Trnem v oku jim je monitoring sdělovacích prostředků, jehož objednávku radní na začátku prosince schválili.

„Podle nás není náhodné, že monitoring začne prvního ledna roku 2010, tedy necelý rok před komunálními volbami. Vedení města se tak fakticky připravuje na volební klání z peněz daňových poplatníků,“ prohlásil v pátek pravicový zastupitel a kandidát občanských demokratů na post primátora Robert Kotzian.

Podle něj je průzkum za 267 tisíc korun vytvořen tak, aby zhodnotil především mediální obraz koaličních stran a jejich představitelů. „Sestava klíčových slov je volena tak, aby umožňovala zaměření monitoringu na mediální obraz činnosti koalice včetně členů vedení města. To je přitom služba důležitá pro přípravu předvolební kampaně,“ zdůraznil Kotzian.

Vadí mu především, že mezi klíčovými slovy, na něž se sledování zaměřuje, jsou jména primátora Romana Onderky i jeho náměstků. „Radní navíc schválili zadání tohoto průzkumu aniž by jej dříve nechali projednat v jednotlivých komisích.

Náměstek brněnského primátora Martin Ander obvinění ze zneužívání peněz pro vlastní kampaň odmítá. „Je to nesmysl. Takový monitoring se zadává vždy a je pořád stejný. Je zajímavé, že před pěti či šesti lety, když vládli občanští demokraté se nic nedělo, ale teď je to najednou součást předvolebního boje,“ řekl.

Dodal, že monitoring rada schválila jen jako technický bod a nedoprovázela jej ani diskuze. „Výsledky průzkum navíc nejsou jen pro radu Brna. Nahlédnout do nich a využívat je mohou všichni zastupitelé včetně těch za ODS,“ uvedl náměstek.

Ander za obviněním vidí naopak předvolební kampaň občanských demokratů. „Zoufale si hledají předvolební témata. Ale podle mě by se měli zaměřit na věcné problémy Brna a ne vymýšlet pseudokauzy,“ zlobil se Ander.