Loňský rok je připravil o miliony a ani ten letošní nevypadá slibně. Podle odborníků hrozí obcím na Brněnsku, že přijdou o peníze z evropských fondů.

Mezi ty, které zasáhla současná krize, patří Babice u Rosic. „Rok 2009 byl pro nás ve znamení poměrně velkých investic. Kvůli nedostatku peněz jsme však odložili opravy silnic i vybudování splaškové kanalizace,“ uvedl starosta Vladimír Blažejovský.

Potíže měli taky v Lomnici. „Jenom na sdílených daních máme oproti loňskému roku nižší příjem o více než jeden a půl milionu korun,“ popsal současný stav starosta Milan Vojta. S podstatně nižším příjmem museli pro letošek počítat také v Tišnově. „Výpadek oproti příjmům v roce 2008 je přes osm milionů korun. Ale aspoň nemáme ani korunu dluhu,“ uvedl tamní starosta František Svoboda.

Převládá skepse

Příjmy města v roce 2009 snížily oproti předchozímu roku také Ivančice. O více než deset milionů korun. „K uskutečnění plánovaných stavebních prací nám chyběla více než čtvrtina peněz, pět milionů korun,“ informoval Ladislav Peška z ivančického úřadu.

Plány na letošek muselo kvůli nedostatku peněz přehodnotit i vedení Zbýšova. Rozpočet na rok 2010 sestavovali s opatrností. „Nikdo nás loni před krizí nevaroval. Přišli jsme o čtyři miliony korun a museli sáhnout na rezervu,“ popsal zkušenosti starosta Zbýšova Vratislav Široký. Obec dokonce zrušila menší projekty. „Chtěli jsme například opravit silnici. Snad se k tomu znovu v budoucnu dostaneme,“ posteskl si Široký.

Letos hodlá Zbýšov zrekonstruovat čistírnu odpadních vod. „Dostali jsme totiž dotaci čtyřicet milionů korun od ministerstva životního prostředí. A musíme opravit elektřinu ve škole. Od vzniku budovy ji už více než padesát let nikdo neměnil a je ve velice špatném stavu,“ dodal Široký. Opravy podle něj budou stát pět milionů korun, které musí obec zaplatit ze svého. Budoucnost vidí vedení obcí vesměs skepticky. „Krize nepochybně potrvá a tento rok bude zřejmě po všech stránkách velice obtížný,“ odhaduje starosta Oslavan Vít Aldorf.

Ohrožené dotace

Podle Jana Přenosila z Ústavu financí Mendelovy univerzity v Brně na tom však obce nejsou tak špatně jako firmy v regionu. „Příjmy jim klesají stejně jako podnikům. Dopad na ně ale není tak dramatický. Oproti podnikatelům ovšem nemohou propustit zaměstnance a zavřít fabriku,“ řekl Přenosil.

Nejvíce podle něj ohrožuje nedostatek peněz na venkově plánované projekty s využitím evropských fondů. I když mohou obce získat miliony, pokud nejsou schopny projekt zaplatit alespoň z desetiny jeho rozpočtu, mají smůlu. „Zpomaluje to jejich rozvoj a hrozí, že peníze ze strukturálních fondů nevyužijí vůbec,“ podotkl odborník.

Žádosti o granty se totiž mohou podávat jen do roku 2013. „Pokud termín nestihnou, o peníze přijdou. I když se to zdá dostatečně dlouho, při všem zařizování nejsou tři roky dlouhá doba,“ prohlásil Přenosil. A dodal, že na Brněnsku se může odehrát stejný scénář jako v roce 2006. „Tehdy taky končilo období podávání žádostí, a najednou si všichni vzpomněli, že o peníze stojí. Jenže to šlo už stěží,“ upozornil Přenosil.

Zda se s obtížnými podmínkami budou obce potýkat i dál, nechce odborník odhadovat. „Pozorujeme už jisté známky oživení v ekonomice. Jenže cesta ven z krize je pomalá a na venkově můžeme počítat i s dvouletým zpožděním,“ upozornil Přenosil.