VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odsouzený vězeň: Snad něco svým hlasem změním

Brno, Kuřim - Zdá se to jednoduché. Člověk, který se chce zúčastnit voleb, si přečte kandidátní listiny, rozhodne se pro některou ze stran a zajde vhodit příslušný lístek do urny ve volební místnosti. Jenže co když nevidí? Co když leží v nemocnici? Nebo si odpykává trest ve věznici? Co když je volební místnost na netradičním místě? Deník Rovnost přináší čtyři příběhy, které na tyto otázky odpovídají.

28.10.2013
SDÍLEJ:

Tomáš Krsek.Foto: DENÍK

Před půldruhým rokem ho zavřeli za výrobu drog. Pro dvaatřicetiletého Tomáše Krska se ale svět nezhroutil. Absolvoval protidrogovou léčbu, pracuje ve věznici a v pátek šel vhodit svůj hlas do volební urny. „Myslím si, že když budu volit správnou politickou stranu, ve státě se něco změní. Přijít k volbám považuji za svou povinnost. K urně se snažím chodit pravidelně. Naposledy jsem z vězení volil prezidenta," říká muž, který si trest odpykává ve Věznici Kuřim na Brněnsku.

Krsek si dopředu rozmyslel, komu věnuje svůj hlas. „Dal jsem ho lidem, kteří podle mě mají dost peněz, a proto se už nepotřebují obohacovat na ostatních," sděluje muž, který pochází z Brna.

Vězni v Kuřimi dostali volební lístky ve středu. V pátek od tří hodin odpoledne mohli přijít k volbám do speciální volební místnosti ve věznici. Zájem projevilo dvě stě odsouzených, tedy polovina. „Nebojím se volit ve vězení. Je to stejně diskrétní jako běžné volby. Naše volební místnost je stejná jako jiné. S urnou a plentou," upozorňuje odsouzený.

Volby v nemocnici* Zdravotní sestry v minulém týdnu vytvořily seznam pacientů, kteří chtěli volit z nemocnice.
* V úterý správa nemocnice seznam uzavřela a předala obecnímu úřadu, pod který spadá. Úřad přihlášené pacienty zařadil do zvláštního seznamu voličů.
* Pacienti mohli v pátek volit od tří hodin odpoledne v hlavní výškové budově Fakultní nemocnice Brno. K nepohyblivým přišli členové volební komise s přenosnou urnou.

Před nástupem do vězení se Krsek živil jako automechanik v pneuservisu. „Práce pro mě byla koníček. Baví mě všechno kolem aut. Rád jsem taky sportoval," poznamenává muž.

Vězni v České republice nemají povinnost pracovat pro soukromé subjekty. Krsek se ale pro práci rozhodl dobrovolně. „Mám na starosti úklid administrativní budovy věznice. Uklízení mi pomáhá krátit čas, dostávám i peníze," svěřuje se. Vězni, kteří uklízejí administrativní budovu, mají zkrácený úvazek, pracují šest hodin denně. Po odečtení daní má vězeň k dispozici kolem čtyř tisíc korun měsíčně. Část výplaty odvádí na zaplacení pobytu ve věznici a dalších pohledávek. Krskovi tak zbude přibližně tisíc korun na měsíc.

Po propuštění se vrátí k matce. „Koupila byt u Kyjova na Hodonínsku. Chce, abych žil s ní. Už teď mi shání zaměstnání. V červnu příštího roku mě totiž podmínečně propustí," raduje se vězeň.

Ven se těší. „Byl jsem závislý. Myslím ale, že už jsem díky léčbě čistý. Teď to zvládnu i venku. Těším se také na své koníčky," říká vězeň.

Jan Pokorný.Nevidomý: Vzal jsem k urně i psa

Důležité je vybrat člověka, kterému důvěřuji. Tak shrnuje přípravu na volby nevidomý Jan Pokorný. „Mám štěstí, že už dorostly obě mé děti. Vybrané kandidátní listiny mi předčítají," říká Brňan.

Připouští, že je jednoduché slepcův hlas zneužít. „Samozřejmě mě napadlo, že kdybych lístky třídil s kamarádem, může hlasovat i za mě," poznamenává devětačtyřicetiletý muž. Slepci mají i další možnost, jak si volební lístky projít. „Kandidátku mohu vložit do speciá-lního čtecího zařízení. Přesně se dozvím, co v ní je," sděluje muž. Digitální čtecí zařízení přečte text přes skener, počítač pak zápis rozpozná a odříká ho. „Zařízení je dostupné v centrech pro nevidomé. Někteří je mají doma. I když dostáváme příspěvky, je jeho pořízení drahé. Stojí kolem sta tisíc korun," doplňuje Pokorný.

K letošním volbám šel s doprovodem. „Připojil jsem se k nevidomému kamarádovi, kterého doprovázela průvodkyně. Do místnosti bych ale trefil i sám. Navíc mám vodicího psa. Ten šel s námi," říká.

Volby nevidomých* Vidící člověk pomůže slepci přečíst volební lístky a vložit správný do obálky. Případně zajistí kroužkování. Nevidomý může využít i digitální čtecí zařízení.
* K volbám nevidomého často doprovází jeho blízcí. O doprovod může požádat i průvodcovskou službu.
* Pokud nevidomý požádá na příslušném obecním úřadě, volební komise s přenosnou urnou dojde k němu domů.

Nevidomý si s sebou za plentu může vzít jako doprovod vidícího člověka i vodicího psa. „Nevím, kde je plenta a kde urna. Proto potřebuji navigovat. Nerad bych tam něco pokácel," usmívá se Pokorný.

Účastní se každých voleb. „Chci se vyjádřit ke společenské situaci. Volby jsou jediná možnost, jak může člověk udělat něco nepatrného pro stát," sděluje Pokorný. Myslí si, že nevidomí volí ve stejné míře jako vidící. „Musím se smát, když se lidé diví, proč nejsou hlasovací lístky psány Braillovým písmem. Písmo pro nevidomé je v porovnání s běžným větší v měřítku jedna ku šesti. Volební lístky pro nevidomé by byly pořádný telefonní seznam," dodává Brňan.

Otec dvou dětí pracuje v brněnském TyfloCentru, které pomáhá nevidomým. „Učím už šest let pracovat zrakově postižené lidi s pomůckami na bázi počítačů," říká muž. Podle něho mají nevidomí šanci sehnat práci jen okrajově. O místo se musí snažit. „Například já mám za sebou několik kurzů výpočetní techniky a speciálních programů. Mám i kvalifikaci jako pracovník v sociálních službách. V mládí jsem vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze," sděluje Pokorný. Nevidomým v centru také pomáhá s uplatněním. „Radíme jim, jak mají vypadat životopisy a jak se zachovat při pohovoru," dodává muž.

Přestal úplně vidět před několika lety kvůli zelenému zákalu. „Už se to nedalo zastavit. Jsem vděčný, že mě slepota dostihla až v dospělosti. Nikdy jsem ale neviděl dobře," říká Pokorný.

Otec dvou zdravých dětí, které vychovává spolu s nevidomou manželkou, rád poslouchá hudbu a taky rád čte.

Vladimír Pospíšil.Pacient: Volit je moje povinnost

Ještě před pár dny netušil, že k volební urně nepůjde po svých. Devětasedmdesátiletý Brňan Vladimír Pospíšil zkolaboval minulé pondělí v čekárně u lékařky. „Nepředpokládal jsem, že budu volit z nemocnice. Využil jsem ale možnosti, kterou tu mám. Na nemocniční pokoj za mnou přišla volební komise s přenosnou volební urnou," říká pacient, který leží na Interní gastroenterologické klinice Fakultní nemocnice Brno.

Pospíšila trápila bolest na hrudi přes půl roku. „Seděl jsem v čekárně u neuroložky. Čekal jsem na vyšetření a najednou omdlel. Převezli mě sanitkou rovnou do nemocnice. Teď mi vyšetřují všechny orgány. Zjišťují, co je původcem bolesti," poznamenává pa-cient. Dodává, že pět let trpí Parkinsonovou nemocí.

Lékaři zatím nevědí, kdy ho propustí. „Minulý týden se nás zdravotní sestra ptala, zda chceme volit z nemocnice. Přihlásil jsem se, protože nebylo jisté, kdy půjdu domů," říká muž. Pacienti fakultní nemocnice dostali hlasovací lístky od volební komise až těsně před volbou.

Volby v nemocnici* Zdravotní sestry v minulém týdnu vytvořily seznam pacientů, kteří chtěli volit z nemocnice.
* V úterý správa nemocnice seznam uzavřela a předala obecnímu úřadu, pod který spadá. Úřad přihlášené pacienty zařadil do zvláštního seznamu voličů.
* Pacienti mohli v pátek volit od tří hodin odpoledne v hlavní výškové budově Fakultní nemocnice Brno. K nepohyblivým přišli členové volební komise s přenosnou urnou.

K volbám Pospíšil chodil vždy. „Nevynechal jsem ani jedny. Pokud má člověk jakékoliv výhrady k fungování republiky, má povinnost jít k volbám," myslí si muž. Dodává, že pravicové strany ho v posledních letech zklamaly. „Nevěřím ale ani levici, natož Babišovi nebo Okamurovi. To jsou nezakotvené politické novotvary. Nejlepší by byl funkční sociální stát," je přesvědčený pacient.

Pracoval čtyřicet let jako vedoucí údržby v Jaderné elektrárně Dukovany. Teď je v důchodu. „Do svých třiasedmdesáti jsem byl až nechutně zdravý. Za celou pracovní kariéru jsem byl na nemocenské jen dvacet dní," vzpomíná muž, který studoval Vysoké učení technické v Brně.

Vzpomíná na změnu po listopadu 1989. „Těšil jsem se na konec režimu. S komunisty jsem měl politické potíže. Nikdy jsem nesměl být vedoucí celého oddělení, i když jsem byl v elektrárně služebně nejstarší," říká důchodce. Výsledek po revoluci ho ale rozčaroval. „V devadesátém roce jsem se po čtyřměsíční služební cestě v Rakousku vrátil do své kanceláře. Na mé židli už seděl někdo jiný. Tehdy jsem si řekl: čím vyšší funkce, tím horší životní styl. Stal jsem se tedy vývojovým pracovníkem," dodává Pospíšil.

Lituje, že se kvůli zdravotnímu stavu nemůže věnovat své zálibě. „Rád jsem se staral o zahradu. Bavila mě hlavně práce s ovocnými stromy. Mezi nimi jsem si vždycky dokázal uspořádat všechny myšlenky," sděluje muž. Aktivně se zajímá o technické novinky. „V šestačtyřiceti letech jsem v Praze vystudoval obor jaderný fyzik," vzpomíná. Teď prý alespoň luští sudoku. „Vždy začnu od těch nejtěžších," říká muž.

Naděžda Randusová.Servírka: Na zbrojnici jsem zvyklá

Lidé chodí nejčastěji volit do škol, kulturních domů nebo městských úřadů. Brněnské Přízřenice jsou však výjimkou. Volební místnost tam Brňané najdou v požární zbrojnici.

Do budovy s velkými červenými vraty v pátek zamířila také osmadvacetiletá Brňanka Naděžda Randusová. „Žiji tady už dlouho, takže jsem zvyklá volit právě tady," usmívá se mladá žena, která pracuje jako servírka.

O tom, koho tentokrát volit, dlouho nepřemýšlela. „Od začátku jsem měla jasno. Můj názor nezměnily ani nejrůznější reklamy jiných stran," upozorňuje Randusová. Svým hlasem podpořila sociální demokraty. „Věřila jsem jim ze všech nejvíc," odůvodňuje svoje rozhodnutí mladá žena. Nejméně se jí líbila Občanská demokratická strana. „Myslím si, že nemůže pomoct obyčejným lidem. Ta se zaměřuje hlavně na podnikatele," dodává.

Volební místnost* Každá volební místnost musí mít například přenosnou volební schránku, psací potřeby a dostatek hlasovacích lístků.
* Chybět nesmí zákon o volebních místnostech, který musí komise voliči na požádání ukázat.
* Na budově, v níž volební místnost je, musí viset vlajka.
* Ve volební místnosti nesmí chybět velký státní znak, a to na důstojném místě.

Předvolební sliby politiků z jiných stran ji prý před volbami do jisté míry bavily. „Některé billboardy se slogany však byly někdy až trapné. Navíc si myslím, že takováto reklama je většinou úplně zbytečná. Konkrétně mě takové billboardy neovlivnily ani v nejmenším," říká Randusová.

Sociální demokraty volí mladá Brňanka pravidelně. „Zatím jsem žádné volby nevynechala a pokaždé jsem podpořila právě je. Pokud vyhrají a své sliby nedodrží, skončím s nimi. To pak budu volit třeba komunisty," přiznává žena.

To, že někteří lidé k volbám nechodí, vidí jako velkou chybu. „Škodí hlavně sami sobě," vysvětluje. Dalším důvodem podle ní může být i jejich nezájem. „Hodně lidí politice nerozumí, tak raději nevolí. Nebo si myslí, že se jinou vládou nic nezmění, tak to zkrátka nechají na ostatních. S tím moc nesouhlasím a potěšilo by mě, kdyby se letos voleb zúčastnilo víc lidí než těch minulých," uvádí servírka.

Randusová doufá, že sociá-lní demokracie dokáže prosadit například vyšší důchody. „To, že se nedávno zvýšily o nějakých čtyřicet korun, je výsměch. Za to si dneska nekoupíte ani chleba s máslem," stěžuje si volička.

Podle ní se nikdo nemusí stydět za to, koho volí. „Každý má volit podle svého vnitřního pocitu a rozhodnutí. Od toho máme tajná hlasování. Je to zkrátka každého věc," říká.

O politice si Randusová ráda popovídá. „S kolegou z práce jsme už taková dvojka, která se pořád o něčem dohaduje. Doma ale máme všichni podobný názor," dodává.

NIKOLA JAKUBOVÁ

Podrobné výsledky z vašich měst a obcí, zhodnocení voleb, příběhy voličů i politikůNEJROZSÁHLEJŠÍ VOLEBNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z KRAJE ČTĚTE V ÚTERNÍM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST.


Autor: Vladimíra Krejsová

28.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

V Líšni našli padesátikilovou bombu. Pozůstatek z války pyrotechnik odpálil

Vizualizace plánovaného komunitního centra.
10 12

Teplárenské objekty ožívají. Mění se na centra i parky

Přes pět tisíc obyvatel bez teplé vody. V Bystrci vymění potrubní rozvody

Brno – Bez teplé vody bude od úterý do pátku mezi osmou hodinou ráno a šestou hodin večer přes pět tisíc obyvatel brněnské Bystrce. Brněnské teplárny odstaví výtopnu v Teyschlově ulici. Bez teplé vody tak bude celé sídliště Kamechy. 

Chcete lístky na Zbrojovku? Soutěžte s Deníkem Rovnost

Soutěžte s Deníkem Rovnost o vstupenky na domácí zápasy fotbalové Zbrojovky Brno v sezoně 2017/2018!

Půldruhého roku povinných reflexních prvků? Ubylo usmrcených chodců

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Povinnost nosit při chůzi po neosvětlených silnicích mimo obec reflexní prvky platí rok a půl. Smyslem novely zákona, která novou povinnosti zavedla, bylo zvýšit bezpečnost chodců. Jak se jí to podařilo, je vidět na číslech. Minulý rok bylo v Jihomoravském kraji devět usmrcených chodců, o šest méně než předloni. Stejný trend hlásí policie i celostátně. „Podíl na tom nepochybně mají i reflexní prvky,“ řekla Zuzana Ambrožová z oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Káňa: V ruce jsem měl dva měsíce dráty

Brno - Bojovník je zpět. Hokejista brněnské Komety Jan Káňa na ledě většinou jezdí s elánem a nevypustí žádný souboj. Svou aktivitu musel na delší čas utlumit. Přesně po pěti měsících od zranění zápěstí si pak zahrál přípravný zápas proti Jihlavě, který Brňané vyhráli 3:1. „Tréninků už bylo hodně, určitě chci hrát a budu se snažit s rukou pracovat, aby byla dobrá,“ slíbil pětadvacetiletý útočník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení