Podle lidí, kteří v ulici bydlí, je to šikanování řidičů. „Jednosměrka tu dost komplikuje provoz. Značka navíc není vidět z hlavní silnice, ale až v zatáčce, takže kdo je tu zvyklý jezdit pravidelně, snadno ji přehlédne a projede ulici špatným směrem,“ prohlásil dvacetiletý student, který si nepřál uvést jméno. Za zatáčkou už ale stojí hlídky a vybírají. „Připadá mi, že se snaží jen vydělat na pokutách,“ dodal student.

Změnu naopak uvítal Karel Šebesta, který v ulici bydlí, ani jemu se ale chování strážníků nelíbí. „Jednosměrku schvaluji, sníží počet projíždějících aut. Bývá tu dost rušno, auta se rozjíždí do kopce a motory nám řvou do oken. Aspoň prvních pár dní ale mohli strážníci na změnu upozorňovat a ne rovnou dávat pokuty,“ myslí si Šebesta.

Ulicí jezdí téměř každý den i Brňan Dimitr Denčev, nepozornost ho stála peníze i trestné body. „Co si pamatuji byla ulice odjakživa obousměrná. Ve čtvrtek jsem do ní automaticky vjel. Hned mě odchytili strážníci. Chtěli mi dát dvoutisícovou pokutu, nakonec jsem je přesvědčil a dostal jsem menší. K tomu také jeden trestný bod,“ uvedl Denčev.

Dodal, že rozhodně nebyl jediný. „Stál jsem tam asi deset minut a za tu dobu strážníci odchytili další pět aut,“ konstatoval Brňan.

Chtějí vychovávat

Podle brněnských strážníků je podobná praxe zcela běžná. „Vjet do jednosměrné ulice v opačném směru je nebezpečné. Chodci, kteří spoléhají na to, že auta jedou jen v jednom směru, se při přecházení nerozhlédnou a auto je může srazit,“ vysvětlil problém mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák.

Proto mohou za podobný přestupek dostat řidiči i trestný bod. „Nemůžeme na značku upozorňovat ještě, než ji řidič uvidí. Musí si jí všimnout. Pokuty jsou jediným způsobem, jak můžeme lidi vychovávat,“ dodal Novák. Podle něj je každý případ osobitý a je na každém strážníkovi, jak ho posoudí. „Nejvyšší trest jsou dva tisíce korun. Rozhoduje ale hlídka podle konkrétních okolností přestupku,“ podotkl Novák.

Podobná praxe ale není běžná u strážníků z jiných měst. „Při změně dopravní značky řeší strážníci přestupek zpočátku jen domluvou. Nechávají řidičům čas, aby si zvykli,“ sdělila mluvčí olomouckých strážníků Magda Václavíková.

Nová značka se v ulici objevila v pondělí 28. února. „Objednal si ji brněnský magistrát na základě úpravy dopravního značení v celém Králově Poli,“ sdělil správní ředitel Brněnských komunikací Roman Nekula.