„Nejdůležitější je na voltiži soulad jezdce s koněm. To je také na sportu to nejkrásnější,“ řekla Petra Cinerová, trenérka oddílu Lucky Drásov. Jeho cvičenkyně se na mistrovství světa umístily na osmém místě a na Svoboďáku předvedly akrobatické kousky jako lidskou pyramidu. Té nejmladší je pouhých devět let. I přesto však tým soutěží v kategorii dospělých. „To proto, že dvě z našich cvičenek už mají sedmnáct let,“ vysvětlila Cinerová

Oddíl Lucky Drásov chtěl vystoupením upozornit na mistrovství světa ve voltiži, které se koná letos právě v Brně. Publikum bylo z jízdy nadšené. S tleskáním a povzbuzováním to však nesměli přehánět. „Při závodech voltiži musí být diváci absolutně zticha, aby nevyrušili koně. Tady ale povolíme výjimku,“ dodala Cinerová s úsměvem. A diváci se nenechali moc pobízet.

Kromě profesionálů se Brňanům na přenosném povrchu, který stojí osm miliónů korun, představily také postižené děti. Takzvaná paravoltiž se právě v Čechách ujala před dvanácti lety. „V módě byla hypoterapie, ale já jsem měla pacienty, kterým už nezabírala. Proto jsem se domluvila s oddílem voltiže. Teď k nám jezdí lidé z celého svět, aby se to naučili,“ uvedla trenérka paravoltiže Arnošta Ježková. A podle ní je tato gymnastika na jedoucím koni pro děti výborná. „Zlepší se ve škole, začnou si věřit a získají zodpovědnost k práci. Kromě toho se jim při takovém cvičení vzpřimuje páteř,“ popsala Ježková, jak disciplína dětem pomáhá.

Brňanům výkony dětí vyrážely dech. „Moc se mi to líbí. Neuvěřitelné jsou ty postižené děti,“ řekla například Brňanka Helga Koktová.

Program bude pokračovat i o víkendu. Kromě dalších voltižových vystoupení se mohou návštěvníci těšit na westernové jízdy, naučí se, jak mohou s koněm komunikovat a odborníci jim vysvětlí, v čem spočívá hypoterapie.