Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve čtvrtek ve 20:00, najdete v pátečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Brněnská spalovna nefungovala kvůli rekonstrukci skoro půl roku. „Odpad jsme proto vyváželi na skládky. V současnosti ve spalovně děláme testy a brzy začne zkušební provoz. Do třech měsíců nejdeme na plná provoz,“ uvedl ředitel firmy Sako Karel Peroutka. Tato firma zajišťuje svoz odpadu v Brně a provozuje i spalovnu.

Nespalitelný odpad míří na skládku nebo k firmám, které likvidují nebezpečný odpad. „Obsah tříděných kontejnerů zase putuje přímo k firmám, které ho zpracovávají,“ dodal Peroutka.

Stejné je to jinde na jižní Moravě. „V Hodoníně máme kontejnery na tříděný i komunální odpad, ostatní odpady mohou Hodonínští vozit do sběrného dvora,“ informoval jednatel firmy Tespra Ivo Zbořil. Tato společnost zajišťuje svoz odpadu v Hodoníně a okolí. Sběrný dvůr v Kyjově na Hodonínsku však provozuje firma Ekor. „Lidé dvůr hodně využívají. Možná i proto, že služba je bezplatná,“ uvedla vedoucí finančního odboru kyjovské radnice Hana Churá. Služby sběrných dvorů jsou většinou zdarma.

Stejné je to i v Miroslavi na Znojemsku. „Lidé k nám mohou bezplatně přinést elektroniku, ale máme i kontejnery na separovaný odpad,“ sdělil miroslavský místostarosta Roman Volf. Dodal, že město dokonce jednou ročně pořádá železný víkend, kdy se lidé mohou zbavit železného šrotu.

Největší jihomoravskou firmou, která se zabývá odpadových hospodářstvím, je společnost A.S.A. „Například ve Znojmě naše dceřiná firma zajišťuje svoz komunálního odpadu, opravuje silnice a také provozuje dva sběrné dvory,“ řekla mluvčí firmy Marie Mocková. Na Znojemsku A.S.A. ještě provozuje skládku nebezpečných odpadů v Únavově a další skládka této společnosti je třeba v Žabčicích na Brněnsku.