titul Vesnice roku soutěží i tři brněnské

Brno-venkov - Nové hřiště, vysázená zeleň nebo čilý společenský život. Tím vším hodlají přesvědčit o své výjimečnosti krajskou komisi Lomnice, Kobylnice a Žabčice.

19.5.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Boj o barevné stuhy v následujících týdnech svedou desítky vesnic po celé republice. Čestný titul Vesnice 2009 dostane ale jen jedna. Do krajského kola se přihlásilo celkem šestnáct vesnic, z nichž se o vítězství uchází i tři na Brněnsku.

„Cílem tohoto projektu je především motivace vesnic k dalšímu rozvoji a ocenění jejich dosavadní práce,“ vysvětlila základní myšlenku soutěže organizátorka za Jižní Moravu Marcela Ondráčková. Podle ní není titul to hlavní, co by si vesnice měly z utkání odnést. „ Nejdůležitější jsou dobré zkušenosti, které si mohou předat. Také je to příležitost lépe se informovat o možnostech a rozvoji jiných vesnic,“ dodala Ondráčková.

V soutěži musí vesnice obstát ve více kritériích. „Desetičlenná komise hodnotí mimo jiné společenský život obce, aktivity její občanů či péče o veřejná prostranství,“ přiblížila rozhodující charakteristiky obce organizátorka.

Komise do konce června navštíví každou přihlášenou obec. Ta, která vyhraje krajské kolo, získá Zlatou stuhu a postoupí do celostátního kola. Tam má šanci stát se vesnicí roku.

Mezi obcemi přihlášenými do kola na Jižní Moravě jsou i Kobylnice. O titul se uchází podruhé. „Účastnili jsme se už loni a dostali čestné uznání za úpravu veřejných prostranství,“ uvedla starostka Kobylnic Dana Šmídová. Obec si podle ní titul zaslouží. „Postavili jsme dětské hřiště, parkoviště u hřbitova a stále upravujeme životní prostředí. Odstranili jsme například některé plevelové stromy jako jsou jasan či javor a vysadili lípy a duby,“ popsala činnost místních starostka.

Na komisi se podle její slov obec připravuje. „Chceme vesnici předvést v nejlepším světle. Chystáme se členy provést po obci, ale taky ukázat život obce,“ nastínila program Šmidová. V Kobylnicích funguje klub maminek, každý rok pořádají i plesy a obecní zabíjačky. „Za tu jsme loni dostali sud piva od televize RTA, která naší vyhlásila jako nejlepší zabijačku roku,“ pochlubila se Šmidová.

Na spolkový a společenský život sází i Žabčín. Do soutěže se tato vesnice přihlásila letos poprvé. „Konečně jsme dosáhli stavu, kdy se můžeme zúčastnit. Naší silnou stránkou jsou spolky a divadlo. Máme hodně novinek a myslím si, že všechno, co obec potřebuje,“ řekl starosta Vladimír Šmerda.

V Žabčině za poslední léta vznikla sportovní hala a dům s pečovatelskou službou. Obec místním zařídila nový lidový dům a opravila všechny ulice. Komisi by chtěl starosta ukázat, čeho vesnice v posledním desetiletí dosáhla. „Mám v úmyslu jim předvést opravené stavby a pěkně upravené zahrádky před domy,“ těší se Šmerda.

Zlatá stuha ovšem není jediné ocenění, o které vesnice bojují. Například ta, která se prokáže nejlepším společenským životem, dostane Modrou stuha. Zelenou pak získá vesnice, která nejlépe pečovala o zeleň a Oranžovou dostane vesnice za spolupráci se zemědělci.

„Před třemi lety jsme získali Bílou stuhu za práci s mládeží, letos zkoušíme uspět znovu,“ uvedl starosta Lomnic Milan Vojta. Obec se podle něj může pochlubit souvislou dlouholetou prací.

„Novinky sice nemáme, ale obec rozvíjíme dlouhodobě. Naší silnou stránkou je kromě společenského života i péče o historické a kulturní dědictví,“ dodal starosta. Lomnice mají podle něj dokončenou infrastrukturu, která bez problémů funguje. „Na vyšší úrovni jsou i naše tři školy. Pořádáme hodně aktivit taky pro důchodce,“ míní Vojta.

Na komisi se nijak zvlášť připravovat nehodlá. „Chceme jim ukázat život obce takový, jaký je. Formou procházky a prezentací. Co se u nás děje, jsme hodně popsali v přihlášce,“ plánuje starosta.

Na úrovni krajských kol může krajská hodnotitelská komise dále udělit různé diplomy. Vesnice, které neuspěji v jiných kategoriích, mohou tak dostat ocenění za vzorné vedení obecní knihovny nebo za rozvíjení lidových tradic.

Loni se Zlatou stuhu podařilo získat Bořeticím na Břeclavsku. Vítězem soutěže Vesnice roku 2008 a nositelem titulu se stala obec Lidečko ze Zlínského kraje.

Autor: Marija Nobilisová

19.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

Umcu krmili z lahve, teď má 600 kilo. Chcete ho navštívit? Soutěžte s Deníkem

Brno /O ZVÍŘATECH A LIDECH/ - Brněnská zoo je jedna ze dvou v České republice, která se může pochlubit chovem ledních medvědů. A to velice úspěšným, protože samice Cora už se stará o páté mládě. Trojici sněhobílých šelem se věnuje závěrečný díl letního seriálu Deníku Rovnost O zvířatech a lidech.

Tramvaj v Holzově: o zastávkách rozhodnou lidé

Brno - Tramvají až do líšeňské Holzovy ulice? O plánu města na obnovu tramvajové trati v příštím roce už Brněnský deník Rovnost informoval. Jestli se ale začne stavět už napřesrok, teď záleží hlavně na lidech z okolí budoucí trati.

Online rozhovor: na otázky čtenářů odpovídá Stanislav Juránek

Brno – Stanislav Juránek, devětapadesátiletý kandidát za KDU-ČSL do krajského zastupitelstva a také senátu. Vystudoval Lesnickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně, sedmnáct let pracoval u Jihomoravských státních lesů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies