Ochranný systém pokryje zhruba šestatřicet hektarů plochy zastavěného území 
i rozvíjející se průmyslové zóny. Povede kolem katastru a vnitřní zástavbou. „Naváže na již vybudovanou hráz v sousedních Cvrčovicích, dále povede po severovýchodní hranici města kolem tamních rybníků, podél Brněnské ulice až za tiskárnu CPI Moravia Book. Tam se stočí jižním směrem k dálnici D52, jejíž hráz bude poprvé v historii využitá jako protipovodňová bariéra. Kopírováním koryta řeky Jihlavy skončí stavba 
v polích ve směru na Přibice," sdělil pohořelický starosta Josef Svoboda.

Na úpravy je třeba se připravit i uvnitř města: například rovnoběžně s řekou Pohořeličtí vybudují od Brněnské ulice směrem k dálnici až dvanáct metrů široký takzvaný průleh. Ten v případě potřeby odvede nadbytečnou vodu pryč. Na to naváže hrazení některých dálničních propustků. Při posledních záplavách v roce 2006 bylo v těch místech zapotřebí vršit pytle s pískem. Škody na majetku i tak tehdy přesáhly jedenáct milionů korun.

Kdy a za kolik- pohořelické práce na protipovodňových opatřeních začnou letos na podzim a potrvají zhruba dva roky
- náklady se vyšplhají 
k sedmdesáti milionům korun, většinu 
z nich pokryje evropská dotace, město zaplatí asi deset milionů

Pohořeličanka Kateřina Hrdá úpravy vítá. „Jsem ráda, že se začne. Doufám, že nás výhledově povodně nečekají. Pokud však ano, opatření snad pomohou," doufá žena.

Na pomyslné mávnutí pro zahájení staveb na jiných místech Břeclavska lidé teprve čekají. Připravený projekt mají například v Břeclavi. „Předpokládáme, že práce zahájíme snad v závěru letošního roku. Investorem je Povodí Moravy 
a celková hodnota díla bude zhruba osmdesát milionů korun. Spoluúčast města je patnáct procent," oznámil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Naopak v Lanžhotě podle starosty Ladislava Straky ještě musí dořešit územní majetkové záležitosti.