Související články čtěte vpravo nahoře

Plot má lidem připomenout pietu místa. „Není to jen památník, je to hlavně hrob válečných obětí. A jako takový si zasluhuje řádné zacházení,“ uvedl náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. Podle něj bude plot oddělovat pomník od okolí hlavně opticky. „Nepředstavujte si žádné velké betonové sloupy. Bude to nízký plůtek, který zabrání běhání psů k hrobu a zdůrazní výjimečnost místa,“ popsal budoucí vzhled památníku Rychnovský. Spolu s plotem proto vyroste i informační tabule vysvětlující historické souvislosti.

Pomník je už od roku 2007 předmětem častých sporů. Mnoha lidem totiž vadí symboly zkříženého srpu a kladiva na pěticípé hvězdě, které tam v daném roce přibyly po opravách. „Tito lidé se bouří proti symbolům, ne proti hrobu. Pokud to někdo chápe jinak, má asi poněkud posunutý žebříček hodnot,“ myslí si Rychnovský.

Ne každý s ním souhlasí. „Není to hřbitov. Doporučoval bych pohřbít sovětské vojáky na Ústřední hřbitov k ostatním padlým. Park má sloužit lidem. Potom by se nemuselo dávat půl milionu korun za nějaký plůtek,“ neskrývá nedůvěru k návrhu města místostarosta Králova Pole René Pelán. Ten se do historie památníku zapsal tím, že symboly z něj nechal krátce po umístění v roce 2007 zbrousit.

O plůtku pochybuje i brněnský historik Vlastimil Schildberger. „Bude k ničemu. Psi ho přeskočí a narkomani se tam budou scházet stejně. Jsou to vyhozené peníze,“ řekl přesvědčeně historik, který symboly na památníku hájí. „Stojím si za tím, co už jsem řekl dříve. Autor památníku vycházel z mohylek, které stavěli sovětští vojáci padlým druhům. Proto je nesmysl symboly odstraňovat,“ dodal Schildberger.

Že si oběti války zaslouží úctu, s tím souhlasí i Konfederace politických vězňů. Srp a kladivo však její členové na pomníku vidět nechtějí. „Padla tam spousta nevinných lidí a má tam být výrazně napsáno, že to byli sovětští vojáci. Ale to je vše, symboly komunismu tam nemají co dělat,“ zlobí se Čestmír Čejka z Konfederace.

Podle něj vojákům pieta náleží. „Nebyli to komunističtí vůdcové, byli to normální lidé, často uprchlíci z gulagů, kteří jen chtěli lepší život. Bohužel se ho nedočkali. Za jejich smrt může válka, kterou na obou stranách vedly zločinné režimy,“ upozornil Čejka. Dodal, že jestliže se odstraňují hákové kříže, odstranit se musí i srp a kladivo, jinak to nemá smysl.

Pomník chtěla loni kvůli sporům o symboly městská část odpamátnit. Ministerstvo kultury ale její žádost zamítlo, právě kvůli tomu, že pomník je zároveň hrob. O stejný krok jako Královo Pole se letos v červnu pokusil i brněnský magistrát. „Žádné rozhodnutí nám zatím nepřišlo,“ řekl Rychnovský.