VYBERTE SI REGION

Odvolání šéfů nemocnic: rozpaky a protesty

Brno - (AKTUALIZOVÁNO) Primátor Roman Onderka se postavil proti odvolání ředitelky Nemocnice u svaté Anny a ředitele Masarykova onkologického ústavu.

11.6.2008 4
SDÍLEJ:

Brněnský primátor Roman Onderka.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Proč? Taková je asi nejčastější reakce na úterní krok ministra zdravotnictví Tomáše Julínka mezi brněnskými zdravotníky i politiky. Julínek překvapivě odvolal ředitele Masarykova onkologického ústavu Rostislava Vyzulu a ředitelku Fakultní nemocnice u svaté Anny Vladimíru Danihelkovou. Podle primátora Romana Onderky tak poškodil brněnské zdravotnictví.

Vyzulu odvolání šokovalo natolik, že je bezprostředně nebyl schopen komentovat a vypnul telefon. Včera už s novináři komunikoval. „Nechápu to. Ústav je prosperující, nedávno jsme získali ocenění v anketě pacientů. Odvolán je člověk za to, že selže nebo něco provede. Říká se, že za úspěch musí být člověk spravedlivě potrestán. Asi je to pravda,“ prohlásil Vyzula.

Na jeho stranu se postavil také brněnský primátor Roman Onderka. „Julínkovo jednání nechápu. Nejprve zrušil Úrazovou nemocnici a vyhodil spoustu lidí na dlažbu. Teď kazí práci i dalších pracovišť. Přitom právě brněnská onkologie patří k těm nejlepším zařízením nejenom v republice, ale možná i v celé Evropě. Znehodnotit práci tolika odborníků mi připadá naprosto destruktivní,“ řekl Onderka.

Vyzulu ve funkci vystřídal dosavadní přednosta hematoonkologické kliniky Fakulní nemocnice v Brně – Bohunicích Jiří Vorlíček. „Ministr mne do funkce jmenoval zřejmě z toho důvodu, že jsem předsedou České onkologické společnosti,“ řekl Vorlíček. Kvůli zprávám o odvolání Vyzuly už v pondělí rezignoval i jeho zástupce a děkan brněnské lékařské fakulty Jan Žaloudík. „Nikdo mi důvod změn nesdělil a neznám ani další strategii ústavu. Vzhledem k okolnostem Vyzulova odvolání nepředpokládám, že se o tom se mnou bude někdo bavit, a proto jsem funkci složil,“ řekl Žaloudík. Ten nechápe ani to, proč Julínek odvolal Danihelkovou a nahradil ji dosavadním výkonným ředitelem bohunické nemocnice Petrem Koškou.

Ministerstvo tvrdí, že Danihelková nedokázala dostat nemocnici ze ztráty a příliš pomalu prováděla reformy. „V případě Vyzuly jsme naopak uvedli obecné důvody. Také proto, že se s Vorlíčkem dohodl na dalším působení v ústavu na pozici šéfa kliniky komplexní onkologické péče. Dobře ví, jaké výhrady jsme měli k jeho způsobu hospodaření,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Onderkovy protesty pak označil za bezcenné. „Onderka je primátor města. Není odpovědný za hospodaření fakultních nemocnic, za jejich výsledky a ani tomu nerozumí. Jeho kritiku chápu pouze jako politické vymezení,“ dodal Cikrt.

Proti Julínkovi se včera ozval také už před rokem odvolaný ředitel rušené Úrazové nemocnice v Brně Miloš Janeček. „Ministr na posty ředitelů dosazuje lidi, kteří nebudou bránit jeho plánům. Tedy prodeji těchto zařízení soukromým firmám,“ myslí si Janeček. Ministerstvo to popírá. Masarykův onkologický ústav má podle něj dál zůstat pod kontrolou státu. Proti rušení úrazovky a dalším krokům Julínkovy reformy hodlají brněnští lékaři protestovat v úterý 17. června na Moravském náměstí.

Autor: Veronika Žižlavská

11.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

Česko se stalo montovnou Evropy. Pět dopadů, které to na nás má

Na makroekonomických číslech něco nesedí. Česko vykazuje slušný růst ekonomiky, tažený hlavně průmyslovou výrobou a exportem. Navzdory tomu dál působíme v rámci Evropské unie jako chudí příbuzní s průměrným hrubým příjmem 27 tisíc korun, tedy v přepočtu 1000 eur. Od roku 2008 se nám nedaří dotahovat Německo ani Rakousko. Za slušnými makroekonomickými čísly se totiž skrývá problém na mikroúrovni. Příliš mnoho podniků v Česku plní roli pouhé montovny, zatímco lukrativní výzkum a vývoj i marketing a dodávku zákazníkovi zajišťují zahraniční mateřské koncerny.

Nejlepší architektonický počin v kraji? Hlasujte v naší anketě

Jižní Morava /ANKETA/ - Česká komora architektů v letošním roce vyhlásila první ročník České ceny za architekturu. Její cíl je zejména zhodnocení domácí architektonické produkce. Do soutěžní přehlídky se přihlásilo téměř pět stovek děl. Mezinárodní porota poté do užšího výběru nominovala třiašedesát děl, včetně devíti zástupců z jižní Moravy. „Hodnotitelé ze všech nominovaných poté vyberou pět až deset nejlepších. Kdo zvítězil, se všichni účastníci dozví v listopadu na slavnostním vyhlášení," uvedla mluvčí České komory architektů Zuzana Hošková.

Šalinkarty si od ledna lidé koupí přes internet. Roční zlevní na 3325 korun

Brno – Městskou hromadnou dopravu v Brně čekají od ledna největší změny od spuštění systému SMS jízdenek. Cestující si podle zjištění Deníku Rovnost budou kupovat šalinkarty i prostřednictvím internetového obchodu. Ubude dlouhé stání ve frontách, lidé si koupí třeba roční kupon jen kliknutím na webu. Právě roční jízdenka přitom má stát místo současných pěti tisíc jen 3325 korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies