Miroslav Němec neubrzdil před časem svoje auto a v brněnské Novolíšeňské ulici narazil do jiného auta. „Byť se nehoda obešla bez zranění, škoda na autě se vyšplhala ke třem stům tisícům korun. Když jsem zavolal policii a nehodu ohlásil, čekal jsem na dopravní hlídku více než hodinu,“ vzpomínal Němec. Pokud by se mu nehoda stala letos, čekal by maximálně půl hodiny. Alespoň podle slibů jihomoravského policejního ředitele Bedřicha Koutného.

„Nikdo není zvědavý, čekat půl dne na policii. Dojezdové časy chci proto letos garantovat. Ke každé události by měla policie dojet do třiceti minut. Pochopitelně u vážných případů tam budeme do několika minut,“ tvrdí Koutný. Ten si včera odškrtnul první rok v čele jihomoravské policie.

„Lidé jsou naši zákazníci a policisté se podle toho musejí chovat. Rychle a slušně. Oběť trestného činu nesmí čekat. A půlhodinová garance příjezdu policie na místo není nereálná,“ dodal Koutný.

Náměstek jihomoravského policejního ředitele Jaroslav Vaněk ovšem upozornil, že ne vždy se třicetiminutový limit podaří dodržet. „Pokud budou v Brně zácpy a policisté nepojedou s majáky, mohou přijet později,“ upozornil Vaněk.

Přesto by policisté přijeli rádi v limitu třeba k vykradenému bytu nebo dopravní nehodě, při níž se nikdo nezranil nebo neblokoval dopravu. „Řidiči by si ale měli uvědomit, že nehody se škodou nižší než sto tisíc korun už od Nového roku policie neřeší vůbec,“ zdůraznil Vaněk.

Půlhodinový limit není jediný letošní cíl jihomoravské policie. Její šéf se chce zaměřit také na bezpečnost u škol, které stojí u rušných ulic. Tato změna už se například projevila v Brně. Od minulého týdne policisté stojí od sedmi ráno u rizikových přechodů. A nejen u nich. „Vodím děti do základní školy v Křenové ulici. Když vystupuji z tramvaje, jezdí kolem ostrůvku mnoho aut. Někteří řidiči nedávají přednost, ale když vidí policistu, přibrzdí a nechají lidi přejít na chodník,“ pochválila novinku Jana Pelikánová.

Třetí prioritou jihomoravské policie je osobní a místní znalost policie. Každý člověk by měl znát „svého“ policistu. „Tento cíl se však samozřejmě podaří dosáhnout jen v menších obcích, v krajských a okresních městech je to nereálné,“ poznamenal Koutný.

Jihomoravský hejtman a šéf bezpečnostní rady kraje Michal Hašek se podivuje nad tím, proč zmíněné priority nemá policie už dlouho. „Jestliže policie říká, že se začne chovat k lidem slušně, pak se ptám, proč až teď,“ řekl Hašek. Zároveň doufá, že policie letos hlavně dobře zvládne květnové jednání ministrů zemí Evropské unie v Brně. „Praha zažila obrovské manévry. Doufám, že v Brně a v Jihomoravském kraji se návštěvy lidí nedotknou,“ doplnil Hašek.

Šéf jihomoravské policie: Musíme sloužit slušným lidem

PAVEL MOKRÝ

Pomáhat a chránit není podle jihomoravského policejního ředitele Bedřicha Koutného jen nápis na dveřích služebních aut. „Chci změnit filozofii policistů a pohled lidí na naši práci. Naším úkolem není represe, ale hlavně pomoc slušným lidem,“ říká Koutný v rozhovoru pro brněnský Deník Rovnost.

Jaká by podle vás měla být nová image policie?

Musíme si uvědomit, že pětadevadesát procent lidí žije řádným a spořádaným životem. Řekněme, že zbylých pět procent je těch lumpů, kteří dělají majetkovou a násilnou trestnou činnost. Policie je tady pro ty slušné lidi. Proto chci naučit policisty, aby změnili filozofii a uvědomili si, že jejich poslání je služba lidem, kteří nás potřebují.

Jenže pokud kapsář takového člověka okrade, musí oběť čekat na policejní služebně.

Samozřejmě, že musíme zrušit zbytečnou byrokracii a papírování. Jestliže přijde člověk o peněženku, je zbytečný nějaký sáhodlouhý výslech. U bagatelních trestných činů stačí pár otázek, aby se událost zadokumentovala a zanesla do policejní databáze. Nechci, aby policie oběti zbytečně obtěžovala.

Dal jste si cíl, že u obětí budete do třiceti minut. Jak toho chcete dosáhnout u nehod?

Policie musí jezdit k takovým nehodám, kde je zranění a velká škoda. Je pravda, že řidiči doposud čekali na nehodovku dlouho. Napadl například první sníh a všichni dopravní policisté řešili pomačkané plechy. To se musí změnit. Od 1. ledna navíc nejezdí policie k nehodám, kde škoda nepřesahuje sto tisíc korun, což policistům uvolnilo ruce.

Pokud se podíváte na statistické údaje, byl první rok na jihu Moravy pro vás úspěšný?

Z policejních statistik vyplývá, že kriminalita dlouhodobě klesá. Loni to byl pokles o tři tisíce trestných činů. Výrazně se také snížil počet dopravních nehod se smrtelnými následky. Na jihomoravských silnicích zahynulo o patnáct procent méně lidí než v roce 2007.

Kde je naopak nárůst?

Především u drobné kriminality. Na jihu Moravy je pořád hodně takových podvodníků, kteří obalamutí lidi a okradou je. Bohužel jsou mezi oběťmi staří lidé a důchodci. To mě hodně vadí, protože je to navíc bolestivé téma. Pokud někdo někomu vykrade auto a vezme z něj například kufřík s doklady a penězi, mohl si dát jeho majitel větší pozor. Když ovšem pachatelé oberou lidi, kteří si celý život šetřili peníze a ukládali si je doma, pak to cítím jako hyenismus nejhrubšího zrna.