Patří socha Beneše do Brna? Hlasujte v anketě v pravém sloupci

Socha druhého československého prezidenta Edvarda Beneše má stát již letos osmadvacátého října před budovou právnické fakulty v brněnské ulici Veveří. Splní se tím sen bývalých odbojářů a válečných pilotů, kteří o pomník usilovali mnoho let a vybrali na něj čtyři sta tisíc korun. Někteří z nich se ale neradují a stěžují si, že bronzový odlitek mohli pořídit výrazně levněji.

„Měli jsme domluvené, že sochu necháme odlít v dílně v Blansku za devadesát tisíc korun. Zbytek ze čtyř set tisíc, které jsme vybrali, jsme mohli použít na zasazení sochy před fakultu,“ upozornil Karel Musílek, který sbírku pomáhal organizovat.

Pražský vzor

Sochu nechal už před časem odlít v pražském ateliéru jednatel Výboru pro postavení pomníku prezidentu Benešovi Jan Kruml. Jako předlohu použil sochu Karla Dvořáka, která stojí před pražským Černínským palácem. Čtyřsettisícovou sumu odůvodňuje Kruml tím, že ateliér vlastní autorská práva na původní dílo. „Je to umělecká lijecká dílna, která má k soše všechny podklady. Kdyby ji někdo odlil v dílně na koleně za méně peněz, nebylo by to důstojné,“ tvrdí Kruml.

Odbojáři teď sice mají hotovou sochu, ale už jim chybí peníze na její usazení. Potřebují zaplatit ještě podstavec, architektonickou studii i materiály pro zasazení sochy a úpravu místa. Výbor pro postavení pomníku věří, že dalších několik set tisíc na konečnou úpravu sežene. „Naše sbírka pokračuje. Nebojím se, že bychom stavbu sochy nezaplatili. Nyní jsme nechali architekty zpracovat začlenění sochy před právnickou fakultu. Je to pro ně čest, že mohou spolupracovat na soše tak významného státníka, kterého uznává celá Evropa,“ dodal Kruml.

Dotaci už před lety příslíbilo město Brno, které tehdy vedl primátor Richard Svoboda. Příspěvek osm set tisíc korun ale podmínilo tím, že památník musí být věnovaný nejen prezidentovi, ale celému druhému odboji. „Československá obec legionářská si však založila vlastní účet pouze na sochu Beneše a město tedy nemá žádnou povinnost přispívat,“ řekl Jaroslav Hamža z odboru kultury na brněnském magistrátě. Zároveň však nevylučuje, že by město v konečné fázi instalace pomníku odbojářům přispělo.

Sdružení odbojářů už dříve prosazovalo umístění sochy v Joštově ulici u lékařské fakulty. Pomník měl být navíc honosnější. Doplňoval by ho mramorový podstavec, stěna a deska. To vše za další milion korun. Nakonec ale ustoupili. „Místo před právnickou fakultou je pro zástupce legionářů důstojné a souhlasilo s ním i vedení fakulty. Přestože to nebylo jednoduché, nakonec se názory všech podařilo sjednotit,“ uvedl náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Odbojáři se nakonec smířili i s tím, že bude zakomponování památníku skromnější. „Máme více variant, jak sochu před fakultu zasadit. Pomník bude spíše prostší, s vlajkovými stěžni, dlážděním a osvětlením,“ vysvětlil Kruml.

Jak by měl vypadat pomník Edvarda Beneše před právnickou fakultou.

Čtyřletý zápas

Sdružení odbojářů z druhé světové války chce Benešův pomník odhalit osmadvacátého října při oslavách výročí vzniku samostatného Československa. „Byl to čtyřletý zápas. Sice jsme nejdříve usilovali o místo na Žerotínově náměstí, ale i tak jsme spokojení,“ prohlásil Kruml.

Záměr vztyčit sochu bývalého prezidenta Beneše kritizují brněnští Němci, kteří na jeho rozkaz museli opustit domovy. „Řekl, že Němci mají z Brna do čtyřiadvaceti hodin zmizet. Postavit mu pomník by bylo neseriózní,“ tvrdí předsedkyně brněnského Sdružení občanů německé národnosti Gerda Skalníková.