Jak se bude vyvíjet letošní léto? Kdy bude nejpříhodnější doba pro dovolenou? Přibude přívalových dešťů? Hrozí jižní Moravě další zvednutí řek nebo tropická vedra?

Na tyto a další otázky odpovídal meteorolog z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Milan Šálek.

Hrozí jižní Moravě proměna v subtropy nebo jsou to jen fámy?
Česká republika se určitě nepřestěhuje ke Středozemnímu moři. V létě se samozřejmě mohou objevit epizody připomínající subtropické počasí, ale to se děje téměř každý rok s různou intenzitou. Letos v červnu se k nám od Středozemního moře oklikou přes východní Evropu a Polsko dostával velmi vlhký vzduch, který zvyšoval pocitovou teplotu, která přitom nebyla nijak mimořádná; asi proto jsme to počasí vnímali citlivěji. Vlhký, a jak meteorologové říkají, labilní vzduch však bohužel způsobil i tragické přívalové povodně.

Přibývá přívalových dešťů? Budou povodně na jižní Moravě častější?
Intenzivnějších srážek skutečně přibývá, zřejmě ve vazbě na zvyšující se teplotu. Jsme nyní v epizodě častějších a prudších povodní, se kterými musíme počítat. Budoucnost předpovídat je však věc ošidná – může dojít k uklidnění jako ve většině 20. století.

Proč je stále meteorologie v předvídání počasí jen x-procentní? Proč to nejde dál?
Dovolil bych si částečně nesouhlasit. V mnoha parametrech je úspěšnost předpovědí počasí velmi kvalitní a stále se zlepšuje, např. u teplot, často i větru. Např. předpovědi slavných zimních větrných bouří Kyrill a Emma byly velmi spolehlivé.
Horším problémem jsou předpovědi srážek a u bouřek dokážeme zjistit pouze podmínky jejich vzniku na území velkém jako Morava. Ale kde přesně vznikne bouřka a zda svoje nebezpečné projevy ukáže na Brněnsku nebo Hodonínsku, před vznikem bouřky a často i při jejím proběhu dostatečně dobře nevíme. V tom nám velmi pomáhají meteorologické radary, jejichž výsledky jsou ve slušné podobě k dispozici i veřejnosti. Bohužel je jejich měření stále více znehodnocováno nezodpovědnými provozovateli mikrovlnných spojů.
Víme ale, že předpověď počasí stoprocentní nebude nikdy. Museli bychom znát stav atmosféry absolutně přesně a naše modely by musely být též absolutně přesné, čehož dosáhnout prostě nelze.

Jaký bude další průběh letošního léta?
To bych také rád věděl :o). Předpovědi počasí věřím tak na týden dopředu, pak už je dobré se spíše dívat na to, jak bylo v minulých letech. V každém případě bych očekával střídání horkých dnů s přechodným ochlazením provázeným bouřkami, prostě takové normální léto.

Kam se dá v létě uniknout před horkem?
Do stínu, do vhodné hospůdky, do sklípku, do vody, do klimatizované místnosti… Když jsme ještě neměli klimatizované auto a cestovali jsme v létě na Balkán, vyplatil se nám rozstřikovač vody, kterým jsme se občas osvěžovali.