VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pospíchal: O rozvoji Brna musí rozhodovat referenda

Brno /ROZHOVOR/ – Kandidát Zemanovců na post brněnského primátora Lubor Pospíchal chce především zprůhlednit hospodaření města a přiblížit dění na radnici Brňanům.

9.10.2010 1
SDÍLEJ:

Kandidát Zemanovců na primátora Brna Lubor Pospíchal.Foto: www.spo-jm.cz

Strana práv občanů Zemanovci se v květnových parlamentních volbách do parlamentu nedostala. I když v sedmi brněnských městských částech překročila pětiprocentní hranici, celkem získala 4,33 procenta hlasů. Její členové ovšem svůj boj nevzdali a v říjnu se chtějí dostat do obecních a městských zastupitelstev. Na post brněnského primátora se v dresu Zemanovců pokusí prosadit bývalý sociální demokrat Lubor Pospíchal.

ONLINE rozhovor s Luborem Pospíchalem čtěte ZDE

Předvolební boj startuje s podporou bývalého premiéra Miloše Zemana a programem, jehož stěžejním tématem jsou referenda o důležitých otázkách ve směřování Brna. Kromě toho slibuje podporu hokejové Kometě i fotbalové Zbrojovce. Nevyhýbá se ani kritice současného vedení Brna v čele s bývalými stranickými kolegy. „Ta pravá sociální demokracie jsme nyní my,“ tvrdí Pospíchal. Jeho další názory představuje dnešní rozhovor, který otevírá desetidílnou sérii rozhovorů s kandidáty největších stran na post brněnského primátora.

Jak jste se dostal k politice?
Od mládí jsem v ní vyrůstal. Vždy jsem měl raději zprávy než Večerníček. Proto jsem také vstoupil do sociální demokracie a působil v ní několik let. Jenže to byla Zemanova sociální demokracie. Ta po něm se už chovala příliš populisticky a demagogicky. Proto když se objevila nová Strana práv občanů Zemanovci jsem neváhal a letos v únoru ze dne na den vystoupil z ČSSD a stal se členem Zemanovců.

Když mluvíte o populismu a demagogii v sociální demokracii, máte na mysli jejího posledního předsedu?
Ano. Jiřího Paroubka, ale i nynější rozhádané vedení sociální demokracie. Je vidět, že jim jde o koryta, a ne o zájmy lidí.

I brněnská organizace strany v čele s primátorem Romanem Onderkou je podle vás zasažena populismem a demagogií?
Ano. Odráží se to například v tom, co nechal nyní postavit na náměstí Svobody.

Co podle vás současné vedení města dělá špatně?
Určitě je to přístup k veřejným zakázkám. Skoro nic se od dob vládnutí občanských demokratů nezměnilo. Předevčírem například televize ukazovala, jak sociální demokraté, kteří byli před volbami proti odsunu nádraží, po volbách nečekaně z neznámého důvodu otočili. Nezdá se nám také čištění Brněnské přehrady. Bylo neúspěšné, což potvrzují i někteří odborníci, podle kterých se peníze na projekt využily naprosto neúčelně.

Na co se tedy chcete zaměřit vy?
Rozhodně chceme zprůhlednit výběrová řízení. Transparentnost veřejných zakázek musí být větší.

Co naopak oceňujete na práci současného vedení města?
Snahu o dokončení velkého městského okruhu. A také podporu sportu. Nicméně všechny tyto věci lze dělat ještě intenzivněji a efektivněji.

Jak se podle vás dá efektivněji prosadit dokončení velkého městského okruhu?
Opět musím zopakovat, že je potřeba dohlédnout na průhlednost výběrového řízení. Tím se může stavba zlevnit a zároveň zrychlit.

Jak vnímáte jistou rozhádanost a nejednotnost současné koalice na brněnském magistrátu?
Je to rozhodně špatně. My jsme strana, která udělá pořádek nejen v případné koalici, ale také v opozici. Chceme prosazovat dobré věci jak s koalicí, tak s opozicí. Tedy to, co je dobré pro lidi.

Jaký volební výsledek budete považovat za úspěch?
Já osobně budu rád, když uspějeme jako celek a dostaneme se v Brně do těch zastupitelstev, kde máme postavené kandidátky. Díky tomu získáme příležitost prosazovat práva občanů města Brna. Myslím, že máme šanci. Cítím stále větší podporu voličů. Pořád nám přibývají noví členové i příznivci. Odhaduji, že se do brněnského zastupitelstva dostaneme se ziskem mezi sedmi a patnácti procenty hlasů. Definitivně to ale rozhodnou až voliči.

Jak povedete svoji předvolební kampaň?
Spolupracuji s reklamními agenturami. Máme ovšem velice omezený rozpočet. Voliče se tak snažím oslovovat třeba i na sociální síti Facebook.

Kdy kampaň začne?
Začala dnes (9. září – pozn. red.) tím, že nás přijel podpořit Miloš Zeman. Samozřejmě chystáme mítinky v jednotlivých částech Brna, jednoho z nich se zúčastní i Miloš Zeman.

Podle čeho se voliči rozhodují v komunálních volbách? Podle strany, programu, či osobnosti lídra?
Bohužel v dnešním volebním systému se voliči rozhodují spíše podle stran. Ale my to chceme změnit. Ať už ve volbách parlamentních či komunálních by se měli lidé více zajímat o programy. Zdá se mi, že poslední dobou se zvyšuje procento lidí, kteří to skutečně dělají. Voliči jsou na rozdíl od politiků dnes inteligentnější.

Myslíte si, že nové strany zamíchají výsledkem komunálních voleb stejně, jako se jim to podařilo v parlamentních volbách?
Každopádně ano. A my jako opravdová opoziční strana máme velkou šanci uspět. Voliči jsou inteligentní lidé, tak jsem přesvědčen ve volbách, že se zcela obmění politické rozložení sil v brněnském zastupitelstvu.

Kdo je pro vás v Brně největší konkurent?
Především TOP 09. Už v parlamentních volbách jim totiž odevzdalo díky agresivní volební kampani hlas mnoho mladých voličů. Právě o jejich přízeň se ucházíme také my. Je to ale samozřejmě rovněž sociální demokracie. Vzešli jsme ze stejného ideového základu.

Můžete říct už teď, kdo je pro vás pro případná povolební koaliční vyjednávání absolutně nepřípustný?
Nepřípustní jsou pro nás ti, kteří nebudou chtít změnu v zájmu Brňanů. Nevíme, kdo se do zastupitelstva dostane,
a kdo ne. Také si myslím, že hlavně my budeme nepřípustní pro mnoho stran. Chceme totiž absolutní kontrolu lidí nad veřejnými zakázkami včetně vlastnických struktur firem.

A které to jsou podle vás strany?
To zatím nechci dále rozvádět.

Miloš Zeman na tiskové konferenci zdůraznil, že vaši zastupitelé v celé republice budou prosazovat na post starostů obcí ty, kteří získají nejvíce preferenčních hlasů. Platí to i pro volbu brněnského primátora?
Za předpokladu programové shody podpoříme vítěznou stranu. Vítězná strana logicky bude mít také kandidáta s nejvyššími preferencemi. Tím podpoříme i náš program z voleb do parlamentu. Tedy přímou volbu starostů, primátorů, a tím posílení práv lidí.

Z jakého bodu při možném povolebním koaličním vyjednávání nehodláte slevit?
Zprůhlednění zakázek a jejich absolutní kontrola lidmi. Také chceme informovat firmy z Brna o výběrových řízeních, a tím vším veřejné zakázky zlevníme. Jsme přesvědčeni, že klíčovou otázkou identity města je zachování Zelného trhu. Někteří odborníci tvrdí, že plány a projekty na stavbu garáží pod ním nejsou dokonalé a ohrozí kašnu Parnas i celý Zelný trh. Jako Brňák to nemohu dopustit. Nicméně chceme v této otázce referendum stejně tak jako u všech zásadních změn Brna.

Nebojíte se ale, že voliči nemusí vždy rozhodnout kvalifikovaně?
Počítám i s referendem mezi odborníky. Zveřejnili bychom jeho výsledek a teprve pak vypsali referendum pro obyvatele města.

V Brně se už před lety uskutečnilo referendum o přesunu hlavního nádraží. Co si o nádraží myslíte vy?
Nádraží se musí vyřešit nejméně na padesát let dopředu. To nynější funguje už od druhé poloviny devatenáctého století, kdy na něj přijel první vlak. Kvůli rozvoji města je potřeba se odsunem zabývat. Nicméně i v této věci budeme prosazovat referendum.

V referendu, které se koná pozítří, rozhodnou i lidé z Dolních Heršpic a Přízřenic o svém případném odtržení od Brna. Jak se na jejich snahu díváte?
Můj názor je ten, že podporujeme referendum. Jako Strana práv občanů chceme, aby se vyjádřili přímo občané.

Ale jaký názor máte jako Brňan na to, že se město může poprvé v dějinách zmenšit?
Aby se Brno nezmenšovalo, je potřeba v tomto regionu udělat osvětu. Nicméně stejně budeme výsledek referenda respektovat. Jen obyvatelé Přízřenic a Dolních Heršpic totiž mohou zodpovědně rozhodnout o tom, zda zůstanou součástí Brna.

A váš názor? Je to dobrý, či špatný trend?
Opravdu musí rozhodnout jen místní.

Občas se mluví i o rozšiřování Brna o okolní obce. To podporujete?
Samozřejmě bych byl pro rozšiřování. Je oboustranně výhodné. Ale lidé z připojovaných obcí samozřejmě musí rozhodnout referendem.

Jste pro, aby město podporovalo Kometu a Zbrojovku?
Jednoznačně. Je ovšem důležité se zabývat i amatérským sportem.

Mají podle vás oba týmy dobré zázemí?
Ne. Rekonstrukce haly Rondo je zdlouhavá, a podle nás navíc nebyla transparentní tak, jak bychom si představovali. Rondo se rekonstruovalo především s myšlenkou pořádání mistrovství Evropy v basketbalu žen. A kde se to mistrovství koná? Proč ne v Brně, ale v Ostravě? Podle slov pana Onderky není Rondo poslední víceúčelová hala, která v Brně vzniká. Ptáme se, kolik víceúčelových hal Brno potřebuje a kolik peněz je ještě třeba na ně vynaložit a proč? Do Ronda to byly vyhozené peníze. Raději chceme podpořit jednu velkou halu podobnou ČEZ aréně v Ostravě. Pro fotbalovou Zbrojovku samozřejmě podporujeme vytvoření kvalitního zázemí u Bobycentra.

Autor: Petr Jeřábek

9.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Na jihu Moravy padly rekordní teploty. Meteorologové naměřili přes 21 stupňů

Hokejista Richard Jarůšek.

Kometa má samá skvělá jména, říká před semifinále proti mateřskému klubu Jarůšek

Hodina cvičení denně? Po skákání na trampolínách sotva udržela kartáček na zuby

Brno /NA VLASTNÍ KŮŽI/ - Dva měsíce. Každý den hodina cvičení. Bez přestávky. Jako asistentka v redakci Brněnského deníku Rovnost jsem se rozhodla sedavé zaměstnání vyvážit dvouměsíční výzvou v tělocvičně a bojovat o změnu postavy.

Kometě budou lidé fandit hlavně v hospodách. Veřejná projekce se zatím nechystá

Brno – Ve středu odstartuje v královéhradecké hokejové aréně semifinálová série Tipsport extraligy. Domácí Mountfield HK poprvé hostí Kometu a v Brně po delší pauze znovu začíná hokejová horečka. Brněnský deník Rovnost zjišťoval, jestli budou fanoušci moct podpořit brněnský tým před velkoplošnými obrazovkami, které byly v minulých sezonách na náměstí Svobody či na Moravském náměstí.

Samořízené automobily by se mohly testovat na dálnici D2

Vozidla bez řidiče by se do budoucna mohla v provozu testovat na dálnici D2 mezi Brnem a Bratislavou. Na dnešním jednání se na tom shodli ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a místopředseda slovenské vlády pro investice a informatiku Peter Pellegrini se zástupci automobilového průmyslu a mobilními operátory.

AKTUALIZOVÁNO

Dopravní podnik koupí 60 autobusů na plyn. Cestující potěší klimatizace

Brno – Šedesát nových autobusů na stlačený zemní plyn nakoupí do konce příštího roku brněnský dopravní podnik. Příjemnou novinkou bude jejich klimatizace. „Chceme, aby každý nově pořízený trolejbus nebo autobus měl klimatizaci takzvaného salónu, čili prostoru pro cestující. Kromě toho, že jsme vyslyšeli jejich prosby, také usilujeme o moderní hromadnou dopravu, kterou bude lidé rádi jezdit," okomentovala mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies