Studentka Masarykovy univerzity Linda Šrancová letos zaplatila pět set korun za odpad v rodných Litoměřicích. Příští rok bude muset zaplatit i Brnu. Tráví tady většinu času. Vedení města totiž chystá změnu v systému výběru poplatků za odpad. Ten zaplatí všichni. Ne podle trvalého bydliště, ale podle vyhozeného odpadu. Odpovědnost za výběr peněz tak budou mít majitelé domů.

„V Brně žije asi padesát tisíc lidí, kteří mají trvalé bydliště v jiném městě. Chceme, aby za svoz odpadu začali platit i studenti a lidé, kteří tady tráví většinu času,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Ander. To se ale Škrancové nelíbí. „Chápu, že Brno chce mít peníze od lidí, kteří tady využívají služby technických služeb. Mělo by to tak ale být v celém Česku. Nevím, proč bych měla platit stejnou věc dvakrát,“ myslí si Škrancová.

Úředníci už nebudou chtít peníze za každého člověka, který v Brně trvale žije. Bude je zajímat, kolik litrů odpadků vytvoří lidé, kteří bydlí v konkrétním domě. Například pár, který týdně podle statistik naplní šedesátilitrovou popelnici, za svoz zaplatí podle propočtů města 563 korun. Namísto současných pěti set. U domů, v nichž žije více lidí a házejí odpadky do větších popelnic, cena klesne. Majitel domu nebo předseda družstva bude zodpovídat za to, že fakturu za celý dům zaplatí.

Například za stodesetilitrovou popelnici ročně zaplatí 2207 korun. A lidé v domě se na na její zaplacení musí složit.

„Sami se musí mezi sebou domluvit, jak budou peníze vybírat,“ upřesnil Ander. Podle něj se Brno ubrání i tomu, aby lidé zničeho nic řekli, že žádnou popelnici nepotřebují, odpad vyvezli na černou skládku a placení se tak vyhnuli. „Stanovili jsme minimální objem čtyř litrů odpadu na jednoho člověka na den,“ uvedl Ander.

Podobný systém už funguje i v Praze nebo Vídni. A tam si jej úředníci i ekologové chválí. Poplatky za objem odpadu totiž motivují lidi více třídit. A na vytříděném odpadu město může i vydělat. „Je jednodušší peníze vybírat namísto od milionů a dvě tisíc lidí od osmdesáti tisíc vlastníků domů,“ uvedl vedoucí oddělení poplatků za odpad pražskéhomagistrátu Karel Adam.

Podle specialistky na odpady v Praze Anny Vojtěchové v hlavním městě ani výrazně nepřibylo černých skládek. „Kdyby to bylo neúnosné, tak už jsme dávno systém změnili. Lidé většinou chtějí mít kolem sebe čisto,“ řekla Vojtěchová. Pokud vedení Brna změnu v radě a v zastupitelstvu prosadí, pak město ušetří i miliony ze své pokladny. „Snížíme příspěvek městské firmě Spalovna a komunální odpady o šedesát milionů korun,“ řekl Ander. Poplatky také nebude muset vybírat tolik úředníků. Město proto ušetří i na úřadě.

Více peněz za odvoz odpadu zřejmě zaplatí i drobní podnikatelé. Brno totiž poslalo ministerstvu životního prostředí připomínku do nově vznikajícího zákona o odpadech. Chce, aby mělo město možnost vytvořit vlastní vyhlášku. Pokud návrh města projde sněmovnou, pak by drobní podnikatelé už nemohli odpad likvidovat podle svého, ale museli by uzavřít smlouvu s městskou společností SAKO. Ta by odpad odvezla do spalovny. A to je dražší, než když se jiné firmy zbavují odpadu na skládkách.

„Rozhodně ale není dobře, že si město vytvoří takový monopol na svoz odpadu. Drobní podnikatelé už tak otáčí v ruce každou korunu. Každé zdražení je pro nás kritické,“ řekl například provozní restaurace U Lasa v Merhautově ulici Aleš Toman.

Pětistovka za osobu? Už jen letos

Poplatky za odpad by od nového roku měli od lidí vybírat majitelé domů. Oslovení zástupci družstev a společenství vlastníků zatím o připravovaných změnách nevěděli. I tak se jich někteří už bojí. „Bude těžké najít někoho, kdo bude mít čas poplatky vybírat. Navíc ho budeme muset platit. Členové představenstva jsou většinou zaměstnaní a nebudou na to mít čas,“ myslí si například předseda představenstva Bytového družstva Svatopluka Čecha Miroslav Král. Podle něj to bude hlavně administrativní zátěž.

Podobný názor má i předseda brněnské pobočky Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v České republice Petr Doležal.
„Pro majitele domu je to nepřijatelné. Město chce pouze převést svou neschopnost vybírat poplatky na majitele domů,“ rozčiloval se Doležal. Podle něj sice nynější zákon, který určuje platit poplatky v místě trvalého bydliště, není příliš logický, ale i tak se změně bude bránit všemi cestami.

„Majitelé domů sice mají problém s tím, když se někdo nenahlásí k trvalému pobytu v domě a pak jim nestačí popelnice. Přesto je nemyslitelné, aby správu poplatků zajišťoval právě on. Musíme ještě prostudovat příslušný zákon, ale podle mě nic takového neumožňuje,“ podotkl. Navíc také upozornil na to, že bude těžké poplatky od některých lidí vybírat. Z vymáhání poplatků má strach i Král. „Když nezaplatí, tak nevím, jakým způsobem budu poplatek z člověka dostávat. Městu budeme muset asi i tak zaplatit,“ uvažoval Král.

Způsob, jakým budou peníze vybírat, bude záležet na konkrétním majiteli. „Poplatek nejspíš budeme muset zahrnout do úhrady za užívání. Je to nová informace, takže zatím nevím, jak se rozhodneme,“ doplnil člen představenstva bytového družstva Průkopník Zdeněk Mahelka.

Čtěte komentář Kláry Kubíčkové: Poplatky a popelnice