VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povinné plavání dětí? Školy a rodiče trápí dojíždění a drahé lekce

Brněnsko /ANKETA/ – Splývání, dýchání do vody a plavecké styly. Podobnou náplň mají od začátku září v některých hodinách tělocviku děti z prvních stupňů základních škol na Brněnsku. Hodiny plavání jsou pro nejmenší žáky z rozhodnutí ministerstva školství od letoška povinné. Novinka školám komplikuje život kvůli dlouhému dojíždění a drahým lekcím. Bazény v Brně navíc hlásí plné kapacity.

16.9.2017 2
SDÍLEJ:

Z důvodu zajištění efektivity plavecké výuky doporučuje ministerstvo školství její zařazení do dvou po sobě jdoucích ročníků 1. stupně ZŠ v minimálním rozsahu 20 vyučovacích hodin v jednom ročníku. Foto: archiv

Jak už dříve Brněnský deník Rovnost informoval, do výuky plavání se i před zavedením změny zapojovala většina škol. Podobně třeba základní škola v Lelekovicích na Brněnsku. „S dětmi plaveme už déle, ale teď musíme pozměnit rozvrhy. U tříd se totiž musí sloučit tělocviky, aby jezdily zároveň, což přináší problémy navíc,“ vysvětlila ředitelka školy Hana Mikaušová.

Žáci za plaváním jezdí do plaveckého bazénu v Kuřimi. Cestování ale stojí peníze. „V květnu jsme žádali o dotaci, ale stát nám doteď nedal vůbec nic. Zatím tedy plavání spolu se školou hradí i obec a rodiče dětí, kteří platí zhruba pět set korun,“ vyčíslila Mikaušová.

Stejné starosti s dojížděním mají i děti z vranovické základní školy. Na plavání jezdí do Blučiny nebo do Hustopečí. Od příštího roku proto obec postaví bazén přímo ve škole. „Cesta na plavání sice dětem trvá jen dvacet minut, ale než se přesunou ze školy na bazén, je to hodinová ztráta. Pokud budou plavat přímo ve škole, usnadní to život nejen jim, ale i učitelům,“ sdělil starosta Vranovic Jan Helikar. Nový bazén postaví nejpozději do příštího září.

Povinné plavání na Brněnsku
• Povinnost platí od 1. září letošního roku.
• Na prvním stupni musí děti absolvovat alespoň čtyřicet lekcí plavání. O tom, ve kterých ročnících budou žáci do plavání chodit, rozhodují ředitelé.
• Ředitelé škol mohli do června žádat stát o příspěvek na dopravu dětí od škol k plaveckým bazénům.
• Většina škol na Brněnsku změnu vítá, přináší jim ale často problémy kvůli složitému dojíždění.
• Brněnské bazény začínají mít plné kapacity.

Dojíždět naopak nemusí děti ze základní školy ve Šlapanicích. Mají totiž vlastní bazén. „Tento školní rok se nám ozvaly některé školy, že by měly zájem plavat u nás. Máme ale kapacitní problém, protože sami máme mnoho dětí. Nějaké volné hodiny můžeme nabídnout školám pouze odpoledne, což jim ale kvůli výuce moc nevyhovuje,” popsal ředitel Pavel Vyhňák.

Povinné plavání pro děti vítá. „Je to věc, která může člověku zachránit život. Navíc čím mladší dítě je, tím bezproblémovější pro něj plavání může být. Jeho přístup je nadšenější,” popsal své zkušenosti Vyhňák.

Zájem tříd o plavecké hodiny zaznamenala i Michaela Radimská ze společnosti Starez-sport, která v Brně provozuje několik bazénů. „Zájem ze strany škol od září velmi vzrostl. Například v bazénu za Lužánkami nám kapacity vůbec nedostačují, přestože v něm školám pronajímáme osm plaveckých drah. Musíme také odmítat zájemce o výuku začátečníků,“ řekla.

I kvůli tomu v budoucnu lužánecký plavecký stadion rozšíří. „Pracujeme na projektu zbudování pětadvacetimetrového bazénu, který bude splňovat podmínky k výuce plavání pro neplavce,“ vysvětlila Radimská.

RŮŽENA MACHÁLKOVÁ

ELIŠKA POSPÍŠILOVÁ

Autor: Redakce

Uměli jste plavat už v první třídě?

ANO

54 %

NE

46 %

Hlasovalo: 89

16.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Akce Ukliďme Česko. Ilustrační foto.

Pomohou přírodě. Odhozené lahve i pneumatiky lidé uklidí dobrovolně

Adam Ondra v rekordním čase přelezl Dawn Wall v masivu El Capitan v Yosemitském národním parku v USA.
6

Jako by člověk lezl po stropě, říká elitní lezec Adam Ondra

V Brně začínají dva festivaly. Slavnosti vína a Októbrfest na Zelňáku

Brno – Brněnské náměstí Svobody hostí od čtvrtka osmý ročník tradičních Slavností vína. Lidé se mohou těšit na vína a burčák ze čtyřiadvaceti různých vinařství a bohatý kulturní program v podání několika cimbálovek.

Kde je bezpečno a kde se dobře dýchá? Mapa najde ideální bydlení v Brně

Brno /FOTOGALERIE/ – Když se chtěl přestěhovat z kolejí do podnájmu, nebyl si jistý, zda vůbec dokáže najít vhodné bydlení. Nakonec jednadvacetiletý Petr Modrovič našel byt poblíž parku pod Špilberkem. Teď by mu se stěhováním poradila nová webová aplikace, kterou ve své diplomové práci vymyslel student Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Mikuláš Muroň. Jeho interaktivní mapa totiž určí, kde se v Brně bydlí nejlépe.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme ZŠ Kotlářská, Bakalovo nábřeží a náměstí Míru

Brno – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze škol v Brně. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Po Evropě létá Brněnský drak i Duch jižní Moravy

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Brněnský drak a Duch jižní Moravy jsou nová jména dvou letadel, která ve své letecké síti používá společnost Bmi regional. V úterý Brněnského draka pokřtili hejtman jihomoravského kraje Bohumil Šimek a brněnský primátor Petr Vokřál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení