Oslnění a také větší pravděpodobnost, že řidiči přehlédnou světla na semaforu. Takové jsou hlavní problémy reklamních LED tabulí, které svítí u několika frekventovaných křižovatek v Brně. Podle dopravních policistů zvyšují riziko nehod.

Strážci zákona upozorňují, že panely jsou nebezpečné hlavně v noci, za mlhy, při dešti i sněžení. „V takových podmínkách řidiče jedoucího proti nim snadno oslní. Často jsou za důležitými značkami, které pak lze snadno přehlédnout,“ podotkl dopravní inženýr jihomoravských policistů Lubomír Sedlák.

Pro světlo nevidí

Největším problémem je podle Sedláka to, že panely moc svítí. „Nejen, že řidiče oslní a oni mohou havarovat, ale také si kvůli nim třeba nevšimnou chodce. Takové srážky často končí smrtí,“ zdůraznil policista.

Nelíbí se mu ani to, že panely bývají postavené za semafory. „Řidiči špatně vidí, jaká barva na nich svítí. Pokud přehlédnou červenou, může to skončit tragicky. Panely jsou navíc nejčastěji u velkých křižovatek, jimiž denně projede i padesát tisíc aut. Riziko nehody se tím samozřejmě zvyšuje,“ poznamenal dopravní inženýr.

Policisté na nebezpečí LED panelů upozorňují už delší dobu. Podařilo se jim zmapovat nejnebezpečnější místa v Brně, kde světelné reklamy jsou. „Je to třeba křižovatka ulice Poříčí a Heršpické ulice. Panel tam stojí za semaforem, který není pořádně vidět. Po našich připomínkách sice provozovatel světlo reklamy trochu ztlumil, ale pořád to není dobré,“ uvedl Sedlák.

Další dvě nebezpečná místa jsou kousek od sebe. „Jeden panel je na budově autobusového nádraží Zvonařka a druhý v ulici Dornych poblíž točny tramvají. I když není přímo v křižovatce, je nebezpečný, protože svítí hodně ostře. Za špatného počasí může řidiče snadno oslnit,“ upozornil policista.

Kromě těchto panelů si řidiči stěžují také na světelnou tabuli na Mendlově náměstí. Uvedla to mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Škrancová. „Svítí jim do očí a je to nepříjemné,“ řekla Škrancová.

Také zaměstnanci dopravního podniku už dříve na některé reklamy upozornili. „Ve spolupráci s městem se nám dokonce podařilo dosáhnout toho, že některé panely zmizely,“ dodala mluvčí.

S úřady se snaží spolupracovat i policisté. „Sami nic dělat nemůžeme. Někdy je ale spolupráce komplikovaná. Ne vždy nám úředníci vycházejí vstříc a jednání se táhnou dlouho,“ podotkl Sedlák.

I bez povolení

Situaci komplikuje i to, že policisté se musí obracet na několik úřadů. Kromě odborů dopravy krajského úřadu a brněnského magistrátu se snaží spolupracovat i se stavebním úřadem městské části Brno-střed. Právě ten vydává stavební povolení majitelům LED panelů ve městě. „Pokud ale zájemce o povolení získá souhlasné stanovisko majitelů pozemku i silnice, musíme mu povolení dát. Odmítnout ho nemůžeme,“ upozornil mluvčí radnice Roman Burián.

Podle vedoucího odboru dopravy Jihomoravského kraje Rostislava Snovického to není jediný problém. „Ani nám se panely nelíbí a snažíme se proti nim bojovat. Tabule, které mohou ohrožovat provoz, postavili někteří majitelé i bez stavebního povolení. Když to zjistíme, informujeme stavební úřad a ten vyzve majitele, aby panel sundal. Pokud to neudělá, čeká ho správní řízení. Jenže to se může táhnout,“ uvedl Snovický.