Přestože počasí vědcům ani jejich pomocníkům příliš nepřeje, Brňanů přišlo pod Petrov několik desítek. Nejvěrnějšími diváky jsou přitom děti. Mezi nimi například i Hana Syslová, která má za úkol poznat nejrůznější vůně. „Moc se mi to líbí, navíc jsem se ani jedinkrát nespletla, takže můžu být na svůj nos pyšná,“ říká s úsměvem školačka, která v záhadných lahvičkách odhalila pach kávy, fialky nebo plísně.

O pár stánků dál se tvoří hlouček lidí. Všechny zajímá, jak si poradí ručně vyrobený robot s florbalovými míčky. „Je úplně super, že se sám pohybuje a ví, který míček má vyhodit,“ pochvaluje si přihlížející Adam Cooper, který se na Festival vědy přišel podívat s bratrem a tatínkem.

Na své si ale přijdou i ti starší. Ve stánku Jihomoravské plynárenské se totiž dozví, jak je to vlastně s výbuchem plynu a který plyn hoří rychleji. „Propanbutan hoří mnohem rychleji než obyčejný zemní plyn. Proto taky zemní plyn používáme na vaření. Kdyby hořel rychle, moc bychom toho neuvařili,“ vysvětluje přihlížejícím Ota Petr z plynáren, který své poznatky demonstruje na pokusu s plamenem uvnitř plynové trubice.

U „plynárenského“ stánku se také lidé dozví, že plynová bomba neslouží jen na vaření. „Když jste někde pod stanem a potřebujete si posvítit, ideální je tahle malé bomba. Namontuje se na ní plynové osvětlení, které vydrží třeba měsíc,“ říká Petr.

Studenti Mendlovy zemědělské univerzity návštěvníky festivalu ubezpečují, že to neměl Bedřich Smetana zase tak těžké. „Myslíte si, že můžete poslouchat něčím jiným než ušima?“ ptá se vedoucí stánku Ladislav Dvořák přihlížejících, kteří kroutí s úsměvem na rtech hlavou. Za pár chvil jim ale vědec dokazuje, že to jde. „Stačí, když rozezvučíte rezonanční kladívko a přiložíte si ho ke kosti hlavy, třeba mezi oči. Díky vibracím pak slyšíte tóny, které vydává, aniž byste k tomu potřebovali uši,“ předvádí názorně Dvořáka a dokazuje tak, že věda skutečně není žádná věda.

Podzimní hrátky s vědou ale sobotou nekončí. Příští týden se Brňané mohou těšit na oblíbenou Noc vědců na hvězdárně nebo vědeckou soutěž pro děti s názvem Žirafa.