V bývalé kavárně už stavební firma vyměnila původní okna v prvním patře a výlohy. „Jde o velký zásah do původní podoby památky, které s námi majitel nijak nekonzultoval,“ řekl vedoucí odboru Martin Zedníček. Podle něj vyměněná okna sice napodobují styl těch původních, jsou však příliš moderní a budova tím ztrácí svůj historický ráz. Budova na rohu Jakubského náměstí a Běhounské ulice má dva vlastníky. Přestavbu naplánoval většinový majitel Michal Šatala, který však není k zastižení.

Veškeré věci týkající se domu tak zařizuje Pavel Graf, kterému dal Šatala plnou moc. Ten sice podal ohlášení o výměně oken, stavební úřad ho však informoval, že bez posouzení památkářů to není možné. I přesto však práce začaly. Druhý majitel Rudolf Osoba s úpravami nesouhlasí. „Už jsem na spolumajitele podal trestní oznámení,“ uvedl.

Podle Zedníčka vysvětluje majitel rychlou opravu velmi špatným stavem oken. Hrozilo prý, že by rámy povolily, sklo by se mohlo vysypat na ulici a někoho poranit. Zedníček však toto jako důvod nedodržení pravidel odmítá. „Stav oken je stejný už několik let. Jejich výměna navíc vyžadovala citlivé vysazení. Ne brutální vybourání,“ kritizoval úpravy Zedníček. Stavební úřad nemohl rekonstrukci zastavit. Podle mluvčího Úřadu městské části Brno-střed Romana Buriána nemohli úředníci do budovy vstoupit bez souhlasu majitele. Situaci však úředníci s majitelem domu už řeší. „Majitel se nám ozval a příští týden půjdeme spolu s památkáři budovu zkontrolovat,“ uvedl Burián.

Kavárna Savoy poprvé otevřela dveře hostům v roce 1928. Byla jednou z nejluxusnějších v Brně a svou kapacitou tisíc míst také největší. Může se pochlubit třeba schodištěm obkládaným červeným mramorem.

V roce 1948 však kavárna podobně jako některé další zavřela a v budově se začal prodávat textil. Památkáři by znovuotevření kavárny uvítali. „Obnovení by bylo určitě záslužné. K domu se ale jako k památce musí přistupovat co necitlivěji. I po rekonstrukci by měla budova co nejvíc odpovídat původnímu stylu,“ dodal Zedníček.

Vendula Jičínská