VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odborník na kondiční trénink Cacek: Lepší je sportovat a jíst všechno než naopak

Brno – Od Nového roku začnu běhat. Od ledna nasadím dietu nebo budu chodit do posilovny. Novoroční předsevzetí si alespoň jednou dal skoro každý, velmi často se týkají sportu nebo vylepšení postavy. Jenže dodržet plány bývá mnohem těžší než je naplánovat. „I já se snažím si dát každý rok předsevzetí, ale taky mi chybí vůle," směje se uznávaný odborník na kondiční trénink Jan Cacek z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Kromě toho připravuje i prvoligové fotbalisty Zbrojovky nebo atletické reprezentanty.

18.1.2015 1
SDÍLEJ:

Odborník na kondiční trénink Jan Cacek.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Čeho se vaše předsevzetí týkají?
Práce, ať trošku zvolním a uspořádám si ji mnohem lépe časově, pak také rodiny a nějakého pohybu. V práci vím, že to nesplním. Pohybovat bych se víc mohl, ale chce to pevnou vůli a tu nějak nemám. (smích)

Přijde vám rozumné, že si lidé dávají novoroční předsevzetí související s pohybem a hubnutím?
Určitě je dobré dát si nějaké předsevzetí, ale jen to nestačí. Je třeba se zamyslet nad tím, jak chci svůj týdenní režim změnit, abych do něj pohybovou aktivitu vklínil. Spočítat si, kolik hodin týdně jsem ochotný jí věnovat. A taky mít cíl, za kterým půjdu, ale ne v horizontu měsíců, nedejbože roku.

Na jakou dobu si takový cíl máme dát?
Hlavně by měl být konkrétní. Dlouhodobý, jako třeba zhubnout deset kilo, dostat se do kondice nebo za dva roky absolvovat maraton, ale musíte mít i krátkodobý cíl. Například za dva týdny se šestkrát hýbat minimálně po půlhodince. A na konci dvou, čtyř týdnů udělat deset kliků a uběhnout dva kilometry bez zastavení.

Pomůže vidina cíle ke splnění předsevzetí?
Ano, je potřeba mít reálnou metu, ale mně se ještě velmi osvědčila jedna věc: pokud člověk zaplatí trenérovi za zpracování plánu, už vám bude líto těch peněz a lenost spíš přemluvíte. Taky je dobré si koupit třeba měsíční vstupné do fitness centra s tím, že dvakrát týdně tam půjdu a ještě se donutím jednou týdně něco dalšího pro tělo udělat.

Kolik stojí zpracování kvalitního tréninkového plánu?
Ceny plánů i trenérů se pohybují od tisíce do deseti tisíc korun měsíčně. Jde o to, jak je plán náročný, kdo a pro koho jej dělá, zda pro běžného člověka nebo vrcholového sportovce, zda bude trénovat sedmkrát týdně nebo jen dvakrát, jestli plán potřebuje specifičtější znalosti sportu. Myslím si, že pro běžné lidi se měsíční plán od slušného trenéra dá pořídit mezi tisícem a patnácti sty korunami.

A kolik se má platit za jednorázovou lekci?
Ve fitku s trenérem stojí mezi dvě stě padesáti až pěti sty korunami. Nikde není napsané, že za pět stovek dostanete výborného trenéra a za polovinu máte automaticky začínajícího nebo podprůměrného kouče. Vůbec to tak není. Kolikrát je trenér za menší peníze nesrovnatelně lepší než za pětistovku. Volil bych kouče, který nebude jen posilovat, ale dělá také vytrvalostní aktivity.

Takže spíš kondičního trenéra než fitness kouče…
Kondiční trenér má být všestrannější než fitness, ten pracuje pouze ve svém centru. Dobrý kondiční trenér s vámi zajde do fitka, udělá trénink v tělocvičně i venku.

Podle čeho tedy vybrat toho správného?
Řada lidí si jde automaticky do fitness centra objednat kouče, ale spíš bych zabrouzdal na internetu. Hlavně nevybírat trenéra podle toho, jak vypadá. Že má sto padesát kilo, je vysekaný a zrovna v přípravě na mistrovství republiky v kulturistice. Lepší je podívat se web a zjistit si, koho trénoval, jaké jsou na něj reference. Tedy neskočit po pěkném obličeji a postavě.Pro zvětšení klikněte.

Dostane se zájemce i ke kapacitě v oboru?
Není na škodu vybrat si kouče, který trenérství vystudoval na vysoké škole. Teď nemyslím formou měsíčního kurzu, ale v řádném magisterském, minimálně bakalářském studiu s nějakou specializací, ať už je to kondiční či fitness trenér. To je určitá záruka kvality. Na druhou stranu existuje řada trenérů, kteří se vzdělávali sami, mají certifikáty a jejich znalosti mohou být v řadě ohledů lepší než vysokoškolsky vzdělaných koučů. Vybíral bych hlavně člověka s praxí, zkušenostmi, jenom vzdělání nezaručí kvalitu.

Je vhodný trenér, který pracuje ve sportovním klubu?
Pro běžného člověka bude lepší kouč s praxí u obyčejných lidí. Trenéři, kteří pracují ve vrcholovém sportu, dost často neporozumí potřebám ostatních a připraví jim stejný trénink jako právě pro profi sportovce. Ti lidé se pak diví, že po jednom tréninku týdně nezvednou lžičku, aby se najedli.

Kolik potřebujete vědět o člověku k sestavení tréninkového plánu?
Pokud na něm vidím, že to není výkřik do tmy, nebude trénovat týden a přestane ho to bavit, popovídám si s ním. Zjistím, co má za sebou, zda někdy sportoval, jak pracuje, jaké má zdravotní problémy, kolik je ochotný tréninku věnovat. Pokusím se mu vysvětlit, že hýbat se dvakrát týdně na rozvoj zdatnosti nestačí. Pokud to myslí vážně, chci po něm, aby absolvoval lékařskou prohlídku, ideálně se zátěžovým testem a EKG.

To je nutné?
Trenér se tím kryje před možnými riziky, které hrozí třeba u skrytých srdečních vad. Taky dostane vstupní informaci do tréninku, jaká je úroveň zdatnosti sportovce. Nejlepší je stupňovitý zátěžový test na běhátku, pro méně zdatné jedince na cyklistickém ergometru. Není špatná ani analýza krve, abych zjistil, jak na tom je s cholesterolem, cukrem, ionty, močí. Na každého člověka i se zdravotním omezením lze připravit tréninkový plán.

Pokud kondičního trenéra vyhledá zájemce, který hodně pracuje a má rodinu, kolikrát týdně musí sportovat, aby to mělo smysl?
Pro pracujícího člověka bude dvakrát týdně řízený trénink dostatečný, pokud ho zkombinuje s dostatkem další pohybové aktivity. Pokud každý den půjde svižnější chůzí dohromady třeba třicet minut a do toho dvakrát týdně cvičí s trenérem, je to v pohodě. Ale když někdo sedí celý den u počítače, do práce jezdí autem nebo městskou hromadnou dopravou, na zastávku a domů udělá třicet kroků, zvládne za den nanejvýš dva tisíce kroků. Pokud k tomu půjde dvakrát týdně s trenérem, bude to strašně málo. To odporuje i všem doporučením.

Jaká jsou?
Světová zdravotnická organizace nebo americká kardiologická společnost uvádí jako minimum pohybové aktivity sto padesát minut týdně s tím, že má být souvislá alespoň deset minut. A sto padesát minut je jen na udržení zdatnosti. Na rozvoj se doporučuje minimálně tři sta minut aktivity nízké až střední intenzity, případně sto padesát minut vyšší intenzity týdně. Vychází to na padesát minut denně aktivity nízké a střední intenzity, což může být rychlejší chůze nebo pomalý běh, jízda na kole, ale i práce na zahradě.Odborník na kondiční trénink Jan Cacek.

Upravuje kondiční trenér také jídelníček svého svěřence?
Vzdělaný trenér zvládne jak poradenství v pohybové aktivitě, tak výživě. Samozřejmě nutriční specialista toho ví o výživě daleko víc, ale zase platíte dva lidi. Osobně bych nikdy nepřijal, aby mi někdo napsal měsíční plán, co a jak budu jíst. Dobrý nutriční specialista nejdřív zjistí vaše stravovací návyky, co, jak často a v jakém množství jíte. Poradí vám, jakým způsobem změnit vaše zvyklosti, aby to odpovídalo zdravému životnímu stylu a tomu, zda chcete zhubnout, nebo naopak zvýšit svou hmotnost.

Myslíte si, že je lepší názor sportovat a neomezovat se v jídle, nebo si hlídat stravu a tolik se nehýbat?
Určitě je ideální upravit jídlo i pohyb. Doporučení světových odborníků říkají, že lepší je být zdatný a tučný než hubený s nízkou úrovní zdatnosti. Je neuvěřitelné, kolik lidí ve světě předčasně umře na nedostatek pohybové aktivity v kombinaci s vysokým cholesterolem, kardiorespiračními problémy. Ročně kolem třiceti až čtyřiceti procent úmrtí. Jen pohybové neaktivitě se v roce 2004 přisuzovaly tři až čtyři miliony úmrtí ročně. Moje doporučení je raději se pravidelně, intenzivně hýbat a jíst tak, jak jsme zvyklí, než se vůbec nehýbat a striktně dbát na zdravou výživu.

V dnešní době pro spoustu lidí představuje aktivitu běhání. Co říkáte na boom tohoto sportu?
Jsem neuvěřitelným způsobem odborně postižený, takže když vidím někoho běžet, hned hodnotím styl a dívám se na zdravotní aspekty. Jestliže sleduji stokilové jedince našlapující na patu při dopadu, jejich kolena vklíněná dovnitř, vysazenou pánev a další stovky nešvarů, říkám si, jestli si uvědomují, co pro sebe dělají. Na jednu stranu je perfektní, že našli odvahu se sebou něco dělat, na druhou stranu můžou obrovským způsobem škodit svému pohybovému aparátu.

Takže těžším lidem běhání nedoporučujete?
Kdyby si takový člověk vzal hole na nordic walking a běhal s nimi, rychle chodil nebo jel raději na kole, případné postižení kloubů bude nesrovnatelně nižší, než když běhá. Každodenním fixováním špatných pohybových stereotypů například vinou nízké úrovně zdatnosti člověka nebo naprostým odfláknutím strečinku po výkonu si lidé škodí. Pokud budou takto pět šest let běhat, začnou mít pravděpodobně problémy s klouby. Z dlouhodobého hlediska udělají lépe, když místo šílených dávek v běhu absolvují chůzi s holemi.

Nordic walking považujete za vhodnou aktivitu pro každého?
Je to trend dnešní doby a fantastická věc. Při činnosti s holemi aktivujete velké množství svalů, šetříte klouby a také se naučíte správně dýchat. Nordic walking doporučuji určitě víc než chůzi či jízdu na kole.

Hýbou se nyní lidé v České republice víc než dřív?
Účast na běžeckých závodech v okolí Brna každý rok stoupá, takže mám pocit, a jsem asi moc velký optimista, že někteří lidé k pohybu našli cestu. Snad dospějeme k tomu, že se začneme hýbat. Zakopaný pes je v rodině a předávání vzorů dětem. Pokud se nebudou hýbat rodiče a děti inspirovat k aktivitám, které je baví, nikam se neposuneme. Děti si musejí zafixovat, že pohyb je každodenní součást života a je správný.

Autor: Jaroslav Kára

Zhubli jste od Nového roku?

ANO

45 %

NE

55 %

Hlasovalo: 132

Anketa byla ukončena

18.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čtvrtý ročník Memoriálu Marka Těšíka v beachvolejbalu.
50

Memoriál Marka Těšíka v beachvolejbalu vyhráli nováčkové Starý a Hojgr

Ilustrační foto
2

V autoškole neuspěje každý druhý. Na vině je i stres

Místo stromů bytový dům. Lidé chtějí náhradní zeleň

Brno - Monstrum, kvůli kterému firma vykácela vzrostlé stromy. Tak označují lidé na internetu nový dům s padesáti byty, jehož stavbu připravuje developerská firma v Turgeněvově ulici v brněnských Černovicích. Stavební povolení na něj již vydal místní stavební úřad. Rozhodnutí ale znovu projednají úředníci brněnského magistrátu.

Jednou jsme nechtíc utopili rudl alkoholu, říká kapitán brněnské lodi Stuttgart

Brno /ROZHOVOR/ - Devětadvacet let. Tak dlouho už se po Brněnské přehradě plaví kapitán Josef Chládek, který velí lodi Stuttgart brněnského dopravního podniku. Ve firmě drží několik prvenství. Jako první kapitán jezdil na lodi s rodinou. Jeho syn mu na lodi dělal lodníka a dcera průvodčí. Ještě nikdo takový v podniku přitom nebyl. V současnosti je už ale ze syna kapitán další z brněnských lodí. S vodou je Chládek starší spojený už od mládí, dříve se plavíval na kanoích, kajaku či plachetnicích. „V dopravním podniku jsem začínal na lodi Veveří. Té ale končila v roce 2011 životnost, pak jsem přešel právě na Stuttgart,“ říká o své historii na lodích.

Legendární pravé křídlo Komety František Ševčík zemřel ve věku 75 let

Brno – Český hokej přišel o legendu. V sobotu ve věku 75 let po dlouhé a těžké nemoci zesnul bývalý skvělý útočník Komety František Ševčík. Hokejista, kterému se přezdívalo „Ježek“, vybojoval v brněnském dresu pět mistrovských titulů.

Bikepark v Lesné chtějí stovky lidí

Brno - Klopené zatáčky a adrenalinové skoky si podle návrhu v projektu města Dáme na vás mají užít nadšenci z jízdy na kolech i zájemci o extrémní sporty. Nový bikepark v Lesné chce zřídit Marek Valeský.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení