Skoro milion korun zaplatí stát za studium lékaře. Náklady se mu nevrátí. Mnozí absolventi totiž po odchodu platí daně za hranicemi a léčí cizince. Jak zjistil Deník Rovnost, brněnská fakultní nemocnice proto v těchto dnech spustila Adaptační program pro mladé mediky.

Do programu se přihlásila třeba Dita Krajtlová. „Lékaři mají po ukončení studia v České republice hrozné podmínky. Mnoho mých spolužáků proto odjelo do zahraničí. Ne kvůli penězům, platy jsou pro čerstvé absolventy přibližně stejné, ale kvůli lepšímu přístupu k dalšímu vzdělání. To je nutné, abychom mohli sami léčit. Já odjet nemohla kvůli rodině," zdůvodnila zájem o program čerstvá absolventka.

Fakultní nemocnice třiceti studentům, které vybrali do programu, nabízí kvalitní sjednocení odborné praxe s teoretickými informacemi týkajícími se například administrativy jednotlivých oddělení. Právě to podle lékařů v České republice schází. „Chceme v nich vzbudit zájem o práci v našem regionu. Nabídnout jim zajímavou alternativu počátku jejich profesního růstu," vysvětlil zakladatel projektu Ivo Rovný.

Podle mluvčího České lékařské komory Michala Sojky jsou takové projekty pro udržení mladých mediků důležité. „Dosavadní systém specializovaného vzdělávání mediků je u nás nepřehledný, komplikovaný. Často proto odjíždějí například do Německa, kde je pro ně systém mnohem vstřícnější," zdůraznil Sojka.

Stejný názor má ředitel brněnské úrazové nemocnice Karel Doležal. „Je důležité ukázat absolventům, jaké mají u nás možnosti, a pomoci jim zorientovat se. Způsob dalšího vzdělávání je pro české lékaře strašný. Musíme se jim ho snažit usnadnit," podotkl.

Loni podle Sojky žádalo o povolení pracovat v zahraničí přibližně dvě stě čerstvých absolventů ze všech 1050 studentů, kteří ukončili studium na lékařských fakultách v České republice. „Potom jsme ale povolení dali dalším třem stovkám lékařů, kteří o něj žádali po absolvování praxe. To znamená, že přibližně polovina absolventů nakonec odejde pracovat do zahraničí," vysvětlil mluvčí.