V takzvaném Integrovaném registru znečišťování se objevilo hned několik firem z Brna a okolí. Na prvním místě ve vypouštění zdraví nebezpečných látek do ovzduší se umístila cementárna z Mokré: loni například vypustila přes šestnáct set tun oxidu uhelnatého, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu roku.
„Může za to růst výroby cementu, který se odvíjí od růstu celého stavebnictví. Žádné ekologické normy ale nepřekračujeme,“ uvedl mluvčí firmy Českomoravský cement Petr Dvořáček.

Cementárna v Mokré za rok 2006 vypustila také přes šest set padesát tisíc tun oxidu uhličitého, který přispívá ke vzniku skleníkového efektu.
V porovnání s cementárnou unikla ze sousední vápenky přibližně třetina oxidu uhličitého, přesto i ona znečišťovala více než v roce 2005.
„Může za to změna paliva. Odklonili jsme se od ušlechtilých paliv jako je zemní plyn, protože se hodně zdražil. Také ale investujeme miliony korun do ekologických zařízení,“ hájí firmu manažer Karel Palucha z vápenky Carmeuse.

Podle ekologa Vojtěcha Koteckého může lidem v Mokré kromě obvyklých emisí uškodit i rtuť. Té se z cementárny dostalo loni do ovzduší téměř šedesát kilo. „Problém je, že rtuť se nikam nevypaří, nezmizí. V průběhu let se ukládá kilo ke kilu a zdraví lidí to určitě neprospěje,“ řekl Kotecký.
Lidé z Mokré nejsou z blízké vápenky a cementárny nadšeni. Oceňují ale, že se podniky snaží s emisemi něco dělat.
„Před mnoha lety se tu dýchalo mnohem hůř než teď. Když jsem šla do lesa, všude byl spad. Teď jen doufám, že to, co se v současnosti vypouští do vzduchu, nebude mít vliv na naše děti,“ prohlásila například Hana Lazarčíková.

Přímo v Brně patří k největším znečišťovatelům například chemička Lachema. Z ní v roce 2006 uniklo více jak dvě a půl tuny dichlormethanu – karcinogení látky, která ve velkém množství způsobuje poruchy nervového systému.
Nejvíce nebezpečných látek do brněnského ovzduší však vypouští Teplárny Brno. Oxidů dusíku například o něco víc než v předcházejícím roce.
„Pro ekologii ale děláme maximum, nic víc už dělat nemůžeme. Naše emise závisí na tom, jaké je v zimě počasí, jak lidé topí a kolik musíme vyrobit tepla,“ podotkl ředitel tepláren Alexej Nováček.

Podle expertů se emise z průmyslových podniků podílejí na znečištění brněnského ovzduší z patnácti procent. Přibližně osmdesát procent emisí pak produkuje doprava.

„Brno má oproti jiným velkým městům v České republice výhodu, že tady není žádná velká továrna. Ty, které tady jsou, sice životnímu prostředí neprospívají, ale všechny splňují přísné normy,“ poznamenal ekolog Kotecký.

Více v pondělním brněnském Deníku Rovnost