VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravy vily Tugendhat musí skončit do roku 2010

Brno /ROZHOVOR S PETREM DUCHONĚM/ - Památkáři dali městu definitivní termíny, dokdy má opravit vilu Tugendhat. Pokud to Brno neudělá do konce roku 2010, hrozí mu dokonce až vyvlastnění této památky.

9.3.2009 3
SDÍLEJ:

Vila TugendhatFoto: Archiv

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY V PRAVÉM SLOUPCI

Osm let. Tak dlouho trvají přípravy na opravu vily Tugendhat, která je architektonickou chloubou Brna. Památkářům nyní ale došla trpělivost a určili termín, dokdy musí vilu upravit. Pokud ji Brno neopraví do konce roku 2010, může v extrémním případě stát vilu vyvlastnit.

„Město musí do uložených termínů v roce 2010 opravit střechu, všechny terasy vily, kanalizaci, vnější kovové výplně oken i dveří a zachránit omítky terasy, která je staticky narušená,“ uvedla Kateřina Hrubá z krajského odboru kultury a památkové péče. Omítky musí město opravit do konce července příštího roku, na střechu a terasy má termín o čtyři měsíce delší.

To, co památkáře trápí nejvíc, je havarijní stav kanalizace. Na její opravu dali městu termín do konce června příštího roku. Prasklým potrubím totiž do vily zatéká. Korodují sloupy u jejich základů a ujíždí terasa. „Kanalizace ovlivňuje i podloží základů. Celý svah se stále hýbe. Zjistili jsme, že jeden z ocelových sloupů skeletu dokonce rezaví,“ řekl statik Jindřich Černík.

Ten navrhl ukotvení pomocí kořenových pilotů. „To se však nelíbilo památkářům, tak mě pak z projektu odvolali,“ řekl odborník, který na porušenou statiku vily upozorňoval již v devadesátých letech. Právě on pro firmu Omnia vypracoval projekt na záchranu statiky vily. Firma jej na žádost památkářů musela změnit.

Podle památkářů je Černíkovo řešení statiky vily příliš radikální. Mimo jiné proto, že vila je v historii architektury prvním soukromým domem s ocelovou konstrukcí na sloupech. „Konzervativnější varianta je podle nás lepší. Uvažuje pouze o lokálním podchycení zejména v oblasti terasy,“ vysvětlil Zdeněk Vácha z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu.

Termíny památkářů jsou pro město velkou výstrahou. Pokud termíny nedodrží, hrozí mu podle zákona o památkové péči v extrémním případě i to, že stát památku vyvlastní. „Památkáři nám to říkají jasně. Už se nechtějí dívat, jak jim dědictví UNESCO chátrá před očima. Termíny dodržíme, jinak by to byla ostuda. Opravy budou součástí velké rekonstrukce,“ tvrdí náměstek primátora Daniel Rychnovský.

Při minulé soutěži město pochybilo, proto ji loni zrušil antimonopolní úřad. Minulý týden dokonce Strana zelených obvinila někdejšího primátora Petra Duchoně, že za chyby v soutěži může přímo on. Aby se problémy neopakovaly, najalo si město na nové výběrové řízení externí firmu, brněnskou advokátní kancelář MT Legal. Firma, kterou kancelář vybere, zajistí kromě projektové dokumentace také kompletní opravu vily.

Funkcionalistickou vilou Tugendhat, kterou v letech 1929 až 1932 vystavěl německý architekt Ludwig Miese van der Rohe, se přitom Brno tento týden chlubí na mezinárodním veletrhu nemovitostí MIPIM v Cannes.

Bývalý brněnský primátor a současný europoslanec Petr Duchoň chce znovu vést ODS do komunálních voleb a o vile Tugendhat říká: Brno by mělo opravu vily řešit rychleji

Petr Duchoň je viníkem toho, že vila Tugendhat stále chátrá. To minulý týden řekli brněnští zástupci Strany zelených. Bývalého brněnského primátora a současného europoslance obvinili z toho, že jako primátor málo prozkoumal stížnosti proti výběrovému řízení na projekt rekonstrukce jediné brněnské památky na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Architekt Jan Sapák totiž podle nich v roce 2004 po vyhlášení výsledků jasně řekl, proč by město mělo už tehdy výběrové řízení zrušit. Duchoň to ale odmítá. A tvrdí, že zelení by situaci kolem vily měli raději pořádně řešit.

Zelení vás označili za viníka, který může za zpoždění oprav vily Tugendhat. Cítíte kvůli tomu nějakou vinu?
Považuji to pouze za zastírací manévr Strany zelených. Od té doby, co nejsem primátor, se totiž s vilou za dlouhou dobu nic neudělalo. Říkat nyní, že za všechno můžu já, je k pláči. Architekta Sapáka si navíc vážím. Přál bych si, aby se na opravě vily podílel, protože vile rozumí a je v této věci velký odborník. Rozhodně jsem tedy nechtěl Sapáka nějak poškodit. Nebyl jsem ale členem výběrové komise, a nemohl jsem tak její rozhodnutí ovlivnit.

Při rozhodování o tom, zda přijmete námitky architektů kolem Sapáka, jste se tedy řídil jejím rozhodnutím?
Ano. Celá věc ale tak dlouho trvá hlavně proto, že se jí nikdo intenzivně nevěnuje. Každá politická reprezentace po svých předchůdcích zdědí něco, co je třeba řešit. Ale nikdy bych se nesnížil k tomu, abych si na to stěžoval. Věci bych raději řešil.

Jak vůbec hodnotíte současné vedení města?
Ukazuje se, že jejich sliby byly pouze sliby. Navíc důležité projekty v Brně neřeší tempem, jakým by bylo třeba. To je dáno tím, že ve vedení je i právě Strana zelených, která vše odmítá a její členové stále na hodně věcí říkají ne. Ať jde o silnici R43, R52 nebo přestavbu železničního uzlu. Takto se to ale dělat nedá a Brno na to doplatí.

V příštím roce se konají komunální volby. Podle některých informací jste se rozhodl, že do těchto voleb povedete brněnskou ODS právě vy. Je to tak?
To nezáleží na mně, ale na tom, jak se brněnská ODS rozhodne. Zatím jsem ale žádnou nabídku nedostal. Pokud se mě ale někdo zeptá na to, jestli bych měl zájem, tak musím říct, že ano.

Do Evropského parlamentu tedy opět kandidovat nebudete?
V době, kdy se uzavíraly kandidátní listiny, jsem usiloval o senátorské křeslo a do toho jsem šel naplno. Nemohl jsem si říct, že pro jistotu budu kandidovat i na europoslance, takže nyní už kandidovat nemůžu.

Chtěl byste se vrátit k práci v Brně i z osobních důvodů?
Ano, i to může být jeden z důvodů. Každá mince má totiž dvě strany. Někteří lidé se domnívají, že poslanecký život je sladký, ale neuvědomují si, že za den ujedu stovky kilometrů, spím ve stovkách různých postelí a vše se to podepisuje i na zdraví. Minulý týden jsem byl ve Vídni, Paříži i Bruselu. Život se mi řídí podle papírů a pevně daného harmonogramu. A když chci vidět vnučku, tak si to musím napsat do diáře.

Autor: Hana Fasurová

9.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
7

Zákaz vjezdu starým autům. Brno zvažuje nízkoemisní zónu uvnitř velkého okruhu

Seniorbus. Ilustrační foto.
12

Lepší podmínky pro starší lidi: v domovech přibude 200 míst, rozšíří Seniorbus

Zimní údržba lodí: téměř 300 kilogramů barvy. Na přehradu vyjedou 22. dubna

Brno /VIDEO/ – Devětačtyřicet kilogramů barvy spotřebuje brněnský dopravní podnik na zimní údržbu každé z šesti lodí plující v sezoně po hladině Brněnské přehrady. V zimním období plavidla natírají jejich posádky a lodě získají nátěr v bílé, černé, modré a červené barvě.

Byl jsem uťáplý, přiznává Nečas. Po pauze se konečně cítí takový jako předtím

Brno – Škola, autoškola, reprezentační a extraligový hokej. To je i pro osmnáctiletého mladíka zápřah. Útočník brněnské Komety Martin Nečas nyní zvládá několik věcí zároveň a do extraligových zápasů získal novou chuť, poté co v prvním únorovém týdnu před reprezentační přestávkou vynechal dvě utkání Komety.

Odvrácení stávky řidičů autobusů? Schůzky nikam nevedly, tvrdí odboráři

Jižní Morava – Schůze, které měly zamezit stávce řidičů autobusů, nepřinesly žádné výsledky, zní z řad odborářů. Na odvrácení krize dali úřadům čas do 15. března. „Budeme jednat čtyřiadvacet hodin denně s kýmkoli, kdo situaci pomůže vyřešit. Stávka je pořád reálná možnost," uvedl předseda odborářů Luboš Pomajbík.

Obžaloba: Připravili ho o byt. Lichva přispěla ke strýcově smrti, bojí se neteř

Brno – Obžalovaní z lichvy ve středu znovu stanuli před soudem. Podle obžaloby se činu dopustili na lehce mentálně retardovaném Vladimíru Bělohoubkovi, který už zemřel. Jeho neteř se domnívá, že ztráta bytu přispěla ke strýcově smrti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies